Patria (Patria Finance)
Komodity  |  13.07.2018 14:10:01

Perly týdne: Kryptoměnová pohroma, atraktivní Facebook a naše fiskální amatérství

Ve světě…: Asie si dá eurozónu k snídani: Ekonomové z Natixisu jsou znepokojeni růstem ekonomické moci Číny a dalších asijských zemí. Dochází dokonce k názoru, že „je těžké si představit, jak by se Evropa mohla vyhnout tomu, aby byla pohlcena Asií. Tedy aby jí Asie ekonomicky nedominovala“. Co je příčinou této skepse? Natixis uvádí hned několik hlavních bodů. Na prvním místě je „dnes již porovnatelná pracovní síla a pracovní dovednosti a vzdělání v Asii na straně jedné a v eurozóně na straně druhé“. Asie se navíc očividně snaží posílit v oblasti inovací a posunout se vzhůru v řetězci přidané hodnoty. A také již dává na výzkum a vývoj více prostředků, než eurozóna. V neposlední řadě pak v její prospěch hrají i nižší výrobní náklady.

Kryptoměnová ekopohroma: Ekonom Tim Taylor si všímá nové zprávy BIS, která se mimo jiné zaměřuje i na kryptoměny a spotřebu energie spojenou s jejich těžbou a používáním. Ve zprávě se tvrdí, že těžební centra mají počítačovou sílu porovnatelnou s miliony osobních počítačů a jejich celková spotřeba energie odpovídá spotřebě středně velkých ekonomik typu Švýcarska – viz následující graf. „Řečeno úplně nejjednodušším jazykem, snaha o získání decentralizované měny se rychle stala environmentální pohromou," komentuje tento vývoj Taylor.



Kupujte Facebook a Google, prospěje jim regulace: CNBC si všímá nových analýz společnosti Nomura Instinet, která začala pokrývat akcie Facebooku a Alphabetu. V nich tvrdí, že těmto internetovým a technologickým gigantům nakonec prospěje regulace. Ta by totiž měla v konečném důsledku doléhat zejména na menší technologické firmy, které „mají méně zdrojů na to, aby uspokojily požadavky regulátorů“.

Nomura Instinet svou tezi zakládá na vývoji v bankovním sektoru po schválení zákona nazývaného Dodd-Frank. V jeho důsledku podle společnosti došlo k poklesu počtu nově vznikajících bank a regulace tak nakonec posílila bariéry vstupu do finančního odvětví a omezila konkurenci. K něčemu podobnému pak prý může dojít i v technologiích a regulace by i zde mohla v konečném důsledku snížit konkurenční tlak na největší firmy v odvětví.

Nomura Instinet také zahájila pokrývání akcií Twitteru, u něj ale doporučuje omezování pozic. Firma totiž podle názoru analytiků Nomury bude vykazovat zisky pod očekávanými čísly. „Vnímáme Twitter jako stabilní a extrémně hodnotnou platformu s dlouhodobou strategickou hodnotou. Nicméně ohledně očekávaných výsledků pro rok 2019 vidíme rizika. Pokud k tomu přidáme předchozí posilování ceny akcie a její valuace, docházíme k názoru, že dojde ke korekci“, píší analytici Nomura Instinet.

Jiného názoru je například JPMorgan, jehož experti se zaměřují zejména současné obavy spojené s uzavíráním falešných účtů. O něm před několika dny informoval Washington Post a podle jeho informací došlo v květnu a červnu k uzavření 70 milionů účtů. Stejným tempem by mělo pokračovat i tento měsíc. JPMorgan tvrdí, že kolem těchto čísel ale panuje celkové zmatení, včetně jejich dopadu na finanční výsledky Twitteru. Výsledkem je přehnaný pesimismus a prodeje akcií, které ale nemají reálný fundamentální základ. V delším období by pak uzavírání pochybných účtů mělo Twitteru dokonce pomoci, protože „je kritické pro zdraví nabízených služeb a přiláká více uživatelů“.

Ropa na 70 dolarech: Barclays tvrdí, že ropní býci nyní podceňují volné kapacity Saúdské Arábie a dalších významných vývozců černého zlata. Podle banky se tak budou ceny ropy Brent v následujících měsících pohybovat jen kolem 73 dolarů za barel. Stáhnou se tak ze současných úrovní, protože na trh dorazí více ropy. Saúdové a další země totiž vyslyší požadavky amerického prezidenta na kompenzaci očekávaného poklesu exportů z Iránu vyvolaného novými sankcemi.

Podle banky se nedá spoléhat ani na spekulace, že Saúdská Arábie a Rusko se snaží o udržení cen ropy na úrovni 80 dolarů za barel, protože Saúdové dají spíše přednost zachování přátelských vazeb s americkou vládou. Banka konkrétně míní, že „Saúdové nechtějí zklamat americké politiky a ztratit jejich důvěru. Trump dal totiž jasně najevo, že není s vysokými cenami ropy spokojen“. Saúdská Arábie tak podle banky začne vyvážet více černého zlata hlavně do Spojených států a pomůže tak k obnově tamních zásob.

Vlády po celém světě navíc „sáhnou do svých rezerv“ a Američané by také mohli poskytnout více času Číně a Indii, aby redukovaly své nákupy ropy od Iránu. Cílem Američanů je sice podle oficiálních prohlášení snížení těchto nákupů na nulu. Nicméně se spekuluje o tom, že tento cíl by mohl být uvolněn v případě, že před podzimními volbami v USA stoupnou ceny ropy na příliš vysoké úrovně.

… a u nás doma

Stárneme: Eurostat tento týden nabízí grafiku, která porovnává věkový profil populace jednotlivých Evropských zemí s profilem očekávaným v budoucnu. Uvedený graf konkrétně srovnává současný stav v ČR se stavem očekávaným v roce 2080. Z něj je zřejmé, že by mělo docházet k poklesu populace v produktivním věku, zatímco se znatelně zvyšuje počet lidí ve vyšších věkových skupinách. Nejpočetnější skupinou by pak u nás za zhruba šedesát let měly být ženy starší 85 let.

Česká republika



Druhý graf přináší stejné srovnání pro celou EU. Z něj je zřejmé, že naše země rozhodně není v Evropě žádnou výjimkou a naopak zapadá do celkového trendu.



Fiskální amatérství: Ihned.cz přináší rozhovor s ekonomem Ondřejem Schneiderem, který pracuje pro Institute of International Finance ve Washingtonu a mimo jiné pracoval i pro Patria Finance. Schneider tvrdí, že naše fiskální politika „jede na automat, prostě si řekli, že deficit bude 50 miliard, aniž by o tom přemýšleli”. Česká vláda podle něj dává příliš mnoho peněz na spotřebu a málo investuje, strategické řízení fiskální politiky prakticky neexistuje. Vláda také „promrhává prostor pro normalizaci fiskální politiky“.

Ekonom se také domnívá, že Česká republika chybuje, když svůj pracovní trh příliš uzavírá pracovníkům ze zahraničí. Ekonomice to podle něj dlouhodobě neprospěje, protože tím přichází o velký potenciál, i proto, že „nové pohledy dělají ekonomiku heterogennější, a tím pádem i flexibilnější”.

Centrální banka má podle mě oprávněnou snahu dostat sazby na nějakou normální úroveň, aby získala do budoucna manévrovací prostor… přece jen ekonomika je přehřátá, roste se svým potenciálem, takže určité zbrzdění je na místě. Pak se ale ještě nabízí otázka, zda se má brzdění dělat měnovou politikou, nebo fiskální politikou. A nemám pocit, že tam dochází k nějaké koordinaci mezi ČNB a vládou“, poukazuje Schneider.

Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Poslední zprávy z rubriky Komodity:

Čt 17:03  🟡 Zlato blízko historických maxim X-Trade Brokers (XTB)
Čt   9:17  S&P500 uzavřelo na nových rekordech Research (Česká spořitelna)




Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688