Patria (Patria Finance)
Akcie v ČR  |  16.05.2019 06:03:57

Které evropské akcie to díky obchodní válce schytají nejvíce?

Obchodní válka mezi USA a Čínou se opět vyhrotila a zásah dostaly i některé segmenty evropského akciového trhu. Tato roztržka se promítla do mnoha evropských sektorů, zejména pak do cyklických titulů v těžařském sektoru a průmyslu. Automobilky pak dostaly další ránu, když americký prezident Donald Trump znovu pohrozil cly. Trhy se obávají, že by jednání mohla směřovat k patové situaci, a index Stoxx 600 Automobiles & Parts se propadl o 12 % oproti svému dubnovému vrcholu. Evropští vývozci zase doplácejí na růst eura vůči jüanu, čímž se jejich zboží vyrobené pro Čínu prodražuje.

Bloomberg připravil seznam několika sektorů, které mají značnou expozici na čínský trh a mohly by se tak ocitnout v nesnázích, pokud se bude obchodní napětí dále zvyšovat:

Těžaři a oceláři
Čína je s přehledem nejdůležitější trh pro globální poptávku po kovech. Těžaři jsou tak na obchod s touto zemí vysoce citliví. Například 66 % tržeb Kaz Minerals přichází právě z této asijské země. Nervozita v Číně může značně dopadnout na měď, železnou rudu a ceny oceli.

Luxusní zboží
Bohatí čínští spotřebitelé jsou klíčoví pro luxusní firmy jako Kering, LVMH Moet Hennessy Luis Vuitton a Cie Financiere Richemont. Zrovna u té poslední tvoří Čína čtvrtinu tržeb. Podle posledních zpráv ze sektoru poptávka po jejich drahých kabelkách a hodinkách zatím v této zemi roste a nezdá se, že by se Číňané ve svém utrácení krotili.

Automobilky
Poptávka po vozidlech v Číně klesá nejen kvůli obchodnímu napětí s USA, ale také kvůli zpomalující domácí ekonomice. Potenciální kupci aut také vyhlížejí možné vládní pobídky, které by měly tento trh oživit. Evropské a americké automobilky se nyní na čínský trh spoléhají více, protože poptávka v Evropě a Severní Americe upadá.

Polovodiče
Čína je základním dodavatelským řetězcem pro společnosti, které vyrábějí čipy mimo jiné do smartphonů a aut. Výrobci polovodičů také vyvozují velký podíl svých výnosů z čínského trhu a jsou často velmi citliví na úzkost na trhu. Infineon Technologies, největšímu evropskému výrobci čipů, plyne 40 % tržeb z Číny.

Chemičky
Chemičky také prodávají velké množství produktů čínským zákazníkům. Šéf BASF předvídal, že Čína bude do roku 2030 představovat polovinu tržeb celého chemického průmyslu. Tyto firmy také dodávají produkty dalším cyklickým sektorům jako automobilkám, takže tento průmysl může zasáhnout jakýkoliv dopad na tyto sektory. To samé platí pro dodavatele průmyslových zařízení a z širšího pohledu evropský průmysl.

Farmaceutické firmy
Firmy, včetně britského výrobce léčiv AstraZeneca a dánské výrobce insulinu Novo Nordisk, se čím dál více poohlížejí po čínském trhu. Jejich ambice ale zpomaluje místní plán začít kupovat léky ve velkém. Čína ale zůstává klíčovým rostoucím trhem pro farmaceutický průmysl - AstraZeneca tam získává 18 %, Novo Nordisk asi 10 %.

Testovací firmy
Testovací a inspekční firmy jako Intertek Group pracují na tom, aby zboží, které plyne na globální trhy, bylo bezpečné a splňovalo regulace. Jefferies v únoru odhadoval, že asi 5 % výnosů Interteku je z produktů dovážených do USA z Číny, na což se přímo promítnou cla.

A která konkrétní jména by mohla být zasažena? Zde je seznam několika z nich, včetně procenta tržeb, které získávají na čínském trhu:
• Francouzský výrobce tlakový hrnců a pánví SEB (25 %)
• Švýcarská logistická firma DKSH Holding (24 %)
• Rakouský dodavatel zařízení pro vodní elektrárny Andritz (18 %)
• Britský distributor protilátek Abcam (17 %)
• Nizozemský výrobce lékařských zařízení Koninklijke Philips (13 %) a jeho německý konkurent Siemens Healthineers (12 %)
• Finská telekomunikační firma Nokia (8,6 %) a její švédský rival Telefonaktiebolaget LM Ericsson (8,6 %)
• Švédský prodejce oblečení Hennes & Mauritz (8,5 %)

Zdroj: Bloomberg

Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.


Poslední zprávy z rubriky Akcie v ČR:

Pá   9:24  CSG: Emise dluhopisů za 700 mil. USD na akvizici Kineticu Research (J&T BANKA)
Pá   9:19  Kofola: Nové džusy Curiosa, konec spolupráce s Rauchem Research (J&T BANKA)
Pá   9:16  Erste Group: Dokončení programu odkupu akcií Research (J&T BANKA)





Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688