Jan Vejmělek (Komerční banka)
Měny-forex  |  28.05.2002 10:02:13

Kurzy měn: Obchodování na trhu eura proti dolaru bylo včera naprosto klidné. Prakticky po celý den se kurz..

Ranní zpráva
Investiční bankovnictví KB

Datum : 28.5.2002

      Kurz USD/EUR

       Obchodování na trhu eura proti dolaru bylo včera naprosto klidné. Prakticky po celý den se kurz držel bez trendu v pásmu mezi 0,9182 a 0,9218. Příčinou byl zejména fakt, že ve Spojených státech byl svátek a americké trhy tedy zůstaly zavřené. Zavírací kurz prvního obchodního dne nového týdne činil 0,9204.

       Kurz společné evropské měny tak naprosto ignoroval zveřejnění mnohem lepšího než očekávaného čísla německého Ifo indexu. Ten se v květnu vyšplhal na 91,5 z dubnových 90,5. Trh však očekával pouze mírné zvýšení na cca 90,9. Polepšila si jak složka současných podmínek, tak složka očekávání. Celkově je index tažen především optimistickými očekáváními.

       Šéf institutu Ifo Nerb doprovodil zveřejnění indexu komentářem. Poslední data podle něho ukazují, že oživení německé ekonomiky se stává realitou. Hospodářský výhled však přesto zůstává mírně zakalený, a to především díky slabší spotřebitelské poptávce. ECB by podle něj neměla přistupovat ke zvyšování úrokových sazeb, neboť ekonomika je stále ještě slabá; inflační rizika jsou podle něj minimální.

       Dnešní obchodování by již mělo být ve srovnání s tím včerejším mnohem živější, po dnu volna se na trh opět vrátí američtí investoři. Navíc bude zveřejněno několik zajímavých ukazatelů. Z Evropy se dočkáme březnových maloobchodních tržeb, z USA pak dubnových osobních příjmů a výdajů. Klíčovým indikátorem dnešního dne však bude americká květnová spotřebitelská důvěra. Ve srovnání s dubnem se očekává její další růst.

       Kurz CZK/EUR

       Na trhu koruny s eurem včera panoval naprostý klid. Z domova se nic mimořádného neočekávalo a ani zahraničí včera nijak zvláště nepřekvapilo. Vzhledem k svátku ve Spojených státech se totiž ani euro proti dolaru nepohybovalo v žádném významném trendu. Po otevření na 30,60 se kurz po celý dnešní den udržel v úzkém pásmu mezi 30,57 a 30,65. V závěrečné hodině obchodování se koruně podařilo pásmo opustit a posílit na uzavíracích 30,54.

       Dnes se řádné změny v charakteru obchodování nedočkáme, neboť z domova nebude zveřejněno nic, co by mohlo koruně určit další směr obchodování. V souvislosti s návratem amerických obchodníků na trhy, by však měl být bedlivěji monitorován vývoj na trhu eura proti dolaru. V souvislosti se čtvrtečním zasedáním bankovní rady ČNB k měnové politice nehodnotíme jako příliš pravděpodobné, že by koruna posílila pod 30,50. I pro dnešek očekáváme pohyb v pásmu mezi 30,50 a 30,85.

       Kurz CZK/USD

       Proti americkému dolaru včera koruna spíše ztrácela. Zatímco v první hodině obchodování byla ještě testována hladina 33,15, odpoledne již kurz osciloval kolem 33,30. Důvodem bylo mírné posílení dolaru na trhu s eurem. To bylo pouze důsledkem technických faktorů. Díky absenci amerických hráčů na trhu se ani evropským obchodníkům příliš obchodovat nechtělo. Prakticky bez odezvy tak zůstal lepší než očekávaný výsledek německého Ifo indexu. V závěrečných hodinách obchodování však naše měna převážnou část svých ztrát smazala a uzavřela na 33,21.

       Díky absenci domácích kurzotvorných impulsů bude dnešní den na tomto trhu ve znamení kurzového vývoje eura proti dolaru. Pro kurz koruny tak bude důležité, jednak jak se trh vypořádá s návratem amerických obchodníků na trhy, jednak jak dopadnou dnes zveřejňovaná data. Nejdůležitější bude květnový indikátor americké spotřebitelské důvěry. Kromě toho se dočkáme březnových maloobchodních tržeb za EMU a amerických osobních příjmů a výdajů za duben.

       Kurz JPY/USD

       Jen zahájil své pondělní obchodování na úrovni 124,75. Až do dopoledních hodin byly pohyby nevýrazné. Teprve dopoledne jen nepatrně oslaboval směrem k hladině 125,00. Odpoledne ale oslabení korigoval. Své obchodování zakončil na úrovni 124,84.

