Fed zahrál na holubičí notu, fakticky ale svoji politiku nezměnil
Fed na svém prvním zasedání v roce naservíroval trhům přesně to, co si mohly přát: uklidňující slova o trpělivosti, jež berou v úvahu aktuální zpomalení Číny a Evropy. Americká centrální banka navíc jedním dechem dodává, že je připravena v případě potřeby upravit restriktivní část své politiky v podobě vyfukování vlastní bilance.
Padlo sice mnoho nových slov, avšak věcně vzato se politika Fedu od předvánočního zasedání fakticky nijak nezměnila - centrální banka ponechává oficiální úrokové sazby v pásmu 2,25-2,50% a bude i nadále prodávat dluhopisy v objemu 50 miliard dolarů měsíčně.
Z pohledu střednědobého výhledu se však odehrály tři důležité věci, které vyznívají zřetelně holubičím způsobem.
Za prvé, Fed ze svého komentáře vymazal frázi o vybalancovaných rizicích, která avizovala, že stále existuje prostor pro další zvyšování úrokových sazeb.
Za druhé, dodatečný komentář FOMC k implementaci kvantativního uvolňování hovoří o tom, že Fed chce skončit tento proces s vysokou úrovní rezerv v bankovním systému. To implikuje, že řízené a záměrné zcvrkávání bilance centrální banky může skončit podstatně dříve, než bylo dříve komunikováno.
A konečně za třetí, ten největší dáreček pro riziková aktiva v podobě podobě odpovědi šéfa Fedu Powella na otázku, jak bude centrální banka reagovat na příští recesi, když úrokové sazby v tomto cyklu skončí pod 3 % a její bilance bude o mnoho větší. Powell na tuto námitku reagoval tak, že Fed použije všechny nástroje, jež bude mít k dispozici (bilanci) a že bude prostor pro “výrazně větší akci”. Tuto odpověď si lze volně přeložit tak, že příště - až se americká ekonomika ocitne potížích - Fed nebude otálet a vyrukuje s novým kvantitativním uvolňováním, jež bude ovšem většího rozsahu.
Co si tedy ze zasedání FOMC odnést, když na jedné straně měnová politika fakticky vůbec nezměnila a na straně druhé byl její verbálně formulovaný výhled dost zásadně přepsán v holubičím směru?
Skutečně, napříště bude extrémně záležet na příchozích makroekonomických datech a to nejen těch z USA, ale i z Číny a eurozóny. Zároveň ovšem bude Fed velmi bedlivě monitorovat chování finančních trhů a to zejména v kontextu stále klesajících bankovních rezerv. Nicméně pokud letos nedojde k zázračné akceleraci růstu eurozóny a Číny, tak si lze jen stěží představit, že se Fed vrátí k politice zvyšování úrokových sazeb, přičemž ponechá v platnosti současnou restriktivní politiku kvantitativní utahování.
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
13.11.2024 Pojištění elektromobilů kryje specifická rizika
12.11.2024 Motorola má nový hit Black Friday, svůj…
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?