Čínský produkt roste, spokojenost lidí klesá a nejšťastnějším městem na světě je Lhasa
Štěstí a spokojenost představují v Číně rozporuplné téma. Tvrdí to The Economist s tím, že na to ukazuje například World Happiness Report, podle kterého se Čína v žebříčku spokojenosti svých obyvatel dostala ze 150 zemí na 86. místo. Tedy níž než například Rusko a dokonce i válkou sužovaná Libye. Podle některých teorií jde o odraz systému, který je postaven na „nesentimentální dohodě mezi těmi, kteří vládou, a zbytkem společnosti“. Ta si užívá plody ekonomického růstu, ale nesmí protestovat ohledně jeho nákladů, které zahrnují vše od znečištění životního prostředí až po prudce se zvyšující nerovnost. Podle tohoto pohledu je hlavním cílem čínské vlády další ekonomická expanze s tím, že materiální zisky „udrží společnost na uzdě“. The Economist nicméně dodává, že tato teorie je sice rozšířená, ovšem také mylná.
Sinoložka Gerda Wielander a její kolega Derek Hird se zabývali tím, kolik času čínská propaganda věnuje přesvědčování společnosti, že se jí díky komunismu vede dobře a že lidé žijí smysluplné životy. Dospěli k závěru, že propagandistická snaha je v této oblasti mimořádná a důvodem je právě to, že samotný růst spokojenost příliš neovlivní. Je to zřejmé i z toho, že mezi lety 1990–2015 vzrostl čínský produkt na hlavu více než pětkrát, ovšem míra spokojenosti se prudce propadla. Nejnižších úrovní dosáhla v letech 2000–2005, tedy v době nejrychlejšího tempa růstu.
Podle vědců se zdá, že spokojenost čínské společnosti nejvíce koreluje s dvěma proměnnými: S vývojem nezaměstnanosti a otevřeností systému sociální podpory. Největší nespokojenost tak ve společnosti panovala v době vyšší nezaměstnanosti, když zároveň kolaboval zmíněný systém. Došlo k tomu právě v letech 2000–2005, kdy probíhala restrukturalizace státem vlastněných firem. Velkou roli pak hraje i skutečnost, že lidé, kteří se přesouvají z venkova do měst, se tam necítí být tak spokojení jako ti, kteří ve městech žijí již dlouhou dobu. A zdá se, že jejich spokojenost je dokonce nižší než u obyvatel, kteří zůstali na venkově. Detailnější pohled pak ukazuje, že právě tito lidé mají obvykle ta nejhorší zaměstnání a nejhorší vyhlídky.
Zdroj: The Economist
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Svět - státy světa a jejich ekonomika
- CNY, čínský juan - převod měn na CZK, českou korunu
- Dlouhodobý investiční produkt - novela zákona o kapitálovém trhu
- Nemocenská 2024 - kalkulačka: lidé s příjmy nad 41.000 Kč si na nemocenské letos mírně polepší.
- Zprávy Kurzy.cz - ekonomika, akcie, koruna, euro, dolar, zprávy ze světa.
- Akcie ve světě - hodnoty indexů
- Akcie ve světě
- Akcie ve světě - grafy indexů
- Jaký je dnes mezinárodní den?
- Stravenky a mzda 2020 - Jsou pro vás stravenky výhodnější než zvýšení mzdy?
- Výpočet důchodu - Jak vysoký budete mít důchod?
- Měřítko - měřítko mapy. Co znamená měřítko na mapě a kolik kilometrů v reálu je jeden centimetr na mapě
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?