Britské prodloužení aneb Když je výhled libry jasnější než brexit
Velkou Británii čeká brexitové prodloužení. Jak dlouhé bude, však stále není jasné. Jeho krátká verze byla již v minulém týdnu podmíněna podporou dohody s EU, o které by se mělo hlasovat nejpozději do středy. Podle nejnovějších informací to ale zatím vypadá spíše na delší verzi.
Celou situaci přiostřil předseda Dolní sněmovny John Bercow. Ten na začátku týdne řekl, že by další hlasování o dohodě s EU nemusel vůbec umožnit. Důvodem je, že by podle Bercowa šlo o jen další hlasování o jedné věci během krátké doby, aniž by došlo k jakýmkoliv významnějším změnám. Bercowova slova tak potvrzují odhady některých britských komentátorů, dle kterých by ani třetí hlasování o rozvodové dohodě s EU britským parlamentem neprošlo.
Jak uvádí například server The Telegraph, existují možnosti, jak Bercowovo rozhodnutí obejít, například pokud by vláda vydala podnět založený na přesvědčení, že by dohoda mohla tentokrát projít. Pravděpodobnější ale je, že se Mayová obrátí rovnou na Evropskou unii a požádá o delší prodloužení brexitu. Tento pohled ostatně podporuje i oficiální vyjádření zástupce britské vlády, který uvedl, že žádost bude evropským lídrům předložena ještě před jejich summitem (21. a 22. března).
Zda do té doby dojde na třetí hlasování o dohodě, však stále není stoprocentně jasné. Mayová by totiž musela přistoupit na Bercowův požadavek a předložit dohodu s „významnými změnami“ oproti předchozí verzi. O dalším postupu by dle serveru BBC měla premiérka jednat dnes během schůzky se svým kabinetem.
Zajímavou informaci ohledně dalšího možného vývoje přinesl server The Sun. Podle jeho neveřejných zdrojů by měla Mayová prostřednictvím dopisu předsedovi Evropské rady Tuskovi požádat o prodloužení odchodu z EU o 9 až 12 měsíců. Z pohledu trhů by tato dlouhá verze měla být vnímána pozitivně, byť stále nelze vyloučit ostatní rizikové scénáře – mnohem delší doba s sebou totiž nepřináší pouze pozitiva, ale i negativa, včetně sále možné tvrdé verze brexitu.
A trhy si toto uvědomují. Delší prodloužení by sice pravděpodobně přineslo posílení libry, avšak prostor pro výraznou rally považujeme z důvodu trvajících nejistot za omezený (nečekáme posun nad 1,350 GBPUSD). I proto zůstává britská měna nadále mezi nejvolatilnějšími, kde se krátkodobá implikovaná volatilita v posledních dnech dostala na téměř tříroční maxima. Při pohledu na opční trh (strategie risk reversal) pak vidíme, že krátkodobější tenory, tj. jeden až dva týdny, sice favorizují put opce nad call opcemi, avšak stále se nacházíme poblíž hodnoty par. S přibývajícím tenorem je ale čím dál více silnější převaha sázek na slabší libru.
Vedle dění kolem brexitu dnes budeme sledovat i zahraniční data. Z Evropy půjde o německý index ZEW, z USA pak o tovární objednávky a objednávky zboží dlouhodobé spotřeby. Aktuálně se americká měna vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1351 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 96,41 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1327 do 1,1378 EURUSD.*
Koruna se na začátku týdne přiblížila k hranici 25,60 za euro. K jejímu proražení ale nakonec nestačil ani včerejší komentář člena bankovní rady ČNB Vojtěcha Bendy o možnosti až trojího zvýšení sazeb během letošního roku.
S tím, jak se přibližuje začátek mediální karantény bankovní rady ČNB (čtvrtek 21. března, týden před měnověpolitickým zasedáním), bychom se mohli dočkat dalších komentářů centrálních bankéřů. Vzhledem k včerejší reakci na slova Vojtěch Bendy však nečekáme výraznější posuny, což podtrhuje i fakt, že trhy s možností březnového hiku počítají čím dál tím méně.
Dnes nebudou zveřejněna žádná domácí data. Aktuálně se koruna v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,60 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,58 až 25,65 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 22,45 až 22,67 USDCZK.*
*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.
Portál Roklen24.cz je exkluzivní server o ekonomice, financích a investicích, který poskytuje aktuální ekonomické zpravodajství, real-time data, grafy, analýzy, názory, videa a rozhovory.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Libra, Britská libra GBP, kurzy měn
- Měď - ceny a grafy mědi, vývoj ceny mědi 1 libra - 1 rok - měna USD
- Měď - ceny a grafy mědi, vývoj ceny mědi 1 libra - 1 rok - měna USD
- GBP, britská libra - převod měn na CZK, českou korunu
- EGP, egyptská libra - převod měn na CZK, českou korunu
- Káva - ceny a grafy kávy, vývoj ceny kávy 1 libra - 1 rok - měna USD
- Měď - aktuální cena mědi, graf vývoje ceny mědi 1 libra - 5 dnů - měna USD
- Měď - aktuální cena mědi, graf vývoje ceny mědi 1 libra - 1 den - měna USD
- Libra, pound
- Stravenky a mzda 2020 - Jsou pro vás stravenky výhodnější než zvýšení mzdy?
- Jaký je dnes mezinárodní den?
- Výpočet důchodu - Jak vysoký budete mít důchod?
Prezentace
28.11.2024 Nejlepší chytré hodinky na světě jsou Samsung.
25.11.2024 Zkontrolujte, zda je vaše nemovitost dobře…
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Miroslav Novák, AKCENTA
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Ali Daylami, BITmarkets
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory