Víkendář: Svět se zbláznil, namísto snižování emisí se věnujeme energeticky náročné těžbě kryptoměn
Bitcoin je dnes již považován za plnohodnotné investiční aktivum, i když jeho odpůrci hovoří o tom, že jde o největší bublinu v historii lidstva. Proti nim zase stojí zastánci digitálních měn, kteří se domnívají, že představují nejvýznamnější technologický zlom za poslední řadu desetiletí. Podle Politico a The Atlantic místa, kde se bitcoin a další kryptoměny ve velkém těží, v první řadě ukazují, že jde o způsob, jak přeměnit elektrickou energii na peníze. A to doslova.
Těžba bitcoinu spočívá v tom, že počítače řeší uměle vytvořené a značně složité rovnice, jejichž složitost navíc s časem roste. K tomu je potřeba víceméně standardní hardware a software a o žádnou těžbu v doslovném slova smyslu samozřejmě nejde. Nanejvýše bychom mohli hovořit o tom, že dochází k těžbě elektřiny. Naprosto rozhodujícím faktorem při těžbě bitcoinů je totiž přístup k levnému zdroji této energie a schopnost těžit ve velkém rozsahu.
Tento elektrický ráj přitáhl těžaře bitcoinu a podle některých odhadů by se v tomto regionu do konce roku 2018 mohlo těžit 15 – 30 % bitcoinů a velký podíl dalších kryptoměn. A jelikož těžba kryptoměn vyžaduje postupně více a více energie, roste poptávka po ní. Podle jedné z místních elektrárenských společností k ní tak během posledních 12 měsíců dorazily žádosti o připojení, které by teoreticky zvýšily spotřebu v celém regionu o dvě třetiny.
Rostoucí poptávka po elektřině vyžaduje nové investice do infrastruktury, které by musely financovat utility. A co by se stalo, kdyby těžba najednou přestala? Místním lidem pak zůstane infrastruktura, kterou nikdy nevyužijí, a k tomu pár prázdných hal, kde se těžilo. Navíc se celý svět dostal do bodu, kdy by kvůli snížení emisí potřeboval redukci ve spotřebě energií a ne její boom tažený bitcoinovými těžaři. Možná nejvíce je tento problém zřejmý v Číně, kde se elektrická energie vyrábí v dotovaných uhelných elektrárnách, které jsou pro kryptotěžaře také značně atraktivní.
Kdybychom předpokládali, že kryptoměny budou lidstvu k užitku, je otázkou, zda stojí za veškerou energii, kterou jejich těžba spotřebovává. Je paradoxem, že bitcoin je výtvorem libertariánů, ale jeho těžba úzce souvisí s vládními podporami a dotacemi, které často do energetiky proudí. Běžně taková podpora dává smysl, protože elektrická energie a přístup k ní je základním faktorem ovlivňujícím rozvoj společnosti. A nezbytností pro slušný životní standard. Jenže pokud se namísto toho používá k těžbě kryptoměn, jde o další důvod, proč by jejich těžba a používání měly být regulované, uzavírá The Atlantic.
Zdroj: The Atlantic
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Akcie ve světě:
Přečtěte si také:
Prezentace
02.10.2024 Inflace nezmizí. I 2,2 % vás v čase může…
26.09.2024 Technologický gigant Intel na kolenou! Co…
24.09.2024 XTB představuje Zlatana Ibrahimoviće jako…
Okénko investora
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Miroslav Novák, AKCENTA
Utlumená aktivita v tuzemském výrobním sektoru pokračuje – PMI (září 2024)
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Ocelářská krize v Číně: Ceny železné rudy čelí prudkému oslabení
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři