(Kurzy.cz)
Německé průmyslové objednávky výrazně poklesly
České maloobchodní tržby v červenci meziměsíčně vzrostly o 7 %, při započtení motoristického segmentu pak o 6,2 %. V obou případech se jednalo o lepší výsledek, než trh očekával a z historického pohledu jde o nadále velmi solidní tempo. Oproti předchozímu měsíci se výrazně zvýšil příspěvek z prodeje a oprav automobilů, které si připsaly 4,2 %. Tradičně se dařilo také internetovým obchodům a zásilkovým službám (růst o 21,7 %). Lidé více utráceli i za výrobky pro sport, kulturu a rekreaci (růst o 11,1 %) a vysokou dynamiku na úrovni 15 % zaznamenaly tržby z prodejů počítačových a komunikačních zařízení. I pro zbytek roku předpokládáme, že si maloobchodní tržby udrží solidní tempo. Spotřebitelská důvěra se drží na vysokých úrovních, současně nízká míra nezaměstnanosti a nedostatek pracovníků urychlují mzdový růst. V souhrnu tak odhadujeme, že celkové maloobchodní tržby by v letošním roce měly v průměru vzrůst o 2,2 %, bez prodejů a oprav aut by se jejich dynamika měla udržet nad 4 %. Česká koruna na tento výsledek téměř nereagovala a drží se tak v blízkosti hranice EUR/CZK 25,85. Celý komentář naleznete na: https://bit.ly/2jWdfWq
Německé průmyslové objednávky v červenci meziměsíčně poklesly o 2,7 %, což byl znatelně výraznější propad, než se očekávalo. Německému průmyslu se tedy stále nedaří vymanit z mizérie a po ekonomickém poklesu ve druhém čtvrtletí se tak opět zvýšila pravděpodobnost německé recese. Vzhledem k výrazně proexportní orientaci tamní ekonomiky lze usuzovat, že Němci doplácí na neutěšenou situaci na mezinárodní scéně, kde se donekonečna prodlužují dohady o podobu brexitu či budoucího uspořádání vztahů mezi USA a Čínou. Kromě průmyslu, který je přímo napojený na vývozní aktivitu, se v poslední době množí i signály slábnutí v sektoru služeb, který mu dosud odolával. Stupňují se tak tlaky na německou vládu, aby přispěchala na pomoc s fiskální expanzí, což tamní politici pomalu ale jistě začínají připouštět. Podobně i ECB se v září pravděpodobně odhodlá k dalšímu měnovému uvolnění.
Premiérovi Spojeného království Borisi Johnsonovi nevyšel riskantní manévr, když vsadil na měsíční ochromení parlamentu, kterému by tím znemožnil zablokovat brexit bez dohody. Navzdory šibeničnímu termínu se britští zákonodárci tomuto postupu stihli postavit, když urychleně schválili zákon, kterým zakazují vládě z vlastní iniciativy divoký brexit provést a zároveň odmítli předčasné volby. Opoziční poslance při těchto hlasováních podpořili dokonce i členové konzervativní strany, tedy premiérovi spolustraníci. Johnsonovi tak nyní nezbývá mnoho manévrovacího prostoru. Pokud nedokáže vyjednat podporu pro předčasné volby, nebo novou podobu rozvodové dohody s Evropskou unií, pak mu zákon ukládá požádat unii o další posunutí termínu odluky až do 31. ledna 2020. Z Johnsonových vyjádření vyplývá, že silně preferuje právě možnost předčasných voleb, od kterých si slibuje obnovení své většiny v parlamentu. Britská libra s každým dalším neúspěchem Johnsona v parlamentu posiluje, od úterního rána stihla proti euru připsat 2 % a dostala se až k hranici EUR/GBP 0,896.
Autor: Vít Hradil, analytik
Editor: Eliška Jelínková, analytička
Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
?