Patria (Patria Finance)
Investice  |  22.10.2018 16:42:02

Známé ekonomické trilema se mýlí v samotném základu


V ekonomii se často hovoří o trilematu měnové politiky, podle kterého si daná země může vybrat jen dva z následujících tří cílů: Pevný měnový kurz, dokonalou mobilitu kapitálu a nezávislou monetární politiku, která se odvíjí pouze od situace v domácí ekonomice. Jak ale poukazuje hlavní ekonom investiční banky Natixis Patrick Artus, toto obecně přijímané trilema „je už ve své původní verzi mylné“.

V současné době si většina zemí volí kombinaci dokonalé mobility kapitálu a nezávislé monetární politiky, což znamená, že musí mít flexibilní měnový kurz. Toho je třeba proto, že v případě ekonomického šoku, který vyvolá růst sazeb, přichází příliv kapitálu do země, který tlačí na posílení měnového kurzu. Pokud naopak sazby klesají, kapitál míří ze země pryč a měnový kurz oslabuje. Při kombinaci nezávislé měnové politiky a volného pohybu kapitálu je tak nemožné udržet pevný měnový kurz.

V praxi se ale s popsanou kombinací objevují stále větší problémy, které pramení z rostoucího objemu mezinárodních kapitálových toků. Pokud tedy dochází ke změně monetární politiky, dostaví se velké posuny v měnových kurzech a prudce se zvyšuje volatilita na měnových trzích. Podle Artuse to platí zejména o rozvíjejících se ekonomikách. Přesně z toho důvodu se nyní stále více hovoří o tom, zda je kombinace flexibilního kurzu, volného toku kapitálu a nezávislé monetární politiky skutečně tou nejvhodnější. Artus ale jde dál a tvrdí, že samotný koncept trilematu je chybný a důvodem jsou monetární externality.

Pokud bychom totiž chtěli hovořit o skutečně nezávislé monetární politice, nesměly by existovat tyto externality. Jejich existence je ale zřejmá, a to například z vývoje po roce 2013, kdy Bank of Japan uvolnila svou měnovou politiku, oslabila tím měnový kurz a japonské exporty začaly získávat podíl na světových trzích na úkor jiných zemí. V takovém případě nelze hovořit o skutečně nezávislé monetární politice, protože její důsledky se projevují i za hranicemi dané země.

V praxi hrozí zejména situace, kdy uvolnění politiky v jedné zemi tlačí na uvolnění politiky v dalších zemích tak, aby zabránily posilování svých měnových kurzů a ztrátě podílu na globálních trzích. Výsledkem tohoto nekoordinovaného postupu je pak celosvětově příliš uvolněná monetární politika a podle Artuse je řešení jediné: Nesnažit se o nezávislou měnovou politiku, ale naopak o její mezinárodní koordinaci.

Zdroj: Natixis

 

Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.







Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688