Makroekonomické události tohoto týdne (2. – 6. 4. 2018)
Autor: Bc. Martin Pohl
Přestože byly zejména evropské trhy poznamenány velikonočními prázdninami, přinese tento týden několik zajímavých makroekonomických ukazatelů a spoustu užitečných statistik. Dozvíme se, jak je na tom německá ekonomika z pohledu průmyslových zakázek, jak se vyvíjí eurozóna a její index spotřebitelských cen, dozvíme se rozdíl hodnot mezi evropskou jádrovou oblastí a periferií nebo například jak je na tom zaměstnanost a hodinová mzda v USA.
Pondělí 2. 4. 2018
Z důvodu Velikonočního pondělí byla na většině evropských trzích omezená aktivita. Za zmínku stálo například zveřejnění hodnoty amerického PMI indexu výroby. Tento měsíčně aktualizovaný index je zpracován na základě průzkumu napříč přibližně 400 průmyslovými společnostmi. Indikátory, vstupující do výpočtu indexu jsou například velikost výstupu, nově zadané výroby, stav zásob, zaměstnanost nebo cenová hladina. Čím vyšší tento výsledný index je, tím je vyšší výkon ekonomiky. U tohoto ukazatele je ideální stav v podobě udržitelného a pravidelného růstu. Vysoký skokový nárůst je zpravidla doprovázen zvýšením cenové hladiny a následnou inflací, na takovéto velké změny je akciový trh velmi citlivý a preferuje méně rychlý, ale stabilní růst.
Úterý 3. 4. 2018
Na úterý je naplánováno, podobně jako v USA o den dříve, zveřejnění PMI indexu výroby pro eurozónu, ale i jednotlivé státy jako například Německo, Španělsko, Itálii, Francii nebo Velkou Británii. U většiny zemí se očekává stagnace nebo menší pokles, pro eurozónu jako celek se očekává hodnota shodné velikosti indexu jako předchozí měsíc a to 56,6 bodů. Mezi další zajímavé události tohoto dne lze jmenovat vyhlášení úrokové míry Australské národní banky, kde je předpoklad, že ke změně úrokových sazeb nedojde a zůstanou na hodnotě 1,5 %. Pro USA je na tento den naplánováno zveřejnění týdenní změny stavu zásob ropy.
Středa 4. 4. 2018
Významnou událostí tohoto dne bude zveřejnění předběžné roční změny indexu spotřebitelských cen pro země eurozóny za měsíc březen. Index reflektuje změnu cen zboží a služeb a na základě tohoto indexu se následně vypočítá inflace, pro eurozónu jako celek se očekává nárůst z aktuálních 1,1 % o tři desetiny procentního bodu na 1,4 %. Pro jádrovou oblast eurozóny se však očekává pokles hodnoty indexu spotřebitelských cen z jednoho procenta na 0,9 %. Z tohoto lze usoudit, že pro jádrové země eurozóny je aktuálně nastavená politika ECB příliš restriktivní než pro země na periferii Evropské unie. Bude zajímavé sledovat, zda-li tento vývoj bude pokračovat i v následujících obdobích a zda-li na něj bude ECB reagovat, aby se více posunula ke svému inflačnímu cíli, který se blíží 2% inflaci. Dále za zmínku rozhodně stojí kupříkladu zveřejnění měsíční změny ADP zaměstnanosti v USA. ADP je zkratka společnosti Automatic Data Procesing a jí zveřejňované hodnoty odrážejí změnu zaměstnanosti na pracovním trhu v USA. Předpokládá se hodnota 205 tisíc, tedy že oproti minulému měsíci je obsazeno o 205 tisíc pracovních míst více než v měsíci předchozím.
Čtvrtek 5. 4. 2018
Čtvrtek by měl být pozitivní pro Německou ekonomiku. Dle předpokladu tento den dojde k zveřejnění hodnoty nových zakázek německého průmyslu, vyrábějícího zboží krátkodobé i dlouhodobé spotřeby a mělo by dojít k nárůstu indexu ze záporných hodnot na kladných 1,6 %, tedy k nárůstu objemu zakázek. Další události tohoto dne jsou zveřejnění indexu spotřebitelských cen pro Švýcarsko nebo zpráva Evropské centrální banky o stavu monetární politiky, která může potenciálně velmi ovlivnit směřování evropského trhu.
Ve čtvrtek jsou státní svátky v Číně a Hong Kongu, z tohoto důvodu pro tyto země nejsou naplánované publikace makroekonomických statistik.
Pátek 6. 4. 2018
Pátek pravděpodobně přinese pro Německou ekonomiku opět pozitivum, tentokrát v podobě nárůstu indexu průmyslové produkce. Tento index měří produkci německých továren i dolů. Díky tomuto indexu, který je očištěn o vlivy inflace, lze získat představu o zdraví ekonomiky. Pro USA je tento pátek důležitý z pohledu statistiky amerického ministerstva práce ohledně nově vytvořených pracovních pozic v nezemědělských odvětvích ekonomiky. Tento ukazatel měří počet nově vzniklých pracovních míst od posledního měsíce, je velmi citlivý na rozhodnutí monetární politiky centrální banky a může sloužit jako indikátor stavu ekonomiky. Očekává se zveřejnění této statistiky v hodnotě 198 tisíc nových pracovních míst. Jedná se o pokles o více než 100 tisíc pracovních míst oproti minulému měsíci, ale i tato hodnota je pozitivním odrazem výkonu americké ekonomiky. Další zajímavou událostí pátku je uveřejnění průměrné hodinové mzdy pro USA. Oproti březnu loňského roku došlo k nárůstu této průměrné hodinové mzdy aktuálně o 2,6 %, přičemž očekává se další nárůst o jednu desetinu procentního bodu na 2,7 %.
STOX.cz
STOX.cz je portál společnosti Grant Capital a.s. pro podporu online obchodování s minimálními náklady a komplexně nejvýhodnější podporu.
Více informací na: www.stox.cz
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?