Itálie se nestává dalším Řeckem. Vzniká další Argentina
„Nejde jen o to, že v Římě nyní vládne koalice extrémistů, kterou zastupuje ministr vnitra Matteo Salvini z krajně pravicové Ligy a ministr ekonomického rozvoje Luigi Di Maio z Hnutí pěti hvězd. Ale italští politici již dlouho hovoří o fiskální konsolidaci jako o výsledku zahraničních machinací, které přicházejí zejména z Bruselu a Berlína,“ píše na stránkách Politico Alberto Mingardi z Istituto Bruno Leoni v Miláně, který působí i na Cato Institute a Chapman University.
Mingardi tvrdí, že šéfové stran vládní koalice jsou „zastánci vulgární formy keynesiánství, která se vyznačuje slepým preferováním vládních výdajů bez ohledu na makroekonomickou situaci“. Už v roce 2011, kdy z vlády odešel Silvio Berlusconi, se přitom v Itálii hovořilo o tom, že jde o zahraniční konspiraci. Německo pak podle tohoto pohledu nějak zařídilo růst rizikových prémií u italských vládních obligací, a tím se mu podařilo dostat z funkce Berlusconiho, který byl údajně jedním z mála politiků schopných postavit se Němcům.
Rétorika současné vlády popisuje jednání o rozpočtu jako diplomatický boj s Evropskou komisí a výsledek ve výši 2,4 % rozpočtového deficitu je prezentován jako vítězství Itálie bez ohledu na to, jaký bude mít dopad na dlouhodobý vývoj její finanční situace. Mingardi k tomu dodává, že ve vládní koalici ve skutečnosti panuje mnoho neshod, protože Liga se primárně zaměřuje na omezení imigrace, zatímco Hnutí pěti hvězd inklinuje k levicovým postojům, a klíčovým bodem jeho volebního programu bylo zavedení univerzálního nepodmíněného příjmu. Shodu pak obě strany prý nacházejí i proto, že obě chtějí vyšší vládní výdaje.
Podle ekonoma je přitom důvod dlouhodobé ekonomické stagnace Itálie dobře znám: Málo flexibilní trh práce, nadměrné vládní výdaje a zdanění a přílišná regulace. Žádná z vlád s tím ale posledních 15 let nic neudělala a „nyní schválený rozpočet může být prostým přiznáním politiků a firemního sektoru, že země prostě není reformy schopná“. Tedy toho, že v této zemi je nevyhnutelný pokles na ekonomickou úroveň zemí Latinské Ameriky. Vláda totiž nenavrhuje zvýšení vládních výdajů, které by pak bylo vystřídáno utahováním tak, jak jsme v této zemi dlouho zvyklí. Tato vláda chce, aby vysoké vládní výdaje byly novým normálem, tvrdí Mingardi.
Zdroj: Politico
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Kalkulačka online 2021 i 2020 - čistá mzda, hypotéky a další kalkulačky
- Itálie se nestává dalším Řeckem. Vzniká další Argentina
- Itálie se nestává dalším Řeckem. Vzniká další Argentina
- Řecko odeslalo MMF plánovanou splátku - čekají ale další a další
- Řecko míří k dalšímu kolu potíží, Itálie budí naděje
- Nokia – další kvartál, další zklamání a další nová strategie (komentář analytika)
- FX Market update 6.5. - Další den, další velká čísla, další moře dluhů
- Jednání s Řeckem se zadrhla na penzích, Řecko chce další čas na domácí jednání
- Proč vznikají krize? Představujeme další výukovou prezentaci ČNB
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?