Den měnových autorit. Erdogan tureckou centrální banku nezastrašil
Čtvrtek byl dnem centrálních bank. Během dne se konala hned tři zasedání, a to v Bank of England, Evropské centrální bance a v té turecké. Zatímco v případě prvních dvou se podoba měnové politiky nezměnila, v Turecku došlo na poměrně citelné zvýšení sazeb. A nezastavil ho ani plamenný komentář tureckého prezidenta Erdogana.
Zhruba dvě hodiny před výstupem ze zasedání turecké centrální banky se chopil slova Erdogan a jak už tak bývá jeho zvykem, na adresu měnové autority nešetřil kritikou. Turecký prezident opět zopakoval, že již tak dost vysoké úrokové sazby by měly být sníženy. Podle něj jsou totiž nástrojem vykořisťování a příčinnou, jejímž následkem je inflace. Erdogan zároveň apeloval, že na ty, kteří přemrštěně přispívají ke zvyšování cen, by měly být použity zákony.
Prezident zároveň neopomněl zdůraznit, že současná turecká krize není krizí tureckých fundamentů, nýbrž jde o manipulaci. Vedle toho přislíbil, že země přijme nová opatření, a nebude se bát přijmout i nelehké kroky, aby zabránila propadu kurzu liry v prostředí svobodného trhu. Jedním z nich je například dekret o tom, že dva turecké subjekty by mezi sebou měly provádět transakce (jde především o realitní segment, dopravu, leasingové a další finanční služby či o produkty) především v lirách, nikoliv v zahraničních měnách.
Byť Erdogan svým komentářem nasadil centrálním bankéřům nůž na krk, zmínil, že je měnová autorita nezávislá instituce rozhodující se samostatně. Reakce liry však v okamžiku ukázala, že trh těmto slovům moc nevěří – kurz krátce odepsal tři procenta. Sama centrální banka se však Erdogana nezalekla a ve výsledku zvýšila úrokové sazby o 625 bazických bodů, tedy z 17,75 % na 24 %, přičemž očekáváno bylo dle agentury Bloomberg 21 %. Jedná se o vůbec nejvyšší hike od doby, kdy Erdogan nastoupil na post tureckého prezidenta před 15 lety.
Doprovodný komentář označil za hlavní důvod hiku výhled inflace jakožto výrazné riziko cenové stability. Zároveň zaznělo, že turecká centrální banka bude i nadále, pokud to bude potřeba, používat veškeré dostupné nástroje, aby tak zajistila svůj cíl, kterým je právě cenová stabilita.
Nad očekávání výraznější zvýšení sazeb ve výsledku přispělo k ziskům liry o velikosti více než 2,5 %. Byť v předchozích dnech bylo patrné, že investoři začínají rozlišovat mezi některými měnami rozvojových trhů, akce ze strany turecké centrální banky přispěla k obnově relativně dobré nálady v rámci skupiny emerging markets (vyjma argentinského pesa).
Další centrální bankou byla Bank of England, která dle očekávání ponechala své sazby beze změny. Zároveň upozornila na náznaky – především v oblasti finančního trhu – zvyšující se nervozity spojené s procesem odchodu země z EU. Britské firmy v souvislosti s blížícím se deadlinem v březnu 2019 zahájily proces utahování nákladů, který je rovněž spojen s omezením investic. V otázce výhledu sazeb pak BoE zopakovala, a to i přes nervozitu kolem brexitu, že proces utahování bude pokračovat, pokud bude britská ekonomika růst dle prognózy. Jednat by se přitom mělo o omezené a pozvolné zvyšování.
Den centrálních bank nakonec uzavřela ECB. V jejím případě nedošlo k žádným výrazným změnám. Program QE bude po září osekán na polovinu, přičemž jeho konec by měl přijít na konci letošního roku, avšak zůstává otevřený v závislosti na datech z evropské ekonomiky. Sazby pak zůstaly beze změny, což je stav, který by měl setrvat alespoň do léta 2019. Jedinou změnou bylo mírné zhoršení růstu eurozóny pro rok 2018 a 2019, a to z důvodu slabšího příspěvku zahraniční poptávky.
V rámci páru euro-dolar během včerejšího dne zpevnila společná evropská měna. Stalo se tak především díky pozitivnímu komentáři ECB ohledně inflace, přispěl rovněž i oproti očekávání horší výsledek americké inflace za srpen (zpomalení z 2,9 % y/y na 2,7 %, oček. 2,8 %).
Dnes nás ze zahraničních dat čeká obchodní bilance eurozóny, v USA budou zveřejněny maloobchodní tržby a průmysl, oboje za srpen. Aktuálně se dolar vůči euru obchoduje na 1,1698 EURUSD, dolarový index se nachází na hodnotě 94,53 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1554 do 1,1695 EURUSD.*
Koruna se během čtvrtka posunula až k hranici 25,50 za euro, což je její zhruba čtyřměsíční maximum. Hlavním katalyzátorem posunu je vidina zvyšování sazeb. Vedle toho ale přispělo i zlepšení sentimentu na rozvojových trzích a díky komentářům guvernéra ECB i silnější euro.
Dnes nás žádná domácí data nečekají. Aktuálně se koruna obchoduje na 25,51 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,48 až 25,55 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 21,85 až 22,06 USDCZK.*
*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.
Portál Roklen24.cz je exkluzivní server o ekonomice, financích a investicích, který poskytuje aktuální ekonomické zpravodajství, real-time data, grafy, analýzy, názory, videa a rozhovory.
Další zprávy o bankách
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Komerční banka, MONETA Money Bank, Air Bank a UniCredit Bank umožní v rámci sdílení bankomatů vklady hotovostí
- Opava, pobočky bank Česká spořitelna, ČSOB, Komerční banka, UniCredit Bank ...
- Mariánské Lázně, pobočky bank UniCredit Bank, Česká spořitelna, Poštovní spořitelna, Komerční banka ...
- Kutná Hora, pobočky bank UniCredit Bank, Česká spořitelna, MONETA, Komerční banka ...
- Louny, pobočky bank UniCredit Bank, Česká spořitelna, ČSOB, Fio banka ...
- Bruntál, pobočky bank Komerční banka, Česká spořitelna, MONETA, Fio banka ...
- Rožnov pod Radhoštěm, pobočky bank UniCredit Bank, Česká spořitelna, MONETA, Komerční banka ...
- Most, pobočky bank Komerční banka, UniCredit Bank, Česká spořitelna, Poštovní spořitelna ...
- Nymburk, pobočky bank UniCredit Bank, Česká spořitelna, ČSOB, Fio banka ...
- Třinec, pobočky bank UniCredit Bank, Česká spořitelna, ČSOB, Fio banka ...
- Time New Bank - aktuální a historické ceny kryptoměny Time New Bank, graf vývoje ceny kryptoměny Time New Bank - 2 dny - měna USD
- Vsetín, pobočky bank Česká spořitelna, ČSOB, Fio banka, Komerční banka ...
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Okénko finanční rady
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Jak reagovat na konec smlouvy s dodavatelem? Pozor na vyšší ceny
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
Flotilové pojištění ušetří firemní finance i starosti, které se týkají služebních i soukromých cest
Marek Pokorný, Portu
Tomáš Kadeřábek, Swiss Life Select
Iva Grácová, Bezvafinance
Jak se připravit na nečekané výdaje: Tipy na vytvoření a správu nouzového fondu
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Energie dál zlevňovat nebudou, vyplatí se fixovat aktuální ceny?
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna