Nálada firem klesá, ale recese bezprostředně nehrozí
Nálada firem klesla na nejnižší úroveň od roku 2016. V Číně se nyní také obrací do záporu. Rostou obavy z dalších opatření americké administrativy, optimismus panuje pouze ve zdravotnickém sektoru. Společnosti se potýkají se slabší spotřebou a rostoucími náklady.
V letošním roce zaznamenal firemní sentiment největší pokles od zahájení průzkumu v roce 2014. Letošní závěry by však měly být nahlíženy v kontextu optimismu z průzkumu z roku 2018. Navzdory výraznému poklesu důvěry zůstávají analytici z Fidelity International pro další období opatrně optimističtí. Hodnoty sentimentu vyšší než nula totiž naznačují zlepšující se náladu.
Je však patrné, že ekonomika zpomaluje. Třetina analytiků (oproti 13 % loni) uvádí, že jejich odvětví v loňském roce zpomalila nebo že v nich nastala recese. Pouze pětina (2018: 35 %) uvádí expanzi. Analytici se nyní rozdělují na 51 % ku 49 % v názoru na to, zda je růstová fáze hospodářského cyklu na konci (2018: 68 % analytiků tvrdilo, že růst nekončí).
Letošní pesimismus má dvě hlavní příčiny – slabší spotřebitele a rostoucí náklady na podnikání. Obojí může ohrozit ziskové marže v roce 2019. V příštích 6-12 měsících Fidelity neočekává plné propuknutí recese, je ale jasné, že cyklus započatý před deseti lety se chýlí ke konci. Přístup podnikatelů k řízení rizik je tedy velice důležitý.
Negativní sentiment v Číně
Po roce eskalace obchodní války a zpomalení ekonomického růstu na nejnižší úroveň za 28 let není překvapením, že analytici poměrně pesimisticky vnímají především Čínu. Jde o jedinou oblast, kde se sentiment propadl do záporu (-0,4). 70 % analytiků z Fidelity International pokrývajících čínské společnosti očekává, že návratnost kapitálu v roce 2019 klesne (loni: 29 %).
Obchodní války vyvolávají nejistotu. Výroba zůstává hlavním hnacím motorem růstu čínského hospodářství jako celku. Spotřebitelé si nejsou jistí výhledem růstu mezd, což má vliv na spotřebu. Investoři by ale podle Fidelity měli mít na paměti schopnost Pekingu stimulovat ekonomiku.
Konec Trumpova pozitivního dopadu
Obavy z přístupu americké vlády rostou a očekává se, že skutečný dopad Trumpovy politiky na firmy bude negativní. Téměř polovina (45 %) analytiků (loni: 13 %) tvrdí, že Trumpova politika omezí rozvoj jimi sledovaných odvětví. Ani ne pětina oslovených věří, že dopady Trumpovy politiky budou pozitivní (loni: 38 %).
V Evropě, kde si manažeři zpočátku mysleli, že Trumpova politika zaměřená na růst by jim mohla pomoci, již také narůstají pochybnosti. Nejvýznamnější je ale posun mezi analytiky v USA. Jejich opatrný optimismus je pryč. Vadí jim především protekcionismus. Podle více než dvou třetin analytiků právě ten představuje riziko pro podnikání. Ještě více se ho obávají analytici, kteří pokrývají rozvíjející se trhy mimo oblast Asie.
Světlý bod: Zdravotnictví
Sektor zdravotnictví je zdrojem optimismu, sentiment analytiků roste již třetím rokem. V letošním roce stoupl na 1,4 z 1,1 v roce 2018, což bylo z velké části ovlivněno světovými trendy, zejména zvýšenými nároky na léčbu stárnoucí populace a rostoucí mírou obezity.
Zdravotnictví (zejména v USA) není imunní vůči politickým vlivům, politici vyzývají farmaceutické společnosti, aby snížily zákazníkům náklady. Vzhledem k tomu, že se jedná o spíše defenzivní sektor, jsou ale společnosti méně vystaveny zpomalení poptávky.Jednou z výhod odvětví je to, že lidé jsou často ochotni vynaložit prostředky na zdravotní péči a vzdát se ostatních, ne tak důležitých luxusních statků.
Další článek: Je kapitalismus na odstřel?
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Předdůchod - možnost odejít dříve do důchodu, ale za vlastní
- Města a obce v ČR - vyhledávání firem a osob na adrese, zajímavosti - Města a obce
- DIČ - Daňové identifikační číslo, ověření DIČ firem a osob
- Výpis z obchodního rejstříku - rejstřík firem
- Firma Rivalenti s.r.o. - Diskuze, názory, doporučení a hodnocení
- Nálada firem klesá, ale recese bezprostředně nehrozí
- Fidelity: Korporátní sentiment klesá, ale recese bezprostředně nehrozí
- Ekonomika eurozóny zpomalí, recese jí ale nehrozí, EK
- Záplavy bezprostředně nehrozí
- Moody's: Česku zhoršení ratingu bezprostředně nehrozí. Jde o dobrou zprávu pro Fialovu vládu, důvodem je zejména poměrně nízké celkové zadlužení země
- Bush tvrdí že americké ekonomice recese nehrozí
- Padoan (OECD): Recese s dvojitým dnem Evropě nehrozí
Prezentace
28.11.2024 Nejlepší chytré hodinky na světě jsou Samsung.
25.11.2024 Zkontrolujte, zda je vaše nemovitost dobře…
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Miroslav Novák, AKCENTA
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Ali Daylami, BITmarkets
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory