Morgan Stanley: Na americká cla na auta nejvíce doplatí Maďarsko s Českem
Americká cla na automobily z EU by poškodila růst zemí střední a východní Evropy. Nejvíce zasaženy by byly Maďarsko s Českem, do menší míry také Polsko a Rumunsko, tvrdí v nejnovější analytické zprávě americká banka Morgan Stanley.
Automobilovému sektoru jsou podle banky silně vystaveny ekonomiky střední i východní Evropy, které fungují většinou jako přímí nebo nepřímí dodavatelé německých výrobců aut.
“Maďarsko I nadále vyčnívá jako stát střední a východní Evropy, který na americká cla na vývoz aut z Evropské unie doplatil nejvíce,” napsali podle Bloombergu analytici Pasquale Diana a Georgi Deyanov. “Nicméně přesun na mezinárodní dodavatelské řetězce znamená, že další malé otevřené ekonomiky – jako Česká republika – moc nezaostávají kvůli svým intenzivním obchodním vazbám,” napsali také.
Banka dále odhaduje, že zvýšení amerického tarifu o 22,5 procentního bodu by srazilo růst maďarské ekonomiky o 0,25 bodu. Česko by prý zůstalo nedaleko.
Polsko by bylo zasaženo méně, protože jeho závislost na zahraničním obchodu není taková. V tomto případě by se tempo polského hospodářského růstu snížilo vlivem sankcí o 0,15 bodu, odhaduje banka.
Ekonom Vídeňského institutu pro mezinárodní hospodářské studie Robert Stehrer loni vypočítal, že přímá a nepřímá přidaná hodnota díky vývozu aut do USA se v Maďarsku, na Slovensku, v České republice a Rakousku pohybuje v rozmezí 0,5 procenta až 0,9 procenta hrubého domácího produktu. To však sotva může být přesný výpočet, protože není k dispozici dostatek údajů o neustále se měnícím stavu hodnotových řetězců automobilového průmyslu, upozornila agentura Bloomberg. V případě komponentů se totiž mění geografické rozložení dodavatelů podle toho, jak se mění výroba modelů v jednotlivých závodech či prodejní strategie výrobců.
Zdroj: Bloomberg
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
02.10.2024 Inflace nezmizí. I 2,2 % vás v čase může…
26.09.2024 Technologický gigant Intel na kolenou! Co…
24.09.2024 XTB představuje Zlatana Ibrahimoviće jako…
Okénko investora
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Miroslav Novák, AKCENTA
Utlumená aktivita v tuzemském výrobním sektoru pokračuje – PMI (září 2024)
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Ocelářská krize v Číně: Ceny železné rudy čelí prudkému oslabení
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Okénko finanční rady
Tomáš Rosenkranc, Ušetřeno.cz
Kdy se vyplatí refinancovat hypotéku: Tipy pro správné rozhodnutí
Jiří Sýkora, Swiss Life Select
Swiss Life Hypoindex říjen 2024: Úroky hypoték se pevně zabetonovaly nad 5 %
Iva Grácová, Bezvafinance
Finanční gramotnost v digitální éře: Na co si dát pozor při používání online bankovnictví?
Miren Memiševič, Skupina Klik
Lukáš Raška, Portu
Nejdéle se vydělává na nový byt v Praze. Potřeba je 14,4 ročních platů
Martin Steiner, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Pojištění schopnosti splácet jako rezervní kolo na dlouhé cestě jménem hypotéka