Patrik Hudec (Generali Investments)
Okénko investora  |  16.10.2018 15:42:19

Hattrick na sazbách ČNB může být v listopadu následován dalším zvýšením úroků

Akcie ovlivnily ceny komodit, napětí v mezinárodním obchodě i italská politika. Italská vláda překvapila trhy, když představila rozpočet na příští rok s deficitem. Dostala se tím do křížku s Bruselem.

Příležitosti:

  • Měsíční data indikují především díky slušnému růstu spotřeby i firemních investic růst ekonomiky USA blízko 3 %. Problémem je nedostatek kvalifikovaných pracovních sil, přesto růst mezd nezrychluje. Tento vývoj pomáhá udržet inflaci pod kontrolou a netlačí na rychlejší zvyšování sazeb. Celkový obrázek zůstává pozitivní.

Hrozby:

  • Ceny ropy Brent se vyšplhaly nad 80 USD/barel a překonaly čtyřletá maxima. Aktuální úrovně a dynamika růstu cen vzbuzuje obavy z možného negativního dopadu na světovou ekonomiku. Na cenu tlačily zejména události spojené s děním kolem Íránu, když ohlášené sankce USA uspěly ještě před zavedením. Většina odběratelů totiž omezila dovoz ropy z Íránu už v září, přestože sankce začnou platit až v listopadu. Státy kartelu OPEC nejsou příliš ochotné zvyšovat těžbu nad dohodnuté kvóty a ostatní těžaři nemají kapacity, kterými by mohl být výpadek íránské těžby nahrazen. Růst cen ropy může pokračovat, dokud ho nezastaví zpomalující se světová ekonomika
  • Italská vláda představila rozpočet na příští rok s deficitem, který odporuje pravidlům Evropské unie. Italové přitom mají už nyní dluh ve výši 130 % HDP. Olej do ohně přilil svým prohlášením ekonomický expert strany Liga Claudio Borghi, který uvedl, že Itálie by si vlastní měnou vyřešila mnohé ze svých problémů. Pokud se začne vážně spekulovat o odchodu Itálie z eurozóny, byl by to pro finanční trhy šok, který by se nedal srovnat ani s problémy Řecka, které jsme zažívali v roce 2010.
  • Evropští politici odmítli na zářijovém neformálním setkání v Salcburku plán britské premiérky Theresy Mayové na uspořádání budoucích vztahů mezi Británií a EU. Podle šéfa evropských summitů Donalda Tuska tzv. plán z Chequers „nemůže fungovat“. Britská média chápou výsledky summitu jako jednoznačný neúspěch Mayové. Nejistota spojená s odchodem Británie z EU už začíná mít na britské podniky výrazný dopad. Jejich vývoz zpomaluje, náborové potíže se hromadí a investiční plány se musí omezovat, vyplývá z průzkumů Britské obchodní komory BCC a společnosti Deloitte.

Klesaly ceny vládních dluhopisů

Při absenci výsledkové sezóny bylo září chudé na firemní zprávy. Index S&P 500 uzavřel s mírným ziskem (+0,4 %), přírůstky u zdravotnických společností a telekomů kompenzovaly ztráty u finančních titulů. Letošní 3. čtvrtletí (+7,2 %) bylo pro americký index nejlepší od 4. čtvrtletí 2013. I evropské akcie byly v září v zelených číslech (+0,2 %). V reakci na růst cen komodit, zejména ropy (+6,8 %), posílily sektory základních zdrojů a energetiky. Index regionu CEE zůstal beze změny, když pozitivní výkonnost na pražské burze převážil pokles polských a maďarských jmen. 

 

Ceny vládních dluhopisů v Německu i USA klesly. Napomohly komentáře ze strany centrálních bank včetně ECB, když Mario Draghi vyjádřil důvěru v oživení inflačních tlaků. Klesly i ceny středoevropských vládních dluhopisů. V Česku ČNB na zářijovém zasedání opět zvýšila repo sazbu (na 1,50 %), už potřetí v řadě, letos už celkem počtvrté. ČNB tak reaguje na růst jádrové inflace. Guvernér Jiří Rusnok však nedal jasný signál ohledně dalšího růstu úroků a koruna následně oslabila vůči euru. Dle našeho názoru je ještě jedno zvýšení ve zbytku roku téměř jisté, a to nejspíš už na zasedání ČNB počátkem listopadu.

Patrik Hudec

Patrik Hudec

Má více než desetileté zkušenosti na kapitálových trzích a v současnosti je zodpovědný za oddělení portfolio managementu investičních fondů v Generali Investments CEE. Vystudoval Matematicko-fyzikální fakultu Univerzity Karlovy v Praze, program matematika – obor finanční a pojistná matematika. Je držitelem makléřské licence a Bloomberg Product Certification: Fixed Income a Equities. Kariéru zahájil v roce 2004 ve finanční skupině PPF a investiční fondy spravuje od roku 2008.


Generali Investments CEE, investiční společnost, a.s.

Logo LYNX

nabízí individuálním investorům a institucím komplexní produkty a služby v oblasti kolektivního investování a investičního managementu. Spravuje české podílové fondy vedené v českých korunách a irské investiční fondy nabízené v CZK, EUR a PLN. Nabídku přímých investic individuálních investorů do široké škály podílových fondů doplňuje nabídka produktů pravidelného investování, investičních programů a produktů životního cyklu. Mezi hlavní institucionální klienty patří pojišťovací a zajišťovací společnosti a penzijní fondy a současně obhospodařuje aktiva nejvýznamnějších částí Generali CEE Holding B.V. Společnost působí na trhu od roku 1991 a podle údajů Asociace pro kapitálový trh ČR je největším správcem aktiv v České republice. Její aktiva ve správě přesahují 289 mld. Kč. Řadí se tak mezi vedoucí firmy rovněž v regionu střední a východní Evropy.

Generali Investments CEE je součástí skupiny Generali, nezávislé italské finanční skupiny se silnou mezinárodní působností, která vznikla v roce 1831. Skupina Generali patří mezi přední světové pojišťovny s předepsaným pojistným 70 miliard euro (v roce 2016). Ve více než 60 zemích světa zaměstnává 74 tisíc odborníků. Skupina Generali zaujímá vedoucí postavení na trzích západní Evropy. Stále významnější pozici získává v Asii a také v regionu střední a východní Evropy. V 10 zemích tohoto regionu je skupina Generali jedním z předních poskytovatelů pojištění prostřednictvím holdingové společnosti Generali CEE Holding B.V.


K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Poslední zprávy z rubriky Okénko investora:

Čt 17:28  Elektromobily již nejsou “in”?! Hrozí Tesle další propad? Petr Lajsek (Purple Trading)
Čt 14:00  Live and Work – Životní styl nové generace Michal Brothánek (AVANT IS)
St   9:19  2024 je rokem voleb, co to znamená pro akcie? Mgr. Timur Barotov (BHS)






Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688