Vývoj na finančních trzích – leden 2019
Klíčové
události ve světě
Nová makroekonomická data potvrdila, že dynamika světové ekonomiky dále mírně zpomaluje.
Poslední čísla o světovém obchodu zbožím za listopad dokonce ukázala meziměsíční pokles o 1,6 %.
Data o růstu čínského HDP potvrdila, že druhá největší ekonomika v roce 2018 rostla nejpomaleji za posledních 28 let, konkrétně 6,6 %. Čínské vládní autority proto připravují nové fiskální stimuly na podporu ekonomického růstu. Centrální banka již měnové kohouty uvolnila.
Také ekonomika eurozóny pokračuje ve zpomalování, když kompozitní index nákupních manažerů PMI poklesl z 51,1 na 50,7 bodů. Navíc nejprominentnější německý indikátor ekonomického sentimentu, index Ifo, klesl pátý měsíc v řadě.
Tuto situaci na svém zasedání uznala také Evropská centrální banka, jež sice k žádné změně ve svém měnově-politickém arzenálu v souladu s očekáváním nepřistoupala, nicméně uznala, že rizika růstu se posunula směrem dolů. Navíc prezident Mario Draghi poté při vystoupení v Evropském parlamentu také připustil, že pokud by to situace vyžadovala, ECB by mohla opětovně spustit program nákupu dluhopisů (kvantitativní uvolňování). Zvyšování úrokových sazeb se tak v letošním roce zdá být čím dále méně pravděpodobné.
Tento ne zcela pozitivní obrázek eurozóny nakonec dokreslila čísla o HDP. To se v loňském čtvrtém čtvrtletí udrželo na slaboučké úrovni 0,2 % mezikvartálně. Za celý rok 2018 byl růst také dosti slabý na úrovni 1,8 %.
Navíc Itálie upadla do hospodářské recese. Po mírném poklesu HDP ve třetím čtvrtletí loňského roku totiž ekonomika mírně poklesla také ve čtvrtém čtvrtletí. Byla tak splněna technická podmínka recese definovaná jako dva čtvrtletní poklesy v řadě.
Rovněž americká centrální banka Fed na svém zasedání na konci měsíce reflektovala pomalejší růst americké ekonomiky a umírněnou inflaci. Podle očekávání investorů sice ponechala základní úrokovou sazbu beze změny na cílovém pásmu 2,25-2,50 %, zároveň nicméně také nepřímo indikovala, že již možná dále úrokové sazby v tomto cyklu zvyšovat nebude. To je oproti minulému prosincovému zasedání významný posun holubičím směrem.
Ve světle tohoto ne zcela růžového globálního makroekonomického obrázku byl vývoj na akciových trzích nad očekávání pozitivní. Globální index MSCI All Country World totiž velice silně posílil o 7,8 %. Ukázalo se tak, že výprodeje z konce loňského roku byly pravděpodobně přehnané, především technického rázu, kdy velcí institucionální investoři snižovali riziko ve svých portfoliích před koncem roku, aby se přizpůsobili právě slabšímu makroekonomickému vývoji.
Vývoj na finančních trzích
Příznivý sentiment na trzích rizikových aktiv se projevil v mírném oslabení dolaru. Dolarový index DXY, jenž měří výkonnost dolaru vůči koši hlavních světových měn, oslabil o 0,6 %. Vůči euru dolar oslabil nepatrně o 0,2 % na úroveň 1,145 dolaru za euro.
Koruna byla velice stabilní s nepatrnými meziměsíčními změnami. Vůči euru oslabila o zanedbatelných 0,1 % na úroveň 25,76 CZK/EUR a vůči dolaru naopak o 0,2 % posílila na úroveň 22,43 CZK/USD.
Globální akciové trhy silně rostly a doháněly špatnou výkonnost z prosince, když index MSCI All Country World posílil o 7,8 %. Z regionálního pohledu se dobře dařilo jak akciovým trhům rozvinutých zemí (MSCI World +7,7 %), tak i akciovým trhům rozvíjejících se zemí (MSCI Emerging Markets +8,7 %).
