Patria (Patria Finance)
Investice  |  17.04.2018 12:28:09

Bude dál pokračovat boom? Nebuďme přílišnými optimisty

Na počátku dubna řekl zástupce Fedu John Williams, že minulý rok rostl americký produkt o 2,6 %. Jde podle něj o „slušný výkon, který se nachází nad potenciálem, který odhaduje na 1,75 %“. Investor Ed Yardeni vyjadřuje na svém blogu nad takto nízkým odhadem potenciálu překvapení. Poukazuje na to, že americká vláda a její poradci hovoří o tom, že tempo růstu se bude pohybovat mezi 3 – 4 %. Sám Yardeni odhaduje, že potenciální růst americké ekonomiky se nachází mezi 2 – 2,5 %. Podobné odhady jsou přitom klíčové i pro další vývoj na akciových trzích, protože ten bude stále více dán tím, nakolik je ekonomika ještě schopna vydržet ve fázi poměrně rychlé expanze.

Williams se ve svém projevu odvolával na studii Fedu „What Is the New Normal for U.S. Growth?“, ve které se říká, že „nový normál“ růstu amerického produktu se nachází mezi 1,5 – 1,75 %. To je znatelně pod poválečným standardem. Hlavními důvody tohoto posunu mají být trendy v demografickém vývoji, ve vzdělání a produktivitě. Stárnutí populace, a zejména baby boom generace, by totiž spolu se stagnující mírou vzdělání měly tempo růstu brzdit. Jejich efekt ale nebude vyrovnán zvyšující se produktivitou. Ta by se měla podle studie pohybovat na standardu předchozích desetiletí.

Studie konkrétně hovoří o tom, že růst populace v produktivním věku by měl být dokonce menší než už tak malý růst celkové populace. Rozpočtová kancelář Kongresu počítá konkrétně asi s 0,5% ročním zvýšením pracovní síly v následujících deseti letech, což je hluboko pod průměrem z druhé poloviny minulého století. Ohledně produktivity panuje velká míra nejistoty už proto, že její trendové změny přicházely v minulosti nečekaně a rychle. Studie počítá s tím, že poroste zhruba o 0,5 % ročně.

Yardeni tvrdí, že teoreticky by vše k lepšímu mohly změnit informační technologie a jejich dopad na produktivitu. V posledních letech se ovšem tato optimistická teze nepotvrzuje. Zmíněná studie konkrétně uvádí: „Někdy kolem roku 1995 začalo asi devítileté období vysokého růstu produktivity a výzkum poukazoval na pozitivní dopady informačních technologií, které měnily výrobní postupy v korporátním sektoru. Po roce 2004 byl ovšem potenciál těch hlavních technologických přínosů vyčerpán. V budoucnu by mohla přijít revoluce ze strany robotů a automatizace, ale dokud neuvidíme konkrétní důkazy takového vývoje, je nejpravděpodobnější pokračující pomalý růst produktivity.“ Její dosavadní vývoj shrnuje následující graf:


Zdroj: Blog Eda Yardeniho

Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.







Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688