Přichází „Dr. Copper na steroidech“
Na výrobu baterie potřebujete zinek, na elektroinstalaci do auta je zapotřebí mědi, na stavbu domu potřebujete celou řadu kovů. Není tak velkým překvapením, když například ekonom Tom Wise z Bank of England poukazuje na vysokou korelaci mezi vývojem globálního produktu a spotřebou průmyslových kovů ve světové ekonomice. Jejich ceny jsou pak obzvláště citlivé na změny v mezinárodním obchodu. Podle některých názorů je pro odhad vývoje v globální ekonomice nejlepší sledovat trh s mědí. Té se proto někdy přezdívá Dr. Copper, jako výraz její schopnosti predikovat boom či naopak recesi. FTAlphaville v této souvislosti tvrdí, že současný výhled alespoň na první pohled moc optimisticky nevyznívá.
Ceny mědi na světových trzích dosáhly posledního vrcholu v červnu a od té doby oslabily o celých 14 %. FTAlphaville ale připomíná, že jejich tahounem není jen vývoj v globální ekonomice. Například v letech 2012–2015 se obě proměnné od sebe významně odtrhly a k tomu samému může dojít znovu. Jednou z příčin podobných situací bývá silný dolar, který zdražuje komodity pro země, jejichž měny vůči dolaru oslabují. A letos dolar posílil téměř o 7 %.
Významnou roli v chování cen mědi pak hraje Čína. Ta minulý rok postavila sedmkrát více mrakodrapů (budov s výškou větší než 200 metrů) než Spojené státy. Taková aktivita jí pomalu pomáhá k postu největšího spotřebitele kovů na světě, a už nyní Čína konzumuje asi polovinu vytěžené oceli, niklu, mědi a hliníku. Její ekonomika tak má znatelný dopad na příslušné trhy a v poslední době se index cen průmyslových kovů pevně drží zejména kurzu čínské měny. Ten se přitom pohybuje blízko ročních minim.
Société Générale pak poukazuje i na vliv, který mají na ceny kovů eskalující obchodní tenze. Banka se domnívá, že negativní sentiment v této oblasti bude působit na trh s průmyslovými kovy i nadále a zmiňuje rovněž jeho dopad na investiční rozhodování firem. Na druhou stranu je ale možné, že tenze v mezinárodním obchodu opadnou poté, co Trump a Juncker dosáhli nečekané dohody o clech.
Citigroup patří mezi optimisty a dokonce svým klientům radí, aby se připravila na „Dr. Coppera na steroidech“. Podle banky je totiž stále těžší dostat měď ze země. K tomu nabírá na intenzitě urbanizace a sílí poptávka po elektromobilech, což znamená i zvýšení poptávky po mědi. Podle Citigroup se tak cena tohoto kovu bude v roce 2022 pohybovat na 8 000 dolarech za tunu, tedy o 27 % výše, než se nachází dnes. Ani její analytici si ale neodpustí varování před obchodními válkami. V případě, že k nim skutečně dojde, cena mědi před dalším růstem nejdříve znatelně oslabí.
Zdroj: FTAlphaville
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
22.11.2024 Výsledková sezóna: Obhájila Nvidia svou…
18.11.2024 Nejlepší telefon za 2 990 Kč. Motorola má hit…
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Dvojnásobný růst prodeje bytů oproti loňsku: Co to znamená pro ceny?
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Jak trh reagoval na volby v USA? Historická maxima, ale i prudké propady
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?