Čtyři argumenty pro další akciové propady
Prudké ztráty na akciových trzích v druhém říjnovém týdnu dokázaly dokonale vyděsit investorskou obec. Zajímavé je, jak dobře najednou všichni vidí dosud skryté či ignorované příčiny pro poklesy cen akcií.
Jak snadno si odargumentujeme, že ceny akcií musejí klesat. Stávající hospodářský cyklus je poměrně dlouhý, a tak se přirozeně objevují úvahy o jeho konci. Aspektů, které jej mohou zapříčinit, je celá řada. Příliš horlivé utahování měnových podmínek, napětí v čínsko-amerických obchodních vztazích, populismus v Evropě, neschopnost rozvíjejících se ekonomik splácet dluhy v amerických dolarech.
Bez výjimky relevantní rizika. Problém je, že ani při nejlepší vůli nelze odhadnout, kdy se do akciového dění definitivně promítnou. Třeba obchodní války jsou jako riziko přítomny celý rok a zpřísňování měnové politiky v USA také není žádná novinka. Říjnové výprodeje ale byly velice silné. Proč nastaly až nyní?
Neztrácejme čas úvahami nad tím, kdy se (další) problémy projeví a odrazí v cenách aktiv, a spíše se zamysleme, co vše je v sázce. A rychlá odpověď zní: V sázce je mnoho. Hned několik faktorů totiž musí znervózňovat každého obezřetného investora.
1. Globální ekonomika je stále provázanější. Dávno neplatí, že svět stojí na USA a Evropě. Rozvíjející se trhy stojí za zhruba 60 % světového HDP. Velkým hráčem, a na straně rizik tedy i tématem, je Čína. Úvěrový kolotoč v tamní ekonomice nutně musí jednou narazit na své limity. Ohromné investice přestávají být efektivní, a tak je jejich dlouhodobý přínos diskutabilní. Přihoďme obavy z obchodních válek, aby byl koktejl nejistoty kompletní.
2. Zvyšování úrokových sazeb v USA nejenže zbrzdí americkou ekonomiku, ale také přispěje k přesunům kapitálu. Posilování americké měny zkomplikuje život ekonomikám, které mají dolarové dluhy. Turecko či Argentina by mohly vyprávět.
3. Rašící populismus před evropskými parlamentními volbami v příštím roce zesiluje. Marine Le Penová z francouzské Národní fronty sestavila Národní sdružení a bok po boku s italským ministrem vnitra Matteem Salvinim již spřádá plány na volební úspěch. Italové mezitím hazardují s důvěrou investorů, když jejich rozpočet na rok 2019 zahrnuje vše možné, jen ne odpovědný přístup. Při dluhu na úrovni 130 % HDP, s nestabilním bankovním systémem a populistickou vládou jde o slibný způsob, jak zadělat na pořádné problémy.
4. Zapomínat bychom neměli ani na zadlužení firem. Podle údajů MMF šplhá na rekordní úrovně. Nefinanční korporátní dluh v USA dosahuje 73 % HDP.
Snad nejhorší ze všeho je to, že svět na krizi není připraven. Když přijde krize, měnová a fiskální autorita mají mít munici, která bude schopna změkčit dopady problémů. Ale centrální banky po nedávné expanzi mají bilance nacpané k prasknutí a sazby na řadě trhů (eurozóna a Japonsko jsou zářnými příklady) jsou daleko od hodnot, které by ponechávaly manévrovací prostor. Populismus a neodpovědnost vlád znamenají, že ani v dobrých časech nejsou vytvářeny fiskální rezervy.
Tolik chmurná sada obav a problémů, jež mohou zkomplikovat investování. Je dobré je mít na paměti. Ambice předpovídat krátkodobé pohyby na finančních trzích je ovšem naivní. Přečíst emoce investorů, postoje a plány spekulantů či možné strategie algoritmických obchodníků, ruku na srdce, kdo to umí?
Další článek: Proč je tak těžké investovat do nejvýnosnějších akcií
Poslední zprávy z rubriky Akcie ve světě:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Kalkulačka online 2021 i 2020 - čistá mzda, hypotéky a další kalkulačky
- Čtyři argumenty pro další akciové propady
- Čtyři argumenty pro další akciové propady
- Akciový výhled 20.9.: Argumenty pro další růst chybí, totéž platí pro pokles. Co bude dál?
- Zprávy o zlatě - Naznačuje posilování zlata další propad akciových trhů?
- Zprávy o zlatě - Akciový výhled 22.4.: Cena zlata roste pátým dnem v řadě, další propady ale může zapříčinit trh s platinou
- 12.h - akciové propady pokračují, ropa přišla o 4% kvůli Rusku, dolar se propadá v očekávání dalšího snížení sazeb, BCPP se propadá
- Čeká akciové trhy další propad o desítky procent?
- Akciové indexy: Další propad na Wall Street, obavy o snížení úvěrového ratingu USA
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Ali Daylami, BITmarkets
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Od slunečního světla do hlubin: Skrytý zdroj kyslíku, který vyvolává kontroverze
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky