Ing. Jakub Petruška (Zlaťáky)
Okénko investora  |  02.04.2019 12:37:35

Rostoucí zadlužení Říše středu – další potenciální riziko pro celý svět

Globální svět, jak je známo kráčí cestou neustálého zadlužování a „oceán“ nekrytých papírků se neustále rozšiřuje. Žití na dluh je normální, ale jak dlouho to může ještě trvat, jak dlouho může tento systém takto fungovat? Bubliny se nafukují a dříve nebo později dojde k jejich splasknutí. Je jen otázkou, kdy a jakou silou zasáhnou do všech možných oblastí a jak velké problémy způsobí.

Poslední krize roku 2008 nepřispěla k uzdravení veřejných financí. Ba naopak. Státy se začaly ještě více zadlužovat na všech úrovních. V dluzích se netopí jen hlavní světová velmoc, tedy USA, ale potopa ve formě dluhů je po celém světě a velké problémy se zadlužením má i Říše středu, ano Čína, jejíž zadlužení rovněž dosahuje velkých hodnot.

Čísla čínského rychle rostoucího dluhu jsou velmi znepokojivá. Přestože se odhady liší, pohybuje se procentní podíl celkového dluhu na HDP Číny od 218 do 350 %. Podle dostupných údajů se na zadlužení nejvíce podílí nefinanční společnosti a to (cca 160 %). Dále se do celkového dluhu započítává také vláda (cca 50 %), domácnosti (cca 50 %) a finanční instituce (cca 47 %). Průměrný celkový dluh rozvíjejících se tržních ekonomik je cca 175 % HDP. Je dobře známo, že Čína si drží určitá tajemství, doufejme proto, že tato „překvapení“ nebudou až tak třaskavá, že by vyvolaly obrovské problémy, které by pak zasáhly celý svět.

Na enormní zadlužení a to především ve firemním sektoru upozorňuje MMF a doporučuje danou situaci řešit, dříve než bude pozdě. Z této oblasti může vyjít další krize. Bohužel to nevypadá, že by se Čína těmito radami řídila a zadlužení stále stoupá. Jen zadlužení firem dosahuje téměř dvojnásobku HDP.

Jak to vidí ostatní finanční instituce:
  • Poradenská firma McKinsey široce propagovala svůj odhad čínského dluhu. Podle něj představuje cca 282% HDP – to je více než dvojnásobek oproti roku 2007.
  • Společnost Goldman Sachs odhadovala zadlužení na cca 270 %.
  • K ještě větším hodnotám se přiklání Macquarie Group (největší australská investiční banka). Analytik Viktor Shvets uvedl, že čínský dluh představuje až 350 % HDP.

Tyto odhady jsou ovšem velmi spekulativní. Čínská oficiální data jsou v podstatě k ničemu. Země má navíc masivní a rychle se vyvíjející stínový bankovní sektor, který tyto projekce velmi komplikuje.

Celkový dluh se skládá z různých složek (vláda, společnosti, banky a dluhy domácností). V případě Číny je obzvláště "výbušný" firemní dluh. Podle McKinsey má podnikový sektor v zemi vyšší dluh než např. v USA, Kanadě, Jižní Koreji nebo v Německu, i když je Čína stále považována za rozvíjející se trh.

Podívejme se na daný vývoj v následujících grafech:

 

Celkový čínský dluh a jeho % podíl na HDP

Na následujícím grafu vidíme vývoj čínského HDP od roku 1990 do současnosti. Vidíme, že např. v roce 1993 dosahoval růst HDP cca 15,40 % naopak v roce 2009 kleslo k úrovni cca 6 % a dnes jsme téměř na stejné úrovni, jako v době krize. Dnešní hodnota je kolem 6,4 %.

 

Vývoj čínské HDP v % od roku 1990 do současnosti

 

Vývoj čínského HDP v % od roku 2009 do současnosti

Následující graf zobrazuje vývoj čínského vládního dluhu v % k celkovému HDP:

 

Vývoj čínského vládního dluhu a jeho % podíl na celkovém HDP

Vývoj HDP, dluhu a podíl dluhu na HDP

 

Vývoj HDP, dluhu a podíl dluhu na HDP

Ing. Jaroslav Křůpala

Ing. Jakub Petruška

Vystudoval Ekonomickou fakultu na Vysoké škole báňské - Technické univerzitě v Ostravě a v současné době působí ve společnosti Zlaťáky.cz jako investiční analytik a poradce. Zabývá se zejména fundamentálními analýzami a technickými analýzami komoditních trhů.


Logo Zlaťáky.cz

Zlaťáky.cz

Jedna z nejvýznamnějších společností na trhu nabízí nejlepší ceny investičního zlata a stříbra od renomovaných světových výrobců Argor Heraeus SA, PAMP, Perth Mint, Münze Österreich. Disponujeme též nejširší nabídkou numizmatiky v rámci Evropy! Důvěřujte tradici – jsme s Vámi už 10 let. Více informací na www.zlataky.cz

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Poslední zprávy z rubriky Okénko investora:

Po 15:01  Evropský průmysl zelené energie má problém: Společnosti se stěhují do USA Olívia Lacenová (Wonderinterest Trading Ltd. )
Čt   9:26  Proč euro zlevňuje a americký dolar zdražuje? Mgr. Timur Barotov (BHS)
17.04.2024  Válečný scénář: Bude benzín za 45 Kč? Petr Lajsek (Purple Trading)




Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688