Masakr na náměstí Nebeského klidu, stanné právo ve Lhase... Čínu letos čeká řada výbušných výročí
Před třiceti lety se nad Čínou „začala kupit politická mračna“. Jak připomíná The Economist, „ve stranickém vedení se začaly objevovat trpké rozpory ohledně hloubky a tempa dalších ekonomických reforem“. Někteří komunisté se chtěli nechat inspirovat Gorbačovem a odvážili se dokonce tvrdit, že jejich země by se měla více otevřít radikálnějším reformám. Tyto události nejsou jediné, jejichž výročí si bude Čína příští rok připomínat, a v nejednom případě může tato vzpomínka vyvolávat značné tenze.
Čína dokázala po roce 1989 růst vysokým tempem, komunistická strana drží moc pevně v rukou, ale i tak The Economist tvrdí, že v roce 2019 budou bezpečnostní složky státu v pohotovosti. Cenzoři budou usilovně pracovat 24 hodin denně, aby zabránili nepovoleným připomínkám výročí. Nebudou to mít lehké, protože jejich seznam bude v roce končícím devítkou dlouhý. Na jeho vrcholu stojí krvavé potlačení prodemokratických protestů z roku 1989.
V říjnu si zase bude Čína připomínat sedmdesáté výročí založení lidové republiky. I při této příležitosti může dojít k rozporu mezi tím, jak chce tuto událost interpretovat strana a jak ji vnímají lidé. V roce 1989 zaznívaly hlasy, které tvrdily, že „naivní upřímnost lidí na začátku vlády komunistické strany v roce 1949 byla zrazena“. Dnes takto přemýšlí jen málokdo a „mnozí vyjadřují hrdost nad mezinárodním vlivem jejich země“. Velká radost ale pravděpodobně nebude panovat třeba v regionech s výraznými etnickými menšinami. The Economist připomíná, že v březnu tomu bude 30 let, co bylo v tibetské Lhase vyhlášeno stanné právo poté, co tam proběhly nepokoje při příležitosti výročí vynuceného útěku Dalajlámy do Indie.
Cenzoři tak budou mít v Číně letos napilno, protože komunistická vláda nejeví nejmenší známky uvolnění pevného sevření společnosti. Disidenti často využívali patriotismu jako základu pro protesty proti současnému systému a v letošním roce k tomu bude kvůli řadě výročí příležitostí dost. Strana tak bude ve střehu.
Zdroj: The Economist
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Ze světa:
Přečtěte si také:
Prezentace
22.11.2024 Výsledková sezóna: Obhájila Nvidia svou…
18.11.2024 Nejlepší telefon za 2 990 Kč. Motorola má hit…
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Dvojnásobný růst prodeje bytů oproti loňsku: Co to znamená pro ceny?
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Jak trh reagoval na volby v USA? Historická maxima, ale i prudké propady
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?