(Kurzy.cz)
ČEZ rozšiřuje spolupráci s Unipetrolem - další nabíječky u Benziny
ČEZ společně se skupinou Unipetrol oznámil zprovoznění dvou rychlodobíjecích stanic u čerpacích stanic Benzina. Nově tak mohou elektromobily dočerpat energii také u Kladrub na dálnici D5 směrem na Rozvadov a v Bochově na mezinárodní silnici I/6 na Karlovy Vary. ČEZ tak v tomto segmentu rozšířil spolupráci s Benzinou na osm lokalit.
Spolupráce s největší sítí čerpacích stanic v České republice, kdy Benzina má díky 412 pumpám tržní podíl 23,4 %, má dle všeho nabrat na obrátkách. Dle vyjádření místopředsedy představenstva Unipetrolu Tomasze Wiatraka zodpovědného za maloobchod hodlá petrochemická firma ve spolupráci s ČEZ postupnou instalaci dobíjecích stanic na desítkách pump. A to primárně na exponovaných místech - ve městech, na dálnicích a na silnicích první třídy. Stát se tak má během dvou let.
Pavel Cyrani, ředitel divize obchod a strategie ČEZ k tomu uvedl: „Provozujeme největší tuzemskou síť s více než 150 veřejnými dobíjecími stanicemi, z toho je momentálně 94 rychlodobíjecích zařízení. Rychlý rozvoj elektromobility v České republice si v příštích letech vyžádá instalaci stovek dobíjecích bodů. Spolupráce s Benzinou nám pomáhá výstavbu sítě výrazně urychlit.“
Rychlodobíjecí stanice Benzina-Bochov, zdroj: ČEZ
Jak známo ČEZ k výstavbě dobíjecích stanic využívá zejména dvojici grantů evropského programu CEC pro oblast Doprava, které se mu podařilo získat v roce 2017. Evropská komise touto cestou podporuje propojování Evropy budováním dobíjecích stanic podél hlavní silniční sítě TEN-T.
Z hlediska rozšiřování dobíječek možno k aktuálním číslům zmínit, že vybudování posledních 52 stanic zabralo ČEZ zhruba 11 měsíců. Loni ke konci června totiž slavnostně hlásil zprovoznění jubilejní sté. Z toho polovina tehdy byla rychlodobíjecích, tzn. většina elektromobilů u nich dokáže doplnit energii na 80 % kapacity za 20 až 30 minut. ČEZ využívá technologii ABB, kdy rychlodobíječky jsou vybaveny DC konektory s nabíjecími standardy CHAdeMO a CCS disponující výkonem až 50 kW. Součástí nabídky dobíjecí stanice je také AC nabíjení se standardním konektorem Mennekes, který umožňuje nabíjení s výkonem až do 22 kW.
Připomenout závěrem lze, že k „natankování“ elektřiny řidič potřebuje od ČEZ čip. Ten získá v návaznosti na uzavřenou smlouvu se společností. ČEZ zatím stále za každý měsíc používání čipu, a tedy neomezené nabíjení u daných stanic, účtuje 450 korun bez DPH. Jinými slovy tedy zhruba 545 korun.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Akcie v ČR:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?