Z konkrétních zemí se nejvíce dařilo akciím v Turecku (BIST 100 +14,0 %), Rusku (RTSI +13,6 %) a Brazílii (Bovespa +10,8 %). Naopak ztrátu zaznamenaly akcie v Rumunsku (BET -5,9 %).
Index pražské burzy PX připsal zisk 5,8 % a měsíc zakončil na úrovni 1044 bodů.
České státní dluhopisy pokračovaly v růstu, když dle indexu českých státních dluhopisů Bloomberg Barclays v průměru připsaly zhodnocení 1,1 %. Výnos do doby splatnosti státního dluhopisu s krátkou dvouletou splatností vzrostl o 0,30 % na 1,79 % a výnos do doby splatnosti státního dluhopisu s dlouhou 10letou splatností poklesl o 0,10 % na úroveň 1,84 %. Česká výnosová křivka se tak ještě více zploštila.
Také polské státní dluhopisy pokračovaly v růstu, lednové zhodnocení činilo 0,5 %. Rovněž maďarské státní dluhopisy pokračovaly v růstovém trendu, když si tentokrát připsaly zisk 0,8 %.
Radost nám dělaly především turecké státní dluhopisy, které v lednu připsaly vysoké zhodnocení 7,6 %. Korunovému investorovi navíc dále pomohlo posílení turecké liry vůči koruně o 1,6 %.
Korporátním dluhopisům se také vedlo velmi dobře. Eurový index korporátních dluhopisů investičního stupně posílil o 1,1 % a eurový index korporátních dluhopisů neinvestičního spekulativního stupně (high-yield) o 2,2 %.
Cena ropy Brent obrátila směr a v souladu s dalšími rizikovými aktivy solidně posilovala, za celý měsíc o 15,0 %.
Co jsme dělali v našich investičních portfoliích?
V rámci asset alokace investičních portfolií jsme v průběhu ledna žádné významné investiční akce neprováděli. Celkově máme v rámci asset alokace investičních portfolií vůči srovnávacím indexům (benchmarkům) i nadále neutrální váhu v akciích, podvážení v dluhopisech a naopak nadvážení v alternativních investicích a hotovosti.
Asset alokace |
= | Neutrál | |
- | Podvážení | |
Alternativy | + | Nadvážení |
Hotovost | + | Nadvážení |
Jaký je náš investiční výhled na následující období?
Naše očekávání pro rok 2019 jsou v rámci našeho základního scénáře očekávaného budoucího vývoje opatrně pozitivní.
Světová ekonomika dosáhla v rámci aktuálního hospodářského cyklu vrcholu na konci roku 2017. Od začátku roku 2018 proto mírně zpomaluje a toto postupné ochlazování růstu aktuálně pokračuje, když bylo v průběhu ledna potvrzeno novými makroekonomickými daty ze všech klíčových ekonomik. Je tak velice pravděpodobné, že mírné zpomalování bude v příštím období dále pokračovat.
Rovněž platí, že globální ekonomickou recesi sice momentálně ekonomický konsensus rozhodně neočekává, nicméně rizika výhledu jsou vychýlena směrem dolů. Aktuální konsenzus pro letošní rok přitom počítá s globálním růstem přesně na 3 %. Hlavními tahouny globálního růstu budou i nadále rozvíjející se ekonomiky v Asii v čele s Čínou a Indií. Solidní růst světové ekonomiky by tak měl pokračovat i v následujícím období, byť to nejlepší má světové hospodářství již za sebou.
Inflační vývoj pro globální finanční trhy stále nepředstavuje žádný problém. Ve vyspělých zemích by se měla inflace i v letošním roce pohybovat kolem 2% inflačních cílů centrálních bank.
Co se týče klíčových centrálních bank, americký Fed i Evropská centrální banka uznali realitu slabšího růstu. Fed si nyní bude dávat ve zvyšování úrokových sazeb pauzu a ECB pravděpodobně nebude zvedat sazby dříve než v roce 2020. Japonské centrální banka bude i nadále udržovat nulové sazby a nákupy vládních dluhopisů po ještě velice dlouhou dobu, neboť míra inflace se v Japonsku stále pohybuje velice hluboko pod 2% inflačním cílem.