       Také obchodování s japonským jenem bylo včera klidnější. Obchodování ovlivnila neúčast amerických investorů. V průběhu dne jen nepatrně oslaboval pod tíhou obav z další intervence ze strany Bank of Japan. Bank of Japan intervenovala v minulém týdnu již dvakrát.

       Avšak trh v současné době hledí na některé příznivější výsledky ekonomických indikátorů, které by mohly naznačovat počátek oživení ekonomiky. Právě očekávaný lepší výsledek japonského HDP za první kvartál je jedním z motorů pro posilování jenu (podle agentury Bloomberg 1,3% q/q). Nicméně sám ministr financí Masajuro Shiokawa před optimistickými očekáváními varoval.

       Zítra bude zveřejněn report o průmyslové výrobě. Později v týdnu pak také report z trhu práce. Stále se trh ale nedozvěděl aktuální rating japonských dlouhodobých závazků od agentury Moody´s Investor Service.

       Kurz GBP/USD

       V pondělí byla libra proti dolaru více méně stabilní. Své obchodování zahájila libra na hladině cca 1,4571. Po celý den se bez výraznějšího trendu pohybovala pouze v pásmu 1,4540-1,4580. Své obchodování nakonec libra ukončila na úrovni 1,4564.

       Včera byla libra klidná, a to jak proti dolaru tak i proti euru. Důvodem pro klidné obchodování byl fakt, že v USA byl svátek. Vývoj libry neovlivnilo ani zveřejnění lepšího než očekávaného Ifo indexu. V květnu index dosáhl hodnoty 91,5 (v dubnu 90,5) a byl tažen pozitivními očekáváními. Podle prezidenta Ifo institutu se potvrzuje oživení německé ekonomiky.

       Dnešní obchodování by mělo být opět živější. Na trh se vrátí američtí investoři Z domácí ekonomiky bude zveřejněn vývoj hypoték.

       Kurz PLN/USD

       Zlotý v pondělí proti dolaru nepatrně posílil. Své obchodování zahájil zlotý na úrovni cca 4,0740. Po zahájení obchodování zlotý nepatrně posílil na hladinu 4,0700. Okolo této hladiny pak po zbytek dne osciloval. Své obchodování zakončil zlotý na úrovni 4,0660.

       Zlotý byl včera nervózní a pohyboval se bez výraznějšího trendu. Trh nyní vyčkává na výsledek zasedání bankovní rady centrální banky. Její pravidelné dvoudenní zasedání začíná dnes. Ekonomické fundamenty v podobě nového post-komunistického minima inflace, příznivého neinflačního vývoje cen v průmyslu a stále se neobjevujícího se oživení průmyslu by centrální banku mohly vést k dalšímu uvolnění monetární politiky v podobě 50 bazických bodů. Nicméně současná politická situace a nátlak ze strany vlády s největší pravděpodobností přiměje centrální banku monetární podmínky neměnit. V tomto duchu se vyjádřil i jeden ze členů bankovní rady v minulém týdnu.

       Situace ohledně polské centrální banky se v posledních týdnech nevyvíjí zcela příznivě. Vláda centrální banku kritizuje za pomalé snižování úrokových sazeb a neochotu cokoliv dělat s nadhodnoceným kurzem polské měny. Vláda se díky tomu snaží o omezení nezávislosti pozice centrální banky. V minulém týdnu dolní komorou parlamentu prošel v prvním čtení návrh zákona o zvýšení počtu členů bankovní rady z 10 na 16. Vláda se také vyjádřila, že by chtěla centrální bance odebrat plnou kontrolu na měnovým kurzem.

       Snahy o omezení nezávislosti centrální banky ale odmítají nejen centrální banka samotná a polský prezident, ale také mezinárodní instituce. Velmi varovným signálem bylo prezidenta Bundesbanky E.Weltekeho, že případě prosazení těchto změn by ECB zahrnula situaci do svého reportu. Podle jeho vyjádření pak bude velmi těžké Evropskou unii přesvědčit, aby kandidáta s nepřítomností nezávislé centrální banky přijala.

       Včera byly zveřejněny ceny potravin za první polovinu května. Ceny svým vývojem překvapily. Oproti druhé polovině dubna se snížily o -0,3%, meziměsíčně pak poklesly o -0,4%. Vývoj cen potravin tak potvrzuje spekulace o dalším poklesu inflace, a to až pod magickou hladinu 3,0% y/y.

      Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.






Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688