Kurzy měn: Páteční evropské obchodování na trhu eura s dolarem bylo především technického rázu.
Ranní zpráva
Investiční bankovnictví KB
Datum : 27.5.2002    Kurz USD/EUR
    Páteční evropské obchodování na trhu eura s dolarem bylo především technického rázu. Společná evropská měna nejprve oslabila z ranních cca 0,9200 až k 0,9165, aby ještě dopoledne začala své ztráty opět smazávat. V průběhu odpoledne však trend posilujícího eura akceleroval, a to až k 0,9230 v prvních hodinách amerického obchodování. Dolaru ublížila neočekávaná revize HDP za první čtvrtletí směrem dolů. Díky korekci v samotném závěru obchodování euro uplynulý týden zakončilo zhruba tam, kde ráno zahájilo, tedy na 0,9198.
    Zatímco trh očekával revizi amerického HDP za první čtvrtletí směrem nahoru, z 5,8% na cca 6,0%, ve skutečnosti byl první odhad revidován směrem dolů na 5,6%. Za hlavního viníka je považován pokles investic o 8,2% a propad ve spotřebě dlouhodobých statků o 9,6%. Pádu dolaru nezabránilo ani zveřejnění nečekaného růstu počtu nově prodaných domů v dubnu ve výši 915 tisíc, ačkoliv trh v průměru očekával pouze 882 tisíc. Směrem vzhůru bylo revidováno i březnové číslo: z 878 tisíc na 906 tisíc.
    Dnešek bude ve znamení nízké likvidity na trhu, a to především díky tomu, že ve Spojených státech jsou díky svátku finanční trhy zavřené. Evropské obchodování však může být zajímavé, a to především díky zveřejnění německého květnového Ifo indexu. Trh očekává minimální zvýšení tohoto indikátoru. Nejistota ohledně tohoto data je tak poměrně značná, výsledek může být lepší i horší než v předcházejícím měsíci. ZEW index zveřejněný počátkem měsíce zklamal a rozhodně nesvědčí ve prospěch výrazného růstu Ifo indexu.
    Kurz CZK/EUR
    České koruně se v pátek proti společné evropské měně dařilo, a to především díky zveřejnění nečekaně příznivých makroekonomických ukazatelů. Dubnový schodek českého zahraničního obchodu totiž dosáhl pouhých -1,4mld CZK, ačkoliv tržní očekávání se pohybovalo kolem -7,3mld CZK. Za mnohem nižším deficitem se skrýval především výrazný růst českých exportů. Data tak zatím nepotvrdila negativní dopad silné koruny do makroekonomických dat jako celku.
    Dopad příznivých dat do kurzu koruny byl jednoznačný. Z ranní otevírací úrovně 30,69 se kurz v průběhu dopoledne posunul až k 30,53. Po celý zbytek dne pak naše měna lehce ztrácela směrem k 30,60. Bez odezvy trhu zůstalo prohlášení guvernéra ČNB Z.Tůmy. Ten uvedl, že je spokojen s nedávným oslabením koruny po jejím prudkém růstu během prvních čtyř měsíců letošního roku. Uplynulý týden nakonec česká měna zakončila na 30,62.
    Tento týden již příliš bohatý na nová makroekonomická data nebude. Klíčovou událostí je čtvrteční zasedání bankovní rady ČNB k měnové politice. Žádná změna v nastavení měnové politiky se neočekává. Po stabilizaci kurzu koruny je i nižší pravděpodobnost verbální intervence proti silné koruně. Dnes by se mělo obchodovat pouze technicky s přihlédnutím k vývoji na trhu eura proti dolaru. Pokud se nic zvláštního nepřihodí, měl by se kurz udržet v pásmu mezi 30,50 a 30,85.
    Kurz CZK/USD
    Proti americkému dolaru bylo páteční obchodování hodně klidné. Pozitivní vliv nečekaně dobrého výsledku dubnového zahraničního obchodu byl vykompenzován mírným posilováním dolaru na trhu s eurem. Kurz se tