Prudké pohyby akciových trhů jsou stále častější (19.10.2018)
Začátkem října jsme na akciových trzích byli svědky několikadenních prudkých pohybů cen celých akciových indexů, které za jediný den ztratily třeba i více než čtyři procenta. Jsou takové pohyby běžné a normální? I když se nám pohyby cen mohou zdát příliš markantní, jde o běžnou součást života akciových trhů. Na druhé straně je ale nutno dodat, že prudké a náhlé pohyby jsou v poslední dekádě častější než jindy v historii. Důvodem může být nejen popularita pasivního investování nebo automatizovaného obchodování, ale také celkově nižší likvidita trhu. Pozitivem je, že tyto největší pohyby často přicházejí v době, kdy se indexy v minulosti nacházely velmi blízko lokálního dna, tedy těsně před dalším růstem akcií směrem vzhůru.
Začátkem října celé akciové indexy v jeden jediný den ztratily okolo čtyř procent své hodnoty. Pokud se investorům zdá, že těchto nenadálých pohybů je v poslední době nějak moc, rozhodně mají pravdu a není to pouze jejich pocit. Studie americké banky Wells Fargo ukázala, že tyto pohyby jsou výrazně častější zhruba od roku 2007. Za posledních jedenáct let jsme zažili již 6 momentů, kdy krátkodobé pětidenní výkyvy trhů byly přibližně třikrát větší než běžné tříměsíční výkyvy (měřeno indexem volatility VIX). Jen za letošní rok jde o druhou takovou událost, přičemž první jsme byli svědky začátkem února. Za celých předchozích padesát let trhy zažily pouze pět takových událostí. A mezi lety 1964 až 1986, tedy v období delším než dvacet let, nenastal tak prudký pohyb ani jednou.
Hlavním pozitivem této zvýšené volatility trhů je fakt, že téměř všechny takové události nastaly pouhých několik málo procent od lokálního dna akciových trhů a byly tedy velmi dobrou nákupní příležitostí, jelikož akciové indexy ve tříměsíčním horizontu po události byly skoro vždy výše. Známé heslo legendárního investora Warrena Buffeta: “Buď hamižný, když se ostatní bojí,” tedy nakupuj, když ostatní chtějí prodat, se v tomto případě potvrzuje. Otázkou zůstává, zda je většina investorů právě po takovém jednodenním či několikadenním prudkém poklesu trhů zdánlivě zničehonic schopna nakupovat. Nutno také dodat, že i když se trhy do tří měsíců po krušných událostech dostaly výše, dělo se tak za cenu vyšších výkyvů. Po událostech byla totiž volatilita trhů obvykle ještě několik týdnů oproti normálu zvýšená.
Proč byly tyto náhlé poklesy trhů dobrou nákupní příležitostí? S jistotou to nebudeme vědět nikdy, ale jedním z vysvětlení je, že tyto poklesy byly většinou způsobeny náhlou krátkodobou ztrátou likvidity. Kvůli opatrnosti či nedostatku prostředků dočasně chyběli kupci a někdy i prodejci, což byl krátkodobý problém, který se během několika dní vyřešil. Výjimkou byly roky 2008 a 2009, kdy tento problém stál investory v průměru skoro polovinu jejich akciových úspor a trval několik měsíců, které se investorům zdály jako celá věčnost. S výjimkou krizového období se tedy likvidita vždy rychle obnovila a pokles trhů nebyl způsoben žádným makroekonomickým faktorem či fundamentální změnou situace u firem, jejichž ceny akcií klesaly.
A proč jsou tyto prudké pohyby po roce 2007 častější? Vysvětlení je celá řada a opět jako v případě samotného důvodu poklesů nikdy nebudeme s jistotou znát odpověď. Takové trhy prostě jsou. Nabízí se však vysvětlení v podobě celkově nižší likvidity na trzích vlivem růstu popularity pasivního investování, které má za následek pokles objemu aktivních peněz. Ty jsou v každý okamžik ochotny nakupovat akcie, jež se někdo snaží prodat. V případě náhlého růstu objemu akcií nabízených k prodeji chybí masivní objem kupců, kteří by pokryli tyto prodeje. Dokud prodeje nezpomalí, nebo se nevyčerpají, trhy mohou prudce klesat i bez fundamentálního zhoršení hospodářské situace či ekonomiky firem.
Dalším vysvětlením pohybů je růst popularity speciálních strategií, například takzvaných CTA, tedy “commodity trading advisor” strategií. Ty často obchodují takzvaně “do trendu” a pohyby cen akcií a jiných aktiv tím umocňují na obě strany, nahoru i dolů. Dalším příkladem je popularita opčních strategií, které prodávají volatilitu, často i s použitím finanční páky. V případě růstu volatility narůstají ztráty těchto strategií. Ovšem nerostou lineárně, ale geometrickou řadou. Takže strategie jsou nuceny zavírat část pozic v tu nejhorší chvíli, čímž tento růst volatility a pokles trhů umocňují.
Závěrem dodejme, že prodejce pod tlakem je pro kupujícího ten nejlepší obchodní partner, takže pokud investor dokáže nakupovat v psychologicky složitém období, například když celý index spadne za pár hodin zčistajasna o čtyři procenta, z dlouhodobého hlediska jde často o dobrou nákupní příležitost. Je ale vyvážena obdobím zvýšených výkyvů na trhu i po samotné události, čímž se potvrzuje, že nic není zadarmo.
Ing. Štěpán Křeček, MBA
Na pozici hlavního ekonoma ve společnosti BH Securities a.s. zodpovídá za tvorbu makroekonomických a tržních analýz. Rovněž se věnuje komunikaci s veřejností a médii. Jako host televizních a rozhlasových pořadů se často vyjadřuje k aktuálnímu ekonomickému dění. V současné době patří mezi nejcitovanější české ekonomy. Vystudoval Národohospodářskou fakultu Vysoké školy ekonomické v Praze, kde dále působí a vyučuje několik předmětů. Po odborné stránce se zaměřuje na analýzu české ekonomiky, sociální systémy a veřejné rozpočty. Na tato témata napsal řadu odborných prací. Rád sportuje, čte a poslouchá vážnou hudbu.
BH Securities a.s.
BH Securities je licencovaný obchodník s cennými papíry a člen Burzy cenných papírů Praha a.s. Společnost byla založena v roce 1993, krátce po vzniku kapitálového trhu v České republice.
Dnes je BHS jedním z nejvýznamnějších nebankovních obchodníků s cennými papíry na českém kapitálovém trhu a individualizované investiční služby bez změny jména či přístupu poskytuje kontinuálně již 25 let.
BHS nabízí široké portfolio investičních služeb. Vedle obchodování na kapitálových trzích jsou to především správa aktiv a individuálních portfolií (asset management), fondy kvalifikovaných investorů, emise a obchodování s dluhopisy, podílové fondy či investiční zlato.
Více informací naleznete na: www.investice.cz/ nebo na: www.bhs.cz.
Poslední zprávy z rubriky Okénko investora:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Energie - vývoj cen energií na komoditních trzích
- Dlouhodobý investiční produkt - novela zákona o kapitálovém trhu
- Jaký je dnes státní svátek?
- Jaký je dnes mezinárodní den?
- Stravenky a mzda 2020 - Jsou pro vás stravenky výhodnější než zvýšení mzdy?
- Výpočet důchodu - Jak vysoký budete mít důchod?
- 2025 - Rok 2025. Co nového bude v roce 2025 ve financích?
- Měřítko - měřítko mapy. Co znamená měřítko na mapě a kolik kilometrů v reálu je jeden centimetr na mapě
- Prudké pohyby akciových trhů jsou stále častější (19.10.2018)
- Prudké pohyby akciových trhů jsou stále častější
- Prudké pohyby akciových trhů jsou stále častější
- Ranní komentář z trhů 19.9.2023: Včerejší dění na trzích bylo klidné s nízkými objemy a nevýraznými pohyby u jednotlivých akciových indexů
Prezentace
05.12.2024 K nejprodávanějšímu telefonu sezony tablet zdarma.
28.11.2024 Nejlepší chytré hodinky na světě jsou Samsung.
25.11.2024 Zkontrolujte, zda je vaše nemovitost dobře…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Inflace v listopadu 2024: Jakou investiční strategii zvolit?
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Černý pátek skončil, spotřebitelé utráceli více přes e-shopy, tržby v kamenných obchodech klesly
Štěpán Křeček, BHS
John J. Hardy, Saxo Bank
Petr Lajsek, Purple Trading
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory