Globální ekonomika začala „normalizovat“, obavy jsou ale namístě jen u Evropy
Investiční společnost Fulcrum AM na základě svých modelů po dlouhou řadu měsíců tvrdí, že vývoj v globální ekonomice je extrémně příznivý. Její odhady se zas a znovu potvrzují a globální expanze se promítala do cen rizikových aktiv po celém světě. Nyní šéf společnosti a známý ekonom Gavyn Davies na stránkách Financial Times píše, že ve světové ekonomice lze pozorovat určitý posun.
„Setrvačnost současného boomu může podle posledních dat mírně ztrácet na síle. Zatím jde ale jen o útržkovité známky a nezdá se, že by osmnáctiměsíční expanze nad trendem měla hned končit,“ píše Davies. Určité ochlazení by podle něj bylo dokonce vítané, pokud by znamenalo větší udržitelnost současného oživení. Snížila by se totiž rizika přepálení ekonomiky a přílišného růstu inflace.
Podle Fulcrumu rostla světová ekonomika na konci minulého roku o 5,5 %. Nyní se tempo růstu snížilo na 3 – 4 %. V následujících měsících přitom můžeme očekávat ještě další ochlazení, ale vážnější útlum, který by se týkal i sektoru služeb, by hrozit neměl. V USA sice dojde k utahování monetární politiky, ale stane se tak na základě předchozí mimořádně silné stimulace. Navíc se zdá, že fiskální stimulace v této zemi bude silnější, než se očekávalo. Čína pak i přes nové reformy „dál hladce plachtí vpřed“.
Vyspělé ekonomiky stále rostly na konci minulého roku nad trendem, a to tempem pohybujícím se kolem 3,5 %. Takový stav ovšem nebyl udržitelný a modely Fulcrumu nyní ukazují, že tempo růstu se snížilo na 2,5 – 3 %. „Pokud se tu objevuje nějaký vážnější problém, pak je v Německu a eurozóně, na kterou doléhá silné euro a politická nejistota,“ píše Davies. V USA je útlum ekonomické aktivity zanedbatelný a tamní ekonomika stále roste asi 3,5% tempem. V eurozóně a Japonsku je ale zpomalení rychlosti znatelnější – obě ekonomiky nyní rostou přibližně o 1,5 procentního bodu pomaleji než na konci minulého roku. To znamená, že eurozóna se těší asi 2% růstu a Japonsko přibližně 1,3% růstu.
Vývoj v Číně hodnotí Davies pozitivně. Růst její ekonomiky by se měl pohybovat i nadále nad 6 %. To je důležité pro zemi samotnou, ale i pro globální ekonomiku, protože ta byla v minulosti značně citlivá na „čínské ekonomické minicykly“.
Zdroj: Financial Times
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Jen, Japonský jen JPY, kurzy měn
- Zprávy Kurzy.cz - ekonomika, akcie, koruna, euro, dolar, zprávy ze světa.
- Ekonomika - Makroekonomika ČR 2020, data, novinky
- Svět - státy světa a jejich ekonomika
- Předdůchod - možnost odejít dříve do důchodu, ale za vlastní
- Jaký je dnes mezinárodní den?
- Stravenky a mzda 2020 - Jsou pro vás stravenky výhodnější než zvýšení mzdy?
- Výpočet důchodu - Jak vysoký budete mít důchod?
- Měřítko - měřítko mapy. Co znamená měřítko na mapě a kolik kilometrů v reálu je jeden centimetr na mapě
- Globální ekonomika začala „normalizovat“, obavy jsou ale namístě jen u Evropy
- Obavy jsou namístě, synchronizovaný globální růst je už minulostí
- Obavy jsou namístě, synchronizovaný globální růst je už minulostí
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?