Skutečný ekonomický dopad „stabilního génia“
Od zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem si americká ekonomika vede velmi dobře a on sám to často připisuje právě tomu, že stojí v čele USA. Ekonomové Benjamin Born, Gernot Müller, Moritz Schularick a Petr Sedláček se ale ve studii „Stable genius: Estimating the ‘Trump effect' on the US economy“ kladou otázku, zda by si americké hospodářství vedlo bez tohoto prezidenta skutečně hůře, či naopak lépe.
Donald Trump v letošním roce například prohlásil, že americká ekonomika si vede možná nejlépe v celé historii, ale kdyby on ve volbách nezvítězil, byla by z ní naopak „troska“. Bílý dům zase v jednom svém prohlášení uvedl, že prorůstová politika prezidenta vytvořila téměř 3 miliony pracovních míst. Pro zjištění toho, zda jsou podobná prohlášení pravdivá, je třeba porovnat současný vývoj s odhadem vývoje „bez Trumpa“. Nejjednodušším způsobem, jak toho dosáhnout, by bylo vybrat nějakou zemi, jejíž hospodářství se blízce podobá tomu americkému. Nabízí se například Kanada či EU, ale podle zmíněných ekonomů je lepší za pomocí algoritmů vybrat skutečně tu nejlepší „kombinaci ekonomik, která se před rokem 2016 svým vývojem podobala té americké“.
Výsledkem této metody je algoritmicky vytvořený „dvojník“ americké ekonomiky složený z vážené kombinace jiných zemí OECD. Následující graf pak ukazuje, jak se vyvíjel jeho produkt a produkt v USA.
Před posledními prezidentskými volbami v USA je vývoj produktů značně podobný. A je zřejmé, že zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem nepřineslo žádnou akceleraci americké ekonomiky relativně k jejímu dvojníkovi. Naopak se spíše dá hovořit o tom, že dvojník si zpočátku vede o něco lépe a pak se cesty obou produktů opět potkávají.
Studie tvrdí, že podobná metoda ukazuje, že brexit měl viditelný negativní dopad na britský produkt. Konkrétně došlo k tomu, že v sedmi čtvrtletích po referendu o odchodu z EU se britský produkt snížil relativně k produktu jeho dvojníka vytvořeného algoritmem. Mezera nakonec dosáhla téměř 2 %. V případě USA pak byl testován i možný vliv Donalda Trumpa na zaměstnanost. Zde ekonomové došli k závěru, že Trumpova četná tvrzení o tom, jak prudce zvýšil zaměstnanost, jsou jen „fake news“. Výkon americké ekonomiky je totiž v této oblasti po jeho zvolení shodný s vývojem dvojníka.
Teoreticky by bylo možné, že Trump měl na hospodářství skutečně znatelný pozitivní vliv a ten se navíc přelil do zahraničí. A popsaná metoda porovnávání s dvojníkem pak tento vliv nedokáže zachytit. Podle ekonomů je ale tato možnost nepravděpodobná už proto, že většina Trumpových kroků byla zaměřena vyloženě směrem domů.
Zdroj: VoxEU
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- ARES - Administrativní registr ekonomických subjektů, informační registr
- Registr ekonomických subjektů ARES
- Bitcoin - Aktuálně, ekonomické zpravodajství
- Skutečný ekonomický dopad „stabilního génia“
- Ekonomický kalendář: V centru pozornosti se drží opatření proti ekonomickým dopadům šíření koronaviru
- Artus: Donald Trump je ekonomický génius, Němci míří k úpadku
- Artus: Donald Trump je ekonomický génius, Němci míří k úpadku
- Skutečné dopady umělé inteligence na ekonomiku
- Základní výkonnost skupiny Erste Group zůstává stabilní navzdory dopadům pandemie
- Evidence skutečných majitelů: Jaký je skutečný přínos?
- Krugman: Skutečné ekonomické škody napáchané Brexitem
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?