5 otázek, které uslyšíte na pracovním pohovoru
Připravte se na to, že při cestě za vysněnou prací budete muset zodpovědět i pár nepříjemných otázek, které rozhodnou zda požadované místo dostanete či nikoliv. Nemusíte se však schůzky s vaším potencionálním zaměstnavatelem obávat, i na časté a vtíravé otázky lze odpovědět chytře, bez nutnosti odříkávání naučených frází…
Každý personalista při vybírání vhodného kandidáta postupuje individuálně, ale jsou otázky, které v podobném znění používá mnoho z nich a je velká pravděpodobnost, že je tedy uslyšíte i vy. Dokonce se takto dotazují přímo ve firmách, na určité informace se vás zeptá i váš budoucí šéf či výše postavený pracovník, jež má na starosti proces přijímacího řízení.
1) Kde se vidíte za pět let?
Personalista se zajímá o to, jak se stavíte k budoucnosti a zda máte nějaké cíle či ambice. Určitě na pohovoru nevykládejte o svých snech netýkajících se daného pracovního místa. To, že toužíte po tom založit hudební skupinu, otevřít si krámek s občerstvením nebo se odstěhovat do zahraničí, určitě nemluvte. Odpověď směřujte na profesi, představte si sami sebe na dané pozici za pár let, mluvte o firmě a jakým způsobem byste chtěli být její součástí.
2) Jaké jsou vaše silné a slabé stránky?
Vyjmenujte alespoň pět vlastností, z čehož jedna bude negativní. Své silné stránky krátce rozveďte a zmiňte, jak se dají uplatnit na pracovišti. Slabost vybírejte tak, aby se nejednalo o nic spojeného s vaším chováním, např. lenost a nespolehlivost. Personalista opravdu nečeká odpovědi typu, že nevíte, nedokážete posoudit nebo se musíte zeptat ostatních.
3) Jak vnímáte kritiku?
Personalista na základě vaší odpovědi zjišťuje, zda jste typ člověka, který si umí přiznat chybu a snaží se ji napravit, anebo zda raději vidíte nedostatky v ostatních a nepovažujete kritiku za oprávněnou.
4) Jaký byl váš bývalý šéf?
Tak tady opravdu pozor, pokud budete svého bývalého zaměstnavatele pomlouvat a nenecháte na něm niť suchou, tak si zcela jistě zavřete vrátka před novou pracovní příležitostí. Je totiž logické, že budete stejně negativně hovořit i o svém novém šéfovi v případě, že by vám do budoucna spolupráce nevyšla.
5) Proč bychom si měli vybrat právě vás?
A klasická otázka na konec, která zpravidla ukončuje pohovor. Tady je dobré zmínit, jakým přínosem byste byli pro společnost a jaké inovace a nápady byste do ní přinesli. Určitě je dobré ukázat, že máte povědomí o firmě, její historii a filozofii a jste s ní ztotožnění.
Orange Academy
Orange Academy se zabývá výukou rekvalifikačních kurzů a školení v oblasti účetnictví, mzdového účetnictví, personalistiky a marketingu. Dále nabízí jazykové kurzy s výukou angličtiny a němčiny přímými metodami Effective English® a Effektives Deutsch®. Od roku 1990 absolvovalo kurzy více než 20 000 účastníků ve 34 městech po celé ČR.
Více na https://orangeacademy.cz
Poslední zprávy z rubriky Práce:
Přečtěte si také:
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI
Okénko finanční rady
Vojtěch Šanca, Delta Green
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Lenka Rutteová, Bezvafinance
Neregulované fondy jsou už půl roku pod přísnějším dohledem. Co se změnilo?
Lukáš Raška, Portu
Do důchodu v 67? Bez vlastního zajištění se tomu nevyhnete (2.1.2025)
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Ztráta zaměstnání vás může potkat nejen v předdůchodovém věku