Investiční bankovnictví (Komerční banka)
Investice  |  04.04.2018 10:19:57

Veřejný sektor skončil loni ve výrazném přebytku především díky ekonomickému růstu (Komentář)

Hospodaření veřejného sektoru (centrální vlády, krajů a obcí, fondů sociálního zabezpečení) skončilo loni opět přebytkem, a to dokonce výrazně vyšším než v roce 2016. Bilance sektoru vládních institucí dosáhla 1,6 % HDP, což překonalo náš odhad ve výši 0,7 % HDP. Překvapil nás totiž velký přebytek centrální vlády, který dosáhl 30 miliard korun (první v historii). My jsme naopak očekávali mírný schodek 10 miliard korun. Metodika ČSÚ a Eurostatu totiž počítá hospodaření jinak, než jak ho vykazuje Ministerstvo financí v rámci plnění rozpočtu. V roce 2016 činil rozdíl těchto dvou metodik 73,5 miliardy a výrazný přebytek podle MF se tak podle ČSÚ a Eurostatu překlopil do schodku. Loni byl efekt opačný. Za tím mohou stát například investice: stát podle ČSÚ loni zvýšil výdaje na investice o více než 10 %. Související příjmy (z EU) ale nemusely přijít ve stejnou dobu, což mohlo zkreslit čísla vykazovaná MF. 

Podle ČSÚ se výrazně zvýšily příjmy veřejného sektoru, a to především ze sociálního pojištění a daní z příjmů. To odráží velmi dobrý stav ekonomiky, konkrétně trhu práce

Opětovně vysoký přebytek vykázaly kraje a obce: přes 40 miliard korun. Místním rozpočtům prospívá výrazný nárůst daňových příjmů a zároveň pomalý náběh investiční aktivity. 

Letos by mělo hospodaření veřejného sektoru znovu skončit v přebytku, a to 0,5 % HDP. Důvodem bude podle nás opětovný přebytek rozpočtů krajů a obcí – těm výrazně rostou daňové příjmy i transfery. Zvyšují se sice i výdaje (například na školství), ty jsou ale často kryty zmíněnými transfery z centrálního rozpočtu. Letos by zároveň mohly vzrůst i investiční výdaje krajů a obcí s tím, jak se postupně schvalují další programy v rámci EU fondů. Jejich zvýšení zároveň podle našeho předpokladu podpoří i blížící se komunální volby. Rozpočet centrální vlády podle našich odhadů skončí v deficitu. Masivně se sice zvyšují daňové příjmy, rostou zároveň i výdaje na platy, transfery a sociální dávky. A i centrální vláda bude letos více investovat. 

Veřejný dluh se loni snížil prakticky v souladu s naším očekáváním na 34,6 %. Letos by měl dál klesnout, očekáváme hodnotu 32,4 %, nejnižší číslo od roku 2008.

Autor: Marek Dřímal

Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.






Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2025

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688