Co se globálního akciového výhledu týče, domníváme se, že po silně záporné výkonnosti v loňském roce mají zejména rozvíjející se akciové trhy velice zajímavý potenciál pro zhodnocení v následujícím období. Globální valuace neboli ocenění dle ukazatelů jako P/E jsou z historického srovnání vesměs příznivé, na druhou stranu ovšem bude dynamika světové ekonomiky v následujícím období pravděpodobně dále mírně zpomalovat. Proto máme celkově na globální akcie neutrální názor, když se jeden pozitivní fundamentální faktor (příznivé valuace) kryje s jedním negativním fundamentálním faktorem (zpomalující růst světové ekonomiky).
Z hlediska regionální akciové alokace stále silně preferujeme rozvíjející se trhy (emerging markets) oproti trhům rozvinutým (developed markets) zejména na základě 1) příznivějších valuací, 2) výrazně vyšší dynamiky HDP, 3) vyššího očekávaného tempa růstu korporátních zisků a 4) výrazně horší výkonnosti v loňském roce.
Na trh českých státních dluhopisů máme i nadále poměrně opatrný výhled, neboť výnosy do doby splatnosti jsou z historického srovnání stále poměrně hodně nízko, byť již o poznání výše oproti historickým minimům dosaženým před dvěma lety. Pozitivním faktorem, který bereme také v úvahu, je velmi vysoký rozdíl mezi výnosy českých a německých státních dluhopisů. Tento faktor hovoří ve prospěch českých bondů.
Co se týče korporátních dluhopisů investičního i neinvestičního stupně, domníváme se, že po výrazném cenovém růstu z let předcházejících roku 2018 již pravděpodobně mají to nejlepší za sebou, a to i přes mírný pokles v loňském roce. Klíčový indikátor atraktivity korporátních dluhopisů, kreditní marže, se totiž, přes určitý růst v loňském roce, stále pohybují poměrně blízko historickým minim.
V každém případě musíme i nadále počítat se zvýšenou krátkodobou volatilitou neboli kolísavostí tržní cen všech rizikových aktiv v čele s akciemi.
Mezi aktuální klíčová rizika našeho opatrně pozitivního základního scénáře očekávaného vývoje globálních finančních trhů patří 1) rychlejší než aktuálně očekávané postupné zpomalování globální ekonomiky, 2) zásadní vyostření situace v mezinárodním obchodě ve vztahu mezi USA a Čínou, případně EU, 3) rychlejší než aktuálně očekáváné zpomalování čínské ekonomiky, 4) Brexit, a 5) vývoj v Itálii – prohloubení ekonomické recese, vývoj státního rozpočtu a korespondující dynamiky státní zadluženosti.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Daňové přiznání k dani z příjmů fyzických osob 2019 včetně změn kvůli koronaviru
- Kalkulačka DPH - výpočet DPH pro rok 2019 i pro roky 1993-2018
- Platové třídy 2019 a 2020
- Platové stupně 2019 a 2020
- Kalkulačka pro OSVČ hlavní činnost za rok 2019 - výpočet daně z příjmů, sociálního a zdravotního pojištění
- Změna času - střídání času 2019, konec střídání času, letní a zimní čas
- Průměrná mzda - vývoj průměrné mzdy, 2020, Vývoj výše průměrné mzdy v Kč
- HDP 2020, vývoj hdp v ČR, Vývoj HDP meziročně v %
- Valorizace důchodu 2024 - kalkulačka online: průměrný starobní důchod se od ledna 2024 zvýší o 400 korun
- Energie - vývoj cen energií na komoditních trzích
- Předčíslí bankovních účtů finančních úřadů pro placení daní v roce 2020
- Dlouhodobý investiční produkt - novela zákona o kapitálovém trhu
Prezentace
28.11.2024 Nejlepší chytré hodinky na světě jsou Samsung.
25.11.2024 Zkontrolujte, zda je vaše nemovitost dobře…
Okénko investora
Miroslav Novák, AKCENTA
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Petr Lajsek, Purple Trading
Zmatek na ropném trhu. Jak se promítne do cen pohonných hmot?
Ali Daylami, BITmarkets
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory