11. července: Tohle potřebujete vědět nejen o středečním obchodování na amerických burzách
Akcie ve Spojených státech v polovině týdne ukončily svůj předchozí čtyři dny trvající vzestup, když všechny tři hlavní indexy uzavřely se ztrátami. Na vině bylo oznámení Washingtonu, že uvalí na dovoz čínského zboží do USA v roční hodnotě 200 miliard dolarů další cla. Z mezinárodního napětí těžil dolar považovaný za bezpečnou měnu.
Index Dow v závěru obchodování klesl o 0,88 % na 24 700,45 bodu, širší index S&P 500 se snížil o 0,71 % na 2 774,02 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite odepsal 0,55 % na 7 716,61 bodu. Index volatility VIX stoupl o 7,91 % na 13,64 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o jeden bazický bod na 2,84 %.
Peking na zveřejnění seznamu tisíců výrobků, kterých by se měla od září dotknout nová americká cla ve výši 10 %, hodlá reagovat kvalitativními opatřeními. Čína nyní nemůže na americký krok odpovědět stejnou měrou, jako to učinila v případě již zavedených cel, neboť americký dovoz do Číny loni dosáhl pouze 116 miliard dolarů.
Podle čínských úředníků, na něž se odvolává list The Wall Street Journal, proto Čína zvažuje opatření, která by byla s to poškodit americké firmy působící na jejím trhu. Mohlo by jít na příklad o zvýšené kontroly amerického zboží na hranicích nebo průtahy při schvalování fúzí a akvizic, ve kterých by figurovaly i americké firmy.
Na akciových trzích ztrácely především akcie technologických firem, výrobců čipů, ale (kvůli výraznému propadu cen ropy) i energetických společností. Největší ztráty zaznamenaly výrobce letecké techniky Boeing (-1,89 %), technologická společnost 3M (-1,88 %), výrobce stavebních a těžebních strojů Caterpillar (-3,16 %) a výrobce výtahů či klimatizací United Technologies (-1,68 %).
KOHO BUDE BOLET PŘÍŠTÍ MEDVĚD?
Na devizových trzích zpevňoval dolar. Nahrávala mu eskalace napětí na poli mezinárodního obchodu, tedy situace, kdy jej investoři upřednostňují jako bezpečnou měnu. Pomáhá mu ale i očekávání nové zprávy o inflaci v USA, která by měla překonat odhady, a zvýšit tak pravděpodobnost, že americká centrální banka letos ještě dvakrát zvedne základní úrokovou sazbu.
Krátce po 22.00 SELČ přidával dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, 0,6 % na 94,75 bodu. Euro k dolaru ztrácelo 0,6 % na 1,1673 USD. K japonskému jenu, rovněž považovanému za bezpečnou měnu, dolar přidával 0,9 % na 112,04 JPY. Hranici 112 JPY překonal poprvé od 10. ledna. Podle analytiků tak investoři ještě více než samotné hledání bezpečí upřednostňují sílu americké ekonomiky.
Strach z obchodní války zchladil podle průzkumu institutu ZEW důvěru investorů v německou ekonomiku. Index, který ji měří, za červenec klesl na -24,7 bodu z červnových -16,1 bodu. Je tak níže, než se očekávalo, a nejslabší za posledních šest let. Zklamání připravily investorům i květnové statistiky průmyslové produkce ve Francii a v Itálii. Ve Francii již třetí měsíc za sebou klesla, naopak v Itálii se zvýšila, ale méně, než se odhadovalo.
Ceny ropy se ve středu výrazně snížily. Dolů je tlačily obavy z eskalace obchodního sporu mezi Spojenými státy a Čínou. K poklesu přispívá rovněž znovuotevření klíčových exportních terminálů v Libyi. Propadu cen ropy nezabránila ani zpráva o překvapivě prudkém úbytku zásob suroviny ve Spojených státech. Americký vládní Úřad pro energetické informace (EIA) ve středu oznámil, že zásoby se minulý týden snížily o 12,6 milionu barelů. Analytici přitom v průměru očekávali pokles o 4,5 milionu barelů.
Americký obchodní zmocněnec Robert Lighthizer v úterý oznámil, že Spojené státy hodlají uvalit další cla na dovoz čínského zboží. "Pokud budou ta cla zavedena, bude to mít dopady na růst globální ekonomiky i na poptávku po ropě," uvedl analytik Michael McCarthy ze společnosti CMC Markets.
K poklesu cen ropy také přispívají známky možného zmírnění amerických sankcí na vývoz ropy z Íránu, které mají vstoupit v platnost v listopadu. Americký ministr zahraničí Mike Pompeo v úterý uvedl, že Washington zváží žádost některých zemí o výjimku z těchto sankcí.
KOMPLETNÍ SHRNUTÍ STŘEDEČNÍHO OBCHODOVÁNÍ V USA
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Burza - Burza cenných papírů Praha, Akcie cz - online
- Kurzy historie, kurzovní lístek ČNB 23.11.2020, historie kurzů měn
- Kurzy historie, kurzovní lístek ČNB 24.11.2020, historie kurzů měn
- Výpočet nemocenské - víte, kolik dostanete?
- Dolar, Americký dolar USD, kurzy měn
- USD, americký dolar - převod měn na CZK, českou korunu
- CZK, česká koruna - převod měn na USD, americký dolar
- Akcie cz online, Burza Praha, RMS - kurzy.cz/akcie-cz
- Akcie - Akcie online. Pražská burza, Německo, USA. Investice do akcií
- ČEZ - Akcie ČEZ aktuálně, kurzy Burza - akcie online
- KOMERČNÍ BANKA - Akcie KOMERČNÍ BANKA aktuálně, kurzy Burza - akcie online
- Akcie ERSTE GROUP BANK AG - ERSTE BANK, aktuální vývoj cen obchodů Burza, akcie-cz online
Prezentace
18.11.2024 Nejlepší telefon za 2 990 Kč. Motorola má hit…
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Jak trh reagoval na volby v USA? Historická maxima, ale i prudké propady
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?