Kdo vůbec vlastní americké akcie a vyvolá generace babyboomu propad trhu?
Banka Goldman Sachs před několika dny zveřejnila sérii grafů, která ukazuje, jak se během let měnila situace na akciových a dluhopisových trzích. První z nich ukazuje, jak se v čase pohybovala struktura vlastníků amerických vládních obligací. „Někteří lidé se obávají toho, jak velkou část obligací drží zahraniční subjekty s tím, že by jim to mělo nad USA dávat nějakou kontrolu. Já to ale vnímám jako pozitivní jev, který ukazuje, jak je dnes vše globalizované a propojené. Z hlediska míry mezi dominantními regiony jde o dobrou věc,“ píše investor Ben Carlson z Ritholtz Wealth Management v komentáři ke grafu.
Zatímco na počátku padesátých let držely zahraniční subjekty zanedbatelnou část amerických obligací, dnes je jejich podíl kolem 26 %. Domácnosti drží asi 12 % obligací, vzájemné fondy přibližně 15 % a fondy penzijní kolem 10 %. Fed má ve své rozvaze 9 % dluhopisů a podíl ostatních finančních institucí postupně klesl až na současných 12 %.
Druhý graf ukazuje strukturu vlastnictví amerických akcií. Domácnosti drží přímo 34 % trhu, zatímco po druhé světové válce byl jejich podíl více než 90 %! Znatelně se zvýšil zejména podíl vzájemných, penzijních a dalších fondů a také podíl zahraničních investorů, kteří nyní drží přibližně 15 % amerického trhu:
Carlson píše, že během let proběhla mohutná institucionalizace trhu, která se projevuje poklesem přímého vlastnictví akcií domácnostmi a rostoucím významem finančních institucí na trhu. To znamená, že „vývoj na trhu je nyní téměř úplně v rukou institucionálních investorů“. Tím podle Carlsona vzrostl „konkurenční boj o ty nejlepší investiční nápady a zároveň je těžší držet prst na tepu trhu, protože se tam pohybuje tolik různých pohledů a cílů“.
Data také ukazují, že nejbohatší domácnosti jsou hlavním vlastníkem akcií, naopak střední třída investuje do akcií stále méně. Pokud bude tento trend pokračovat, bude se propast v bohatství nadále rozevírat. „Z tohoto důvodu ale nemám obavy, že by generace babyboomu vyvolala propad na trhu ve chvíli, kdy by v důchodovém věku prodávala své akcie,“ píše Carlson. Většina peněz z prodaných akcií pak podle něj půjde na charitu nebo bude věnována další generaci.
Investor na základě analýzy banky Goldman Sachs také tvrdí, že se dnes hodně hovoří o vlivu ETF na chování celého trhu, ale „vzájemné fondy stále vlastní asi patnáctkrát více dluhopisů a čtyřikrát více akcií než ETF“. A je podle něj „hloupé předpokládat, že indexové fondy nějak vytlačí aktivní investory z trhu, protože na něm je příliš mnoho peněz na to, aby k něčemu takovému došlo ve větším rozsahu“.
Zdroj: The Wealth of Common Sense
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Akcie v ČR:
Přečtěte si také:
Prezentace
28.11.2024 Nejlepší chytré hodinky na světě jsou Samsung.
25.11.2024 Zkontrolujte, zda je vaše nemovitost dobře…
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Petr Lajsek, Purple Trading
Zmatek na ropném trhu. Jak se promítne do cen pohonných hmot?
Ali Daylami, BITmarkets
Mgr. Timur Barotov, BHS
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Dvojnásobný růst prodeje bytů oproti loňsku: Co to znamená pro ceny?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory