Makroekonomické události tohoto týdne (4. 6. – 8. 6. 2018)
Autor: Bc. Martin Pohl
Pracovní týden od 4. do 8. června s sebou přináší mnoho makroekonomických ukazatelů a událostí. Mezi nejvýznamnější můžeme jmenovat například poklesy v USA u indexů průmyslových objednávek a objednávek zboží dlouhodobé spotřeby, vývoj HDP eurozóny i jiných zemí, vývoj nezaměstnanosti nebo hodnoty obchodní bilance. V následujícím textu jsou hlavní ekonomické události tohoto týdne detailněji popsány a to včetně předpokládaného výhledu.
Pondělí 4. 6.
Samotný začátek týdne pro nás připravil několik údajů. Eurozóna představí PPI index výrobců, který podobně jako index spotřebitelských cen předurčuje podobu inflace. U něj očekáváme v měsíční změně za duben nulovou hodnotu a za roční změnu potom hodnotu 2 %. Španělsko tento den aktualizuje počty nezaměstnaných za květen, kde by mělo dojít k poklesu. Velká Británie přednese svůj PMI index strojního sektoru, kde oproti dubnu dojde za květnové vyjádření patrně k potvrzení stávající hodnoty indexu ve výši 52,5 bodů, což stále značí pozitivní trend. Z USA se k nám dostane index průmyslových objednávek s předpokládanou hodnotou za měsíc duben -0,5 %, což je výrazný pokles oproti březnové kladné hodnotě 1,6 %. Další statistiku z USA můžeme jmenovat například předběžnou hodnotu indexu objednávek zboží dlouhodobé spotřeby, u které se, podobně jako u indexu průmyslových objednávek, očekává záporná hodnota za měsíc duben -1,7 % oproti předešlé kladné hodnotě 2,7 %.
Úterý 5. 6.
Pro úterý můžeme očekávat rozsáhlou statistiku PMI indexu služeb u několika zemí s následujícími předpokládanými hodnotami: Japonsko 51,9; Španělsko 56,1; Itálie 52,9; Čína 52,9; Francie 54,3; Německo 52,1; eurozóna 53,9;, Velká Británie 53,0 a USA 55,7. U všech sledovaných zemí tedy můžeme konstatovat, že pravděpodobně u všech z nich se potvrdí pozitivní trend vývoje sektoru služeb, jelikož hraniční hodnota indexu mezi pozitivním a negativním vývojem je 50 bodů. Dále představí Česká republika, Slovensko nebo i eurozóna hodnoty svých maloobchodních tržeb. Z mimoevropských zemí se dozvíme například produktivitu práce v Kanadě, která by měla o desetinu procentního bodu vzrůst oproti minulému čtvrtletí. USA zveřejní PMI index nevýrobního sektoru s očekávaným nárůstem na 57,5 bodu oproti dubnové hodnotě 56,8. Dále jako obvykle v úterý dojde k aktualizaci API týdenních zásob ropy.
Středa 6. 6.
V polovině týdne nám Česká republika odtajní index průmyslové produkce a hodnotu své obchodní bilance. Španělsko zveřejní také svůj index průmyslové produkce za měsíc duben v roční změně (patrně 5,1 %). Švýcarsko představí index spotřebitelských cen za květen s předpokládanou hodnotou 0,2 %, což je relativně nízká hodnota z pohledu nebezpečí deflace. USA v polovině týdne uveřejní obchodní bilanci a hodnoty exportu a importu za měsíc duben. Dále například index jednotkové ceny práce za první čtvrtletí, kde zřejmě dojde k nárůstu na 2,8 % oproti minulému čtvrtletí, dozvíme se změnu produktivity v nezemědělských sektorech nebo další týdenní aktualizace zásob ropy, benzinu a jiných destilovaných paliv. Kanada představí vývoj stavebních povolenek (drobný pokles na 2,8 %) a taktéž hodnoty platební bilance, exportu a importu.
Čtvrtek 7. 6.
Svou platební bilanci včetně hodnot exportu i importu za měsíc duben zveřejní ve čtvrtek Francie. Švýcarská centrální banka předloží hodnotu rezerv zahraničních měn, Velká Británie index cen domů (očekáváme zvýšení hodnoty na 2 % za měsíc květen), Itálie uveřejní hodnoty maloobchodního prodeje a eurozóna tento den představí veledůležitou statistiku vývoje růstu HDP za první čtvrtletí 2018. Oproti posledním známým hodnotám neočekáváme změnu, a tedy předpokládáme růst HDP eurozóny za první čtvrtletí v hodnotě 2,5 % v roční změně a 0,4 % v čtvrtletní změně. Z USA k nám přijdou statistiky o změně spotřebitelských úvěrů za měsíc duben, kdy by měl objem úvěrů dosáhnout hodnoty přibližně 14 miliard dolarů, tedy o více než 2 miliardy více než předchozí měsíc. Dále se z USA dozvíme pravidelně aktualizovanou hodnotu nově registrovaných i pokračujících žadatelů o podporu v nezaměstnanosti.
Pátek 8. 6.
Poslední den pracovního týdne představí Čína své makroekonomické ukazatele, dozvíme se její hodnoty exportu, importu nebo obchodní bilance. Kanada tento den zveřejní míru nezaměstnanosti za měsíc květen (patrně 5,8 %, stejně jako v měsíci dubnu), USA zveřejní index velkoobchodních zásob, který patrně klesne z 0,3 % na 0,0 %. Předběžnou hodnotu růstu HDP předloží Japonsko, u něj očekáváme za první čtvrtletí růst o velikosti -0,2 %, patrně tedy dojde k poklesu HDP, což se z makroekonomického pohledu může jevit jako problematické. V Evropě se dozvíme míru nezaměstnanosti pro Českou republiku, která by měla dosáhnout hodnoty 3,2 %. Německo zveřejní hodnoty obchodní bilance včetně importu a exportu, běžného účtu platební bilance a index průmyslové produkce (patrně dojde k poklesu oproti minulé hodnotě 1,0 % za období březen).
STOX.cz
STOX.cz je portál společnosti Grant Capital a.s. pro podporu online obchodování s minimálními náklady a komplexně nejvýhodnější podporu.
Více informací na: www.stox.cz
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?