Může Fed zvedáním sazeb spustit další realitní krizi?
Mezi nejdramatičtější události, ke kterým letos došlo na americkém akciovém trhu, patří podle investora a ekonoma Gavyna Daviese kolaps akcií stavebních společností. Dolů míří i indikátory ekonomické aktivity z oblasti stavby nových obytných domů a Davies připomíná, že podobný vývoj v minulosti často fungoval jako indikátor blížící se recese. Je možné, že by tomu tak bylo i nyní a my sledujeme „předehru k výraznému ekonomickému útlumu v letech 2019 – 2020“?
Americká centrální banka podobné obavy na první pohled nemá, její zástupci zmiňují vývoj ve stavebnictví jen na okraj, ale investor tvrdí, že ve skutečnosti úplně v klidu nezůstane. Bydlení je totiž sektor s největší citlivostí na změny sazeb a představuje „učebnicový přenosový mechanismus monetární politiky“. Vzhledem ke zvedání sazeb tak není vývoj v tomto sektoru překvapivý, ale představuje obvyklý důsledek utahované monetární politiky.
„Šéfové Fedu Alan Greenspan a Ben Bernanke tehdy úplně ignorovali možnost plošného zkolabování cen nemovitostí. K něčemu takovému totiž před rokem 2007 nikdy nedošlo. Dnes by nikdo takovou chybu neučinil, Fed tento sektor sleduje bedlivě a domnívá se, že prochází relativně mírnou korekcí, která představuje odpovídající reakci na utaženější monetární politiku,“ míní Davies. Připomíná však, že teoreticky může trh s bydlením vyvolat vážnější problémy i dnes a mohlo by k tomu dojít ve třech scénářích.
První z nich by byl charakterizován zamrznutím investic do bydlení a následným útlumem ekonomické aktivity. Ve druhém by se propadlo čisté jmění domácností: V roce 2007 jej pokles cen nemovitostí snížil o 7 bilionů dolarů, což odpovídá 50 % HDP. Nyní ale ceny nemovitostí stále rostou a i kdyby toto tempo růstu klesalo, čisté jmění domácností vážně ohroženo nebude. Za třetí pak mohou problémy na trhu s bydlením vyvolat tenze ve finančním sektoru, které se pak přenesou do celé ekonomiky. I zde je ale Davies optimistou a tvrdí, že nyní na rozdíl od roku 2007 nelze najít známky široce rozšířených spekulačních aktivit, které by takový vývoj spustily.
Investor tak uzavírá, že možná brzda, kterou by trh s bydlením a aktivita ve stavebním sektoru mohly vytvořit, je malá ve srovnání s dopadem vyprchávající fiskální stimulace a monetárního utahování. A hlavní rizika podle něj představují zejména dluhy korporátního sektoru a utaženější finanční podmínky.
Zdroj: FT, Fulcrum AM
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Nemovitosti, reality - byty, domy
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
?