Smith: Japonsko vyvrací populární teorii chudoby
Řada konzervativců v USA se podle ekonoma Noaha Smithe domnívá, že chudoba je zejména odrazem špatných osobních rozhodnutí. Podle tohoto pohledu stačí, aby „lidé tvrdě pracovali, vyhýbali se drogám, alkoholu, násilí a neměli nemanželské děti, a chudoba by téměř zmizela“. Jenže ekonom poukazuje na situaci v Japonsku, která podle jeho názoru tuto tezi vyvrací.
„Násilí je v Japonsku velmi výjimečnou záležitostí, vraždy téměř neexistují, míra kriminality byla vždy nízko a v posledních letech ještě klesla. Některá policejní oddělení tak nemají co dělat,“ píše Smith. Podobné je to podle něj se zneužíváním drog. Jen velmi malá část populace podle průzkumů drogy byť jen jednou vyzkoušela. Podíl žen, které samy vychovávají děti, je v této zemi také mnohem nižší než v USA. A „téměř každý v Japonsku pracuje“.
„S ohledem na toto vzorné chování by konzervativci mohli očekávat, že míra chudoby se bude v Japonsku nacházet velmi nízko. Jenže opak je pravdou. Počet chudých lidí tu je s ohledem na standard vyspělých zemí poměrně vysoko. Pokud například chudobu definujeme jako podíl lidí, kteří vydělávají méně než polovinu mediánu příjmů na celkové populaci, její míra se nachází na 15 %. Tedy sice mírně níž než v USA, ale výrazně výš než třeba v Německu, Kanadě či Austrálii,“ píše ekonom.
Japonská chudoba je podle ekonoma výjimečná v tom, že tu neexistují téměř žádné slumy či čtvrtě, kde by se chudí lidé sdružovali. Lidé bez domova se drží mimo dohled ostatních, ulice jsou obvykle čisté a udržované. Ti, kteří padnou do chudoby, odcházejí od svých rodin a stanou se z nich „anonymní existence“. Někteří žijí v miniaturních bytech, které nejsou o moc větší než běžná skříň. Staří lidé, kteří se finančně nikdy nezotavili z kolapsu devadesátých let, „trpí někde v úkrytu.“
Některým lidem se skutečně vede špatně kvůli tomu, jak se v životě rozhodovali. Ale hlavní příčina chudoby tkví ve struktuře ekonomiky. Dlouhá řada lidí dopadne špatně kvůli nemoci, kvůli ztrátě zaměstnání, zranění či jiné formě neštěstí. Dobře vybudovanou síť sociální podpory proto podle ekonoma nelze ničím nahradit.
Zdroj: Bloomberg
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Porobení chudoby - Kapitola 1: Problém chudoby
- Japonsko - opětovné zpřísnění restriktivních opatření ke vstupu do Japonska pro cizince
- Japonsko - ekonomika a finance Japonska
- Japonsko - cestování do Japonska
- Start-upy jsou v Japonsku vítány. V Japonsku se po dlouhou dobu start-upům nedařilo z řady kulturních i ekonomických důvodů. Situace se ale rychle mění, a to i díky podpoře japonské vlády
- Rusko vyvrací spekulace o možné radiaci v blízkosti nehody jaderné ponorky Kursk
- Přezkum EK vyvrací jakékoliv pochybnosti o privatizaci minoritního podílu státu v OKD
- Manažer Brivio vyvrací, že by italský motocyklista Rossi po smrti Simoncelliho ukončil kariéru
- Ničivý vichr udeří už večer. Může převracet auta a vyvracet stromy.
- Vichr vyvracel stromy, zbytek týdne bude slunečný a teploty nad 20 °C
- Smith: Japonsko vyvrací populární teorii chudoby
- Výstraha k počasí: Silný vítr bude vyvracet stromy i el. sloupy. Přidá se sníh
Prezentace
28.11.2024 Nejlepší chytré hodinky na světě jsou Samsung.
25.11.2024 Zkontrolujte, zda je vaše nemovitost dobře…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Petr Lajsek, Purple Trading
Zmatek na ropném trhu. Jak se promítne do cen pohonných hmot?
Ali Daylami, BITmarkets
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory