Rozbřesk: Po Argentině a Turecku přebírá štafetu Brazílie. A italské výnosy už zase letí vzhůru...
Tipněte si, která měna nejvíce ztratila za posledních čtrnáct dní? Není ani turecká lira, kterou centrální banka zachraňuje prudkým zvýšením úrokových sazeb (včera o 125 bps), ani argentinské peso, na jehož záchranu přispěchal MMF s gigantickou půjčkou 50 miliard dolarů. Nejslabším článkem emerging markets je v posledních dnech brazilský real, který proti dolaru ztratil za dva týdny 6,4 %, přičemž proti koruně dokonce 7,6 %.
V brazilské ekonomice se sice na první pohled nic dramatického neděje, nicméně depreciace realu má svůj domácí příběh a to v podobě blížících se prezidentských a parlamentních voleb. Ty sice proběhnou až v říjnu, nicméně investoři a spekulanti již dnes začínají rozehrávat hru, která je založena na strachu, že v této největší jihoamerické ekonomice zvítězí některý z kandidátů z levého či pravého kraje politického spektra. A vzhledem k tomu, že zkušenost s radikálními změnami politických garnitur v jižní Americe není nejlepší, tak je o co hrát.
Tlak na brazilskou měnu má však i svůj mezinárodní rozměr a to v podobě postupného stahování dolarové likvidity z globálních trhů. Vše pochopitelně souvisí s procesem kvantitativního utahování ze strany Fedu, které jen tak jakoby mimochodem probíhá paralelně se zvyšováním úrokových sazeb. Fed aktuálně stahuje z trhů 30 miliard dolarů měsíčně, přičemž od července by to již mělo být 40 miliard a od října dokonce 50 miliard za měsíc. Tímto tempem (50 mld. USD za měsíc) by americká centrální banka měla prodávat trhu dluhopisy, dokud to uzná za vhodné. Z trhů a speciálně z emerging markets tak začíná mizet dolarová likvidita, přičemž všichni se mylně koncentrují na to, kam až Fed ještě může zvýšit oficiální úrokové sazby.
Pro slabší kusy z emerging markets, které čekají volby či trpí velkými obchodními deficity (jako třeba Turecko), je přitom velmi nepříjemné, že mezi americkými centrálními bankéři panuje aktuálně až nečekaná shoda ohledně toho, že nastoupený trend v redukci bilance Fedu se nebude v dohledné době nijak měnit. Jinak řečeno je třeba se připravit na to, že doba, kdy dolary byly levné a dostupné, se chýlí ke konci a řadu trhů čeká období daleko vyšší volatility.
TRHY
CZK a dluhopisy
Členové bankovní rady ČNB vysílají jeden jestřábí signál za druhým, ale koruně to zatím nepomáhá. Připomeňme, že k jestřábím výroků viceguvernéra Hampla (a dříve i guvernéra Rusnoka) se přidal i další člen bankovní rady Mora. Příští zasedání naplánované na 27. června tak může být velmi zajímavé. Koruna nicméně na jestřábí řeči ČNB nereaguje, resp. spíše oslabuje, což může být výsledek blížících se zasedání Fedu a ECB (příští středa, resp. čtvrtek).
Zahraniční forex
Euro dále zpevňovalo, když mu pomáhaly spekulace ohledně zahájení útlumu QE ze strany ECB (na zasedání příští týden). Problémem pro společnou měnu jsou však opět rizikové prémie u italského vládního dluhu, které znovu letí vzhůru. Pokud bude tlak na italský vládní dluh pokračovat, společná měna může jen těžko nabrat další zisky.
Akcie
Včerejší obchodování na akciových trzích v USA bylo smíšené. Širší index SPX500 nevykázal takřka žádný pohyb proti středečnímu závěru obchodování. Index Dow Jones Industrial Average si připsal 0,4 %. Nejhůře se dařilo technologickému indexu Nasdaq , ten propadl o 0,7 %, i tak se však pohybuje při svých historických maximech. Šlo tedy spíše o oddech v jinak velmi silném růstovém trendu.
Za povšimnutí stojí včerejší výrazný růst akcií společnosti McDonalds (+4,4 %). Akcie reagovaly na zprávu vedení společnosti o nové restrukturalizaci způsobu řízení společnosti.
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?