Research (Česká spořitelna)
Investice  |  15.03.2018 10:35:50

Je harmonizace základu daně ze zisku trojským koněm pro harmonizaci sazby?


Dnes by měl Evropský parlament hlasovat o nové směrnici, která zavádí jednotný základ pro výpočet daně ze zisku (tj. z příjmu právnických osob) známy pod zkratkou CCCTB (Common Consolidated Corporate Tax Base). Názor EP bude pouze poradní; jde totiž o téma u oblasti daní, a tam musí každou celounijní harmonizaci schválit jednomyslně všechny členské státy.

Jde o starší myšlenku, jejíž schvalování se zaseklo v roce 2011 a kterou Evropská komise oprášila v říjnu 2016. Základem je návrh, aby firmy působící ve více zemích EU své zisky z těchto zemí sečetly a pak rozdělily ke zdanění do jednotlivých zemí podle vzorce, který se snaží odhadnout, jaká část celkového zisku vznikla v jednotlivých zemích. Tento odhad bude proveden bez ohledu na to, co tvrdí účetní výkazy dané firmy, čímž by firmy měly ztratit chuť přesouvat zisk ze země do země ve snaze minimalizovat výši placených daní ze zisku.

Komise zároveň předkládá návrh CCTB (Common Corporate Tax Base, tedy bez „Consolidated“) na jistou harmonizaci danění zisku v jednotlivých členských zemích. CCTB se týká například zmírnění daňové výhodnosti dluhu oproti kapitálu a daňových úlev ve prospěch výzkumu a vývoje.

Samotný návrh CCCTB (a stejně tak CCTB) je vcelku rozumný a pro země typu ČR dokonce vítaný. Právě u Česka a podobné ekonomiky, v nichž je velká část firemního kapitálu v rukou zahraničních vlastníků, se nelze ubránit podezření, že výnos daně ze zisku je oslaben skrytým převáděním zisku mimo zemi formou uměle vykazovaných služeb a pokřivených transferových cen. Expertka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová dokonce tvrdí, že přechod na CCCTB by Česku přinesl nárůst inkasa daně ze zisku o 5 %. To je hezkých zhruba 8 miliard .

Celá věc má dvě vady na kráse. Zaprvé, návrhy EK neřeší přesuny zisku zcela mimo EU. S těmito přesuny se ale formou směrnic příliš bojovat nedá (je třeba používat tradičnější nástroje, jako jsou například podrobná daňová přiznání).

Zadruhé, mnozí znalci bruselských móresů se obávají, že zdánlivě nepříliš konfliktní CCCTB+CCTB jsou pouze palebnou přípravou na druhý krok v podobě návrhu na harmonizaci samotné sazby daně ze zisku. A to už by byl problém: různé země jsou totiž v různé situaci (třeba z pohledu kapitálové vybavenosti), a proto mohou chtít uplatňovat sazbu daně ze zisku v různé výši. Následující graf dokumentuje, že různé země skutečně různé sazby uplatňují (graf ukazuje sazby implicitní, tedy jak skutečně vycházejí, a ty se mohou díky různým úpravám daňového základu lišit od „oficiálních“ sazeb uvedených v zákonech).

Michal Skořepa



Daně a daňová přiznání - informace, termíny, formuláře



Více zpráv k tématu Daně


Poslední zprávy z rubriky Investice:

So   8:00  Vtip na víkend: Nový Kodiaq Vladimír Urbánek (Kurzy.cz)
Pá 20:17  Wall Street a dolar ustupují - Denní shrnutí X-Trade Brokers (XTB)
Pá 19:56  Inflace znovu v české ekonomice negativně překvapila Kryštof Míšek (Argos Capital)




?

Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688