Čína spustila „tektonický posun“ ve světové energetice
Čína už vydala asi 160 miliard dolarů na zahraniční akvizice, úvěry a investice, z nichž část by měla zajistit bezpečnost a stabilitu dodávek fosilních paliv. Jenže tato země se nyní otáčí jiným směrem, který bychom mohli nazvat zelenou formou geopolitiky. Jak informuje Bloomberg, její investice do solárních panelů, baterií a elektromobilů mají být i ochranou proti vlivu zemí, které vyvážejí fosilní paliva. Celkově by pak strategie Číny měla snížit vliv jejího globálního soupeře – Spojených států.
Amy Myers Jaffe z americké Council on Foreign Relations varuje domácí politiky před tím, aby nesnižovali podporu nových energetických zdrojů a nepřispěli tím k náskoku Číny. V roce 2018 ovšem i přesto pravděpodobně dojde k dalšímu rozvoji tradičních energetických zdrojů v USA, zatímco pokrok v oblasti nových energetických technologií bude slábnout.
Do karet naopak Číně hrají její zkušenosti ve výrobních sektorech a podpora domácích odvětví, u kterých se rozhodla zvýšit jejich význam. Podle Bloombergu lze dokonce břidlicovou energetickou revoluci v USA srovnávat s vývojem v oblasti čínské výroby a využívání solárních panelů. Tuto čínskou verzi energetické revoluce nastartovaly domácí společnosti, které sbíraly zkušenosti v zemích jako Kanada či Austrálie, pak do hry vstoupila vláda s dotacemi a pobídkami a výsledkem byl prudký posun v křivkách výrobních nákladů – od roku 2010 klesly náklady na jeden watt o 80 %. To vedlo k bankrotu některých výrobců a Donalda Trumpa k uvalení cel na solární moduly.
Čína se tedy mění ze země, která do sebe pouze nasávala zahraniční fosilní paliva, v ekonomiku, která exportuje energetické technologie. To podle Bloombergu představuje „seismický posun na světových energetických trzích“. Čína díky němu získá i lepší vyjednávací pozici vůči všem dodavatelům energií. Bloomberg ale dodává, že nakonec může dojít i k celé řadě jevů podobně, jako tomu bylo v sedmdesátých letech. Tehdy použily „energetickou zbraň“ arabské země proti USA a v konečném důsledku to vedlo k větší energetické diverzifikaci, zvýšení energetické efektivity a také k vytvoření trhu s futures.
Zdroj: Bloomberg
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Akcie ve světě:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?