Čína má v rukávu energetické eso a hodlá jej plně využít
V Pekingu se nerozhoduje jen o energetické budoucnosti Číny, ale podle Financial Times i o budoucnosti jiných zemí. Čínský Power Planning & Engineering Institute má například za úkol naprojektovat dodávky elektrické energie v Laosu, který bojuje s nadbytkem této energie generované vodní elektrárnou na řece Mekong. Čínské stavební firmy přitom lobují za další stavby vodních elektráren na území Laosu a podle Institutu může být řešením vybudovat z této země regionální energetické centrum.
„V Laosu, Brazílii, střední Africe a nejvíc v Číně je používána technologie kabelů s ultravysokým napětím. Tyto kabely jsou schopné přenášet elektřinu na velké vzdálenosti s nižšími náklady a vyšším zatížením, a tudíž ospravedlňují stavbu masivních elektrárenských projektů,“ píší Financial Times. Podle nich je tato UHV technologie nazývána „mezikontinentální balistickou střelou energetiky“. Mimo jiné Číně umožnila stavbu vodních elektráren v horských oblastech a transport elektřiny na tisícikilometrové vzdálenosti do bohatých regionů na východním pobřeží.
Erica Downs z Columbia University je odbornicí na energetickou politiku a tvrdí, že využívání UHV technologie je v souladu s celkovou čínskou strategií, která má z této země učinit vedoucí sílu v prosazování nových technologií a průmyslovou velmoc. Tato technologie řeší mimo jiné přebytky nabídky energie v zemích, jako je Laos, které mají jen omezený trh a poptávku po energiích. Někteří lidé na Západě vnímají čínské kroky v této oblasti jako součást snah o vybudování Nové hedvábné stezky. Ta má podle nich svůj komerční aspekt, ale v neposlední řadě s ní souvisí i geostrategické a diplomatické cíle.
Čínské společnosti mají již řadu podílů v přenosových soustavách na jihu Evropy včetně portugalské REN či EDP. Velkou výhodu Číně podle Financial Times poskytuje právě UHV technologie. S tou sice disponují i firmy jako německý Siemens či švédská ABB, ale Číňané jsou prvními, kdo ji používá ve skutečně masivním měřítku. To znamená, že právě Čína nastavuje globální standardy. Nyní se v zemi buduje UHV vedení, které bude dosahovat délky 37 000 km a je schopno přenášet 150 GW, což je dvakrát více než maximální zatížení sítě ve Velké Británii. Podle některých čínských odborníků pak tato technologie změní způsob, jakým se ve světě spotřebovává elektrická energie.
Zdroj: FT
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Akcie ve světě:
Přečtěte si také:
Prezentace
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
13.11.2024 Pojištění elektromobilů kryje specifická rizika
12.11.2024 Motorola má nový hit Black Friday, svůj…
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?