Ekonomika eurozóny zůstává dynamická i po dosažení růstového vrcholu
Největší zásluhu na tom má právě Německo. Ve druhém čtvrtletí zaznamenalo solidní růst o 0,5 %. Růst mezd, vytvoření nových pracovních míst i dobře mířené investice se osvědčily jako vhodné stimuly růstu. Druhá a třetí největší ekonomika, francouzská a italská, zaznamenaly o něco nižší růst o 0,2 %.
Překvapilo Nizozemsko, které ve druhém čtvrtletí zaznamenalo aktivitu na úrovni plus 0,7 %. Navzdory hrozbě obchodní války se Nizozemsko dočkalo růstu podpořeného právě exportní politikou. Dopad sazeb a odvetných opatření Donalda Trumpa vyústil v nepatrný pokles světového HDP o pouhých 0,05 %. Červencová dohoda mezi předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem a Donaldem Trumpem navíc odbourala riziko zvýšení cel na evropské automobily.
Portugalsko nyní atakuje úctyhodnou hladinu + 0,5 %, což je po + 0,4 % v prvním čtvrtletí vítanou změnou. Místní ekonomika staví na dvou pilířích: oživení zahraničního obchodu a domácí poptávky. Důraz na tyto oblasti zvýšil růst eurozóny, která ve druhém čtvrtletí vyrostla o 0,4 % (oproti odhadu 0,3 %). Růst v eurozóně se za poslední rok vyšplhal na 2,2 %. Oproti 2,5 % z konce prvního kvartálu tak došlo k mírnému poklesu.
Čísla jsou to velmi uspokojivá. Potenciální růst se totiž očekával na úrovni 1 %. Zrychlení z minulého roku musíme však považovat spíše za výjimku, která nejde dlouhodobě udržet. Současná úroveň ale udržitelnost slibuje a navíc vytváří pracovní místa. Takový růst je „zdravý", protože jej utváří domácí zdroje. To má za následek nárůst spotřeby i vnějších zdrojů.
Udržet se dá pomocí německé páky. Němci si zvykli spoléhat se na poptávku jiných ekonomik. Tímto způsobem Německo ve svých rukou drží významnou poptávku. Díky tomu se eurozóna dá považovat za silnou a přebytek běžného účtu Německa činí 10 % HDP všech členských států. Německá obchodní a průmyslová komora (DIHK) ale požaduje větší veřejné investice. Ačkoliv domácí poptávka a stavební „boom“ nadále prospívají domácímu trhu, DIHK to vzhledem k nejistému mezinárodnímu prostředí nepovažuje za dostatečné.
Silvia Holá
V oboru finančních trhů působí pět let. Ve společnosti Grant Capital připravovala pravidelné analýzy vývoje cen finančních instrumentů a fundamentální výhledy trhů, pak pracovala ve společnosti WBP Online. Nyní pracuje jako hlavní analytička společnosti xPartners. Věnuje se převážně dění na komoditních trzích a forexu. Zároveň dokončuje studium oboru Finance na Mendelově univerzitě v Brně.
xPartners - Investiční služby
Doba je dynamická a nabízí inovativní investiční příležitosti. Proto jsme tu my, mezinárodní společnost poskytující spolehlivé a bezpečné investiční služby po celém světě včetně České republiky - s lokální podporou v rodném jazyce a propracovaným systémem vzdělávání.
Více informací na: https://www.xpartners.com
Poslední zprávy z rubriky Okénko investora:
Přečtěte si také:
Prezentace
28.11.2024 Nejlepší chytré hodinky na světě jsou Samsung.
25.11.2024 Zkontrolujte, zda je vaše nemovitost dobře…
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Zmatek na ropném trhu. Jak se promítne do cen pohonných hmot?
Ali Daylami, BITmarkets
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Elektrické návěsy od Range Energy: Klíč k udržitelnější kamionové dopravě?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Dvojnásobný růst prodeje bytů oproti loňsku: Co to znamená pro ceny?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory