(Kurzy.cz)
Tak kdo je ten akcionář, který může za vyřazení akcií O2 z indexu?
Po rozhodnutí o vyřazení akcií O2 z indexu MSCI Czech Republic zaznamenal titul při středečním obchodování dlouho nevídanou aktivitu. Nedlouho po otevření trhu se akcie O2 propadaly na pražské burze o zhruba 10 % až na 216,50 Kč. Za takovou cenu je šlo naposledy koupit před více než 2 lety, resp. v červenci 2016. V průběhu dne ztráty umazávaly, když se obchodovaly i za 236 Kč. Nicméně většina obchodů se následně odehrávala u hranice 230 Kč. Zde titul nakonec také uzavřel, resp. na 230,50 Kč, když mezidenně odepsal 4,36 %. Objem obchodů dosáhl téměř 306 mil. Kč. Majitele totiž vyměnilo skoro 1,34 mil. akcií O2, což je 0,43 % ze všech vydaných!
Výše zmíněný objem obchodů akcie O2 nepamatují od 7. února 2017. A to je datum, které stojí u akcií O2 za připomenutí. Tehdy se totiž na pražské burze zobchodovalo dokonce přes 9,4 mil. akcií O2 za téměř 2,5 mld. Kč. A to především díky jednomu obchodu z odpoledních hodin. Jak se následně ukázalo, obchod za kterým stál logicky majoritní akcionář O2 skupina PPF. Ta tímto „přes trh“ prodala 3 % akcií O2 do rukou kyperské společnosti Belviport Trading Ltd., tedy známému finančníkovi Pavlu Tykačovi.
Společnost Belviport Trading Ltd. transakcí zvýšila svůj podíl ve společnosti na 3,92 % a stala se tak s náskokem největším minoritním akcionářem. PPF tehdy k prodeji jako primární důvod zmínila snahu navýšit veřejně obchodovaný podíl O2 v souladu s již dříve oznámenou investiční strategií podporovat zvýšení likvidity akcií O2. Sama skupina PPF transakcí snížila svůj podíl na 81,06 %. Odhlédneme-li od následných nezvyklých „prohozů“ balíků akcií O2 ve skupině, podíl PPF jinak udržuje stále stejný.
Zmiňovaný Kellnerův prodej však dle všeho zvýšení likvidity akcií O2 nepřinesl. Alespoň se tak dá usuzovat z podílu Belviport Trading Ltd. Dle Výroční zprávy O2 totiž k 31. prosinci 2017 stále činil 3,92 %... Jedná se přitom o jediné jméno minoritního akcionáře, které O2 ve Výroční zprávě zmiňuje. Sama Tykačova společnost od loňského navýšení podílu v O2 o případné změně vlastnictví do dnešního dne regulátora neinformovala. Její podíl by se tak každopádně, i v současnosti, měl pohybovat v rozpětí 3 až 5 %.
Co vedlo MSCI k rozhodnutí?
Pokud má skupina MSCI k dispozici, obdobně jako ostatní investoři, jen veřejně dostupné informace o akcionářské struktuře, její rozhodnutí se jeví poměrně překvapivé. Akcionářská struktura O2 je totiž poměrně již dlouhodobě daná, známá a příliš neměnná. Akcionářů nad 1 % je minimum. Dalo by se s určitou nadsázkou dokonce říci, že „free float“ akcií O2 se v posledních měsících vlastně zvýšil.
Již loni v listopadu největší investiční skupina světa BlackRock oznámila, že svůj podíl nepatrně snížila, resp. klesl pod hranici 1 %. Pod tuto úroveň klesl letos v červnu také podíl rovněž americké skupiny Brandes Investment, která přitom v telekomunikační společnosti vybudovala v roce 2016 výraznější podíl přes 1,5 %.
Složení MSCI Czech Republic Indexu včetně vah emisí k 28.9.2018
Z hlediska více než procentních akcionářů zůstává jen otazník nad v ČR dlouhodobě aktivní skupinou Capital Group. Ta naposledy informovala regulátora o podílu v O2 před téměř šesti lety, tedy ještě před ovládnutím společnosti ze strany Petra Kellnera, resp. následným rozdělením společnosti. V lednu 2013 uváděla pokles podílu pod hranici 3 % (na 2,97 %).
Pokud pomineme dřívější informace například o nákupech akcií O2 také ze strany hradem „vyznamenaného“ finančníka P. Krúpy, resp. skupiny Arca Capital, lze k akcionářské struktuře snad již jen připomenout 2,8 % akcií, které vlastní sama O2. Akcie, které za 2,2 mld. Kč nakoupila na pražské burze v průběhu dvou let, resp. do poloviny loňského prosince. Od té doby totiž překvapivě žádné akcie neodkoupila, jak jsme naposledy rozebírali v článku „Proč nové vedení O2 neodkupuje vlastní akcie?“.
Zkrátka sama O2 free float letos nesnižuje, Kellner podíl nemění a např. kvalifikovaný akcionář Brandes Investment podíl snížil. Pokud budeme počítat, podíl Kellnera a samotné O2 dosahuje společně 83,86 %. Oficiální free float by tedy měl stále činit přes 16 %. Skupina MSCI však zmiňuje pokles Foreign Inclusion Factor (FIF), tedy právě vlastně free floatu, pod 15 %, když překlasifikovala podíl blíže nespecifikovaného akcionáře z „nestrategického“ na „strategický“.
Pokud tedy shrneme fakta, poměrně s velkou pravděpodobností se MSCI „nelíbí“ právě podíl Belviport Trading Ltd., přestože o jeho příp. neměnné výši i v letošním roce se může jen spekulovat…
Vliv na jiné emise
Vyřazení akcií O2 z daného indexu by dle všeho mělo ale po 30.11. přinést zvýšení podílu u zbylých emisí. Zvýšenou poptávkou se tedy naopak projevit na akciích ČEZ, KB a MONETA. Zvláště na posledně zmiňovaném titulu, který má po O2 dosud v indexu právě nejmenší váhu, jsme mohli již v úterý sledovat nadprůměrný zájem investorů. Především v poslední hodině a samotné závěrečné aukci, což titulu přineslo ve středu nakonec výrazný posun o 3,75 % na 78,85 Kč. Jako tedy nejziskovější titul dne MONETA nakonec s 328 mil. Kč překonala také i v likviditě právě akcie O2.
Poslední zprávy z rubriky Akcie v ČR:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?