Česká ekonomika směřuje k zdravějšímu růstu. Američané zvýšili cla na dovoz z Číny
Události, které hýbou trhem:
- Vyjednávání mezi USA a Čínou zatím ke kýženému výsledku nevedla. Od června navíc Američané zvýšili cla na dovozy z Číny v hodnotě 200 miliard dolarů z 10 % na 25 %. Navíc hrozí zavedení 25% cel na dalších 300 mld. USD čínských dovozů. Spojené státy zvýšily tlak na některé čínské technologické společnosti v čele s Huawei, který vedl k omezení přístupu těchto společností ke klíčovým technologiím amerických firem. Čína reagovala obdobně, a dokonce uvažuje o omezení vývozů vzácných zemin, které jsou nezbytné pro řadu odvětví průmyslu.
- Jako blesk z čistého nebe zapůsobilo vyhlášení cel na mexické zboží dovážené do USA. Od 10. června by měly mexické exporty podléhat 5% clu. To každý měsíc vzroste o 5 procentních bodů až do výše 25 %. Podmínkou pro odstranění cel je zákrok Mexika vůči ilegální migraci. Jde o jedno z hlavních témat kampaně Donalda Trumpa. Třetí možná fronta Trumpových "obchodních válek" se týká dovozů evropských automobilů. Zde se lhůta na vyjednávání prodloužila do letošního října.
Sentiment v průmyslu celosvětově klesl. V USA spadl během tří měsíců na 52,0 bodů (z 55,3). Další ranou bylo negativní překvapení ve formě slabých maloobchodních prodejů. Celkově to vypadá na výraznou ztrátu dynamiky růstu HDP USA. V Číně nečekaně výrazněji zpomalila průmyslová produkce, maloobchodní prodeje a zhoršil se i sentiment, překvapivě nízký byl také příliv nového financování do ekonomiky.
Pozornost investorů směřuje k summitu G20
Květen ukončil sérii přírůstků a stal se pro akcie nejhorším měsícem roku. Volatilita zasáhla trhy poté, co USA oznámily nová cla na Čínu a zakázaly spolupráci domácích firem s čínským gigantem Huawei. To snížilo šanci na brzkou obchodní dohodu.
S&P 500 a Dow Jones spadly o více než 6 %, přičemž nejvýrazněji poklesly technologické a energetické tituly. Posledně zmíněný sektor reflektoval pokles cen ropy v důsledku obav z hospodářského zpomalení. V Evropě byly ztráty podobné (-5,7 %), nejvíce klesly automobilky a banky. Akcie CEE odepsaly 4,4 %, přičemž ztráty utrpěly všechny tři středoevropské trhy. Pozornost investorů se nyní zaměří především na červnový summit G20.
Ceny vládních dluhopisů v květnu naopak rostly, a to jak v USA a Německu, tak i ve středoevropském regionu. Na sentiment působí obavy z obchodních válek a politická rizika. Trhy navíc očekávají zpomalení tempa hospodářského růstu po silném prvním čtvrtletí.
Česká ekonomika vykázala solidní růst HDP 0,6 % v mezičtvrtletním a 2,6 % v meziročním vyjádření. Dle našeho názoru ale v následujících čtvrtletích meziroční růst zpomalí. Za celý rok 2019 bude české HDP dle našich odhadů růst méně než 2,5% tempem (loni dosáhl 2,9 %). Z pohledu měnové politiky tak česká ekonomika směřuje k udržitelnějšímu růstu. Úroky tak mohou v dohledné době zůstat stabilní, tedy v souladu s prognózou ČNB.
Patrik Hudec
Má více než desetileté zkušenosti na kapitálových trzích a v současnosti je zodpovědný za oddělení portfolio managementu investičních fondů v Generali Investments CEE. Vystudoval Matematicko-fyzikální fakultu Univerzity Karlovy v Praze, program matematika – obor finanční a pojistná matematika. Je držitelem makléřské licence a Bloomberg Product Certification: Fixed Income a Equities. Kariéru zahájil v roce 2004 ve finanční skupině PPF a investiční fondy spravuje od roku 2008.
Generali Investments CEE, investiční společnost, a.s.
nabízí individuálním investorům a institucím komplexní produkty a služby v oblasti kolektivního investování a investičního managementu. Spravuje české podílové fondy vedené v českých korunách a irské investiční fondy nabízené v CZK, EUR a PLN. Nabídku přímých investic individuálních investorů do široké škály podílových fondů doplňuje nabídka produktů pravidelného investování, investičních programů a produktů životního cyklu. Mezi hlavní institucionální klienty patří pojišťovací a zajišťovací společnosti a penzijní fondy a současně obhospodařuje aktiva nejvýznamnějších částí Generali CEE Holding B.V. Společnost působí na trhu od roku 1991 a podle údajů Asociace pro kapitálový trh ČR je největším správcem aktiv v České republice. Její aktiva ve správě přesahují 289 mld. Kč. Řadí se tak mezi vedoucí firmy rovněž v regionu střední a východní Evropy.
Generali Investments CEE je součástí skupiny Generali, nezávislé italské finanční skupiny se silnou mezinárodní působností, která vznikla v roce 1831. Skupina Generali patří mezi přední světové pojišťovny s předepsaným pojistným 70 miliard euro (v roce 2016). Ve více než 60 zemích světa zaměstnává 74 tisíc odborníků. Skupina Generali zaujímá vedoucí postavení na trzích západní Evropy. Stále významnější pozici získává v Asii a také v regionu střední a východní Evropy. V 10 zemích tohoto regionu je skupina Generali jedním z předních poskytovatelů pojištění prostřednictvím holdingové společnosti Generali CEE Holding B.V.
Poslední zprávy z rubriky Okénko investora:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Zprávy Kurzy.cz - ekonomika, akcie, koruna, euro, dolar, zprávy ze světa.
- Ekonomika - Makroekonomika ČR 2020, data, novinky
- Svět - státy světa a jejich ekonomika
- Kurzy ČNB - Kurzovní lístek České Národní Banky
- Kurzovní lístek Česká spořitelna, Kurzovní lístky bank
- Česká spořitelna, a. s. - euro, vývoj kurzu měny
- Podnikání v České republice
- USD, americký dolar - převod měn na CZK, českou korunu
- Česká pošta - ceník poštovného 2020
- UAH, ukrajinská hřivna - převod měn na CZK, českou korunu
- THB, thajský baht - převod měn na CZK, českou korunu
- GBP, britská libra - převod měn na CZK, českou korunu
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Od slunečního světla do hlubin: Skrytý zdroj kyslíku, který vyvolává kontroverze
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Ali Daylami, BITmarkets