Patria (Patria Finance)
Investice  |  16.05.2018 09:19:13

Rozbřesk: Nepřekvapivé zpomalení české ekonomiky

I když první odhad HDP za 1. čtvrtletí mírně zaostal za očekáváním, dá se říct, že se české ekonomice vedlo dobře i v úvodu letošního roku. Mezičtvrtletní růst o 0,5 % je s ohledem na postupné vyčerpávání kapacit ještě velmi solidním číslem, a pokud jde o meziroční zvolnění tempa na 4,5 %, tak rozhodně nelze hovořit o nějakém prudkém obratu. Na to bylo předchozích 5,5 % až příliš výjimečných a vlastně i neopakovatelných.

Že se ekonomika postupně vrací k udržitelnějším číslům, bylo patrné už z měsíčních statistik z průmyslu, stavebnictví a nakonec i zahraničního obchodu, který ztrácel na dynamice a jeho přebytek v březnu kvůli slabšímu exportu aut poklesl.

Podle zatím kusých informací statistického úřadu se na aktuálním výsledku českého hospodářství podílela na straně nabídky zřejmě všechna velká odvětví, na straně poptávky pak především mzdami a zaměstnaností poháněná spotřeba a vedle ní i investice. U nich si můžeme dovolit zaspekulovat, že šlo opět především o snahu podniků vyrovnat se s nedostatkem zaměstnanců a přecházet na vyšší technologickou úroveň. Nakonec silnou investiční aktivitou se ČR vymyká dlouhodobě od evropského průměru a to dokonce i bez pomoci veřejného sektoru.

Jde samozřejmě stále ještě o předběžné výsledky, které se budou postupem času několikrát zpřesňovat a měnit, a proto nemá až takový smysl z nich činit sáhodlouhé či zásadní závěry. Nemůže být však řeč o zklamání apod., protože se zpomalováním se v letošním roce počítalo a zdaleka nebylo ani posledním. Už od druhého kvartálu budou totiž výsledky ekonomiky začínat “jen” trojkou. S ohledem na výkon EU nebo eurozóny však půjde stále o výborná čísla.

TRHY

CZK a dluhopisy

Koruna se včera opět vrátila nad hranici 25,50 EUR/CZK a chladnou jí tak nechala poměrně dobrá čísla z ekonomiky. HDP se sice odchyluje od prognózy, nicméně ČNB na nižší růst reagovat nebude. Jde sice zatím o čtyři desetiny oproti nejnovějšímu výhledu centrální banky, nicméně tu bude zřejmě více zajímat, proč se koruně “nechce” následovat prognózu. Nakonec do tohoto scénáře přesně zapadají i slova guvernéra o tom, že slabší koruna otevírá prostor pro dřívější růst úrokových sazeb.

Zahraniční forex

Výnos desetiletého amerického dluhopisu pokořil důležitou rezistenci (na úrovni 3,04 %), čímž otevřel cestu pro další posun amerických úrokových sazeb vzhůru. To je pochopitelně voda na mlýn dolaru, který včera opět výrazně zpevnil.

Dolar přitom stále podporují i makro data - včera to byly maloobchodní tržby, dnes odpoledne to může být průmysl. V americké výnosové křivce už však začíná být započítáno poměrně dost (dalších) zvýšení sazeb Fedu, což je riziko pro dolar do budoucna.

Růst dolarových úrokových sazeb zatlačil regionální měny do defenzivy a to přesto, že zveřejněné výsledky růstu HDP za první kvartál vypadají pozitivně. Polský i maďarský hospodářský růst překonal očekávání, avšak na zlotý i forint měl výsledek jen velmi krátkodobý (pozitivní) dopad.

Pro zlotý mohou důležité výstupy z dnešního zasedání polské centrální banky. Pokud se guvernér NBP Glapinsky přidrží své holubičí rétoriky, která indikuje, že oficiální úrokové sazby se v Polsku nebudou měnit až do konce roku 2019, pak může výprodej polské měny pokračovat (za předpokladu, že dolarové úroky neklesnou).

Ropa

Ropa Brent si i v dalším průběhu týdne připisuje lehké zisky, nicméně zatím se útok na hranici 80 USD/barel nezdařil. Teoreticky se vše může změnit již dnes, kdy jsou na řadě data o zásobách z dílny EIA, která by nicméně musela jít proti včera zveřejněným číslům amerického petrolejářského institutu. Ten totiž referoval nárůst zásob surové ropy a to téměř o 5 mil. barelů.

Zároveň dnes bude trh sledovat rovněž měsíční zprávu, ve které svůj pohled na aktuální a budoucí dynamiku ropného trhu představí pařížská IEA. Že by však měl report podobně býčí vyznění jako v případě OPECu nelze úplně předpokládat.


Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář


Přečtěte si také:

14.11.2019Zpomalení české ekonomiky je potvrzeno (Analýzy makroindikátorů) Investiční bankovnictví (Komerční banka)
14.11.2019I přes zpomalení česká ekonomika stále solidně roste Markéta Höfferová (Kurzy.cz)
14.08.2019Česká ekonomika zatím dobře odolává zpomalení v zahraničí (Komentář) Investiční bankovnictví (Komerční banka)



Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688