Cyrrus (Cyrrus)
Komodity  |  14.06.2018 09:31:15

Zběsilé zdražování pohonných v ČR je pryč, na obzoru je do prázdnin zlevňování

Ceny pohonných hmot v ČR se po dlouhých týdnech nepřetržitého a až zběsilého růst stabilizovaly. Dokonce po většinu uplynulého týdne klesaly, což se přihodilo poprvé od letošního března. Jak benzín, tak nafta tudíž sestoupily z mnohaletých maxim. Na ta se vyhouply v prvním červnovém týdnu, kdy zaznamenaly svoji dosud nejvyšší cenovou úroveň za celé období od prosince 2014.

Důvodem stabilizace cen pohonných hmot je zastavení růstu cen ropy a rovněž zastavení posilování dolaru vůči koruně, které zvyšovalo korunovou cenu pohonných hmot. V květnu ropa zdražila na své rovněž několikaleté maximum, na nejvyšší úroveň od prosince 2014, pod vlivem blízkovýchodního napětí, obav z výpadku dodávek íránské a venezuelské ropy a také kvůli růstu globální poptávky, daném celosvětovou ekonomickou expanzí. Globální poptávka však nyní v důsledku zdražení oslabila, což přispívá ke zmírnění tlaku na růst cen ropy. Severomořská ropa Brent se tak pohybuje v cenovém pásmu kolem 75, resp. 76 dolarů za barel.

Trh napjatě očekává jednání kartelu OPEC příští týden, jehož se zúčastní i další klíčoví těžaři v čele s Ruskem. Podle informací z trhu Trumpova administrativa tlačí na Rijád, aby navýšil stávající limity těžby, na nichž se OPEC a další těžaři dříve dohodli a které přispěly k růstu cen ropynad mírně nad 80 dolarů za barel. Takový tlak by mohl slavit úspěch, neboť Washington předtím posílil pozici Rijádu na Blízkém východě svým odstoupeném od takzvané jaderné dohody s Íránem a Rijád by se mu tedy nyní mohl „revanšovat“.

Méně jasný může být postoj Ruska, které má s Washingtonem mnohem horší vztahy než Saúdská Arábie. Rusko ovšem už od prvního letošního čtvrtletí signalizuje slabší ochotu dodržovat závazky dohody o omezení těžby. Nechce dopustit růst cen ropy výrazněji nad 80 dolarů za barel, protože to z hlediska svých veřejných financí nepotřebuje, a naopak by tak mohlo dojít k dalšímu oslabení celosvětové poptávky po ropě a růstu aktivity břidličných těžařů v USA a v důsledku toho všeho k poklesu tržního podílu Ruska na globálním trhu s ropou.

V příštím týdnu budou ceny pohonných hmot v České republice stagnovat či dále mírně klesat. K jejich dalšímu cenovému poklesu by konce června mohlo přispět zvýšení základní úrokové sazby Česká národní banky. Pravděpodobnost tohoto zvýšení v posledních dnech narůstá, neboť spotřebitelská inflace v ČR překonává inflační cíl ČNB a koruna je stále slabší, než jakou by ji naše centrální banka chtěla mít. Do začátku prázdnin by tedy pohonné hmoty v ČR měly zlevnit k 33 korunám za litr v případě benzinu a k 32,10 koruny za litr v případě nafty

Lukáš Kovanda, Ph.D.,
hlavní ekonom společnosti Cyrrus


K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář





Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688