Patria (Patria Finance)
Investice  |  10.12.2018 08:33:56, aktualizováno 15.12.2018 09:00:56

Studená japonská sprcha. Ekonomika propadla nejprudčeji od poloviny roku 2014


Japonská ekonomika ve třetím čtvrtletí klesla podle revidovaných údajů v celoročním přepočtu o 2,5 procenta, což byl nejvyšší propad za více než čtyři roky. Pokles byl mnohem vyšší než uváděl předběžný údaj z minulého měsíce, hlavně kvůli propadu výdajů firem, který ohrožuje výhled investic na příští rok v době, kdy se ekonomika závislá na vývozu potýká se zpomalením globálního růstu a obchodními spory, uvedla agentura Reuters.
 
Pokles ekonomiky v období červenec až září byl nejhorší od druhého čtvrtletí 2014, kdy se ekonomika propadla o 2,8 procenta. Předběžný údaj zveřejněný v polovině minulého měsíce počítal se snížením hrubého domácího produktu (HDP) o 1,2 procenta. Analytici čekali pokles jen o 1,9 procenta.

Ve srovnání s předchozím čtvrtletím se HDP snížil o 0,6 procenta, uvádí zpráva, kterou zveřejnila vláda. Podle předběžných údajů měl klesnout jen o 0,3 procenta.

Pokles třetí největší ekonomiky světa je dalším signálem ekonomického zpomalení v Asii a Evropě. Slabší růst nedávno oznámily také Čína a Austrálie, což posiluje obavy z širšího dopadu čínsko-americké obchodní války.

Kapitálové výdaje se ve srovnání s druhým čtvrtletím snížily o 2,8 procenta místo původně uváděných 0,2 procenta. To byl nejvyšší pokles od třetího čtvrtletí 2009.

Nebezpečí, že firmy snižují své výdaje, je znepokojující pro politiky, kteří počítají s tím, že kapitálové výdaje podpoří ekonomický růst a inflaci. Kapitálové výdaje byly světlým bodem ekonomiky od konce roku 2016, hlavně díky investicím do automatice a technologií, které šetří pracovní sílu. Firmy se tak snažily vyrovnat s nedostatkem pracovníků.

Pokles kapitálových výdajů je navíc obzvláště znepokojující, protože přichází v době zpomalení globálního ekonomického růstu, posilování ochranářství v obchodě a slábnoucích zisků firem. To vše má negativní dopad na důvěru firem.

Soukromá spotřeba, která se na celkovém HDP podílí zhruba 60 procenty, ve srovnání s předchozími třemi měsíci klesla o 0,2 procenta. Domácí poptávka pak snížila celkový HDP o 0,5 procentního bodu. Čistý vývoz, tedy vývoz minus dovoz, snížil celkové HDP o 0,1 procenta procentního bodu.

Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.



Přečtěte si také:

25.11.2019Důvěra je v tuzemské ekonomice nejslabší od července roku 2014 Radomír Jáč (Generali Investments)
27.07.2018Americká ekonomika rostla nejrychleji od roku 2014 Patria (Patria Finance)
20.04.2017TA: Cena ropy dostala od IEA studenou sprchu Patria (Patria Finance)




Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2025

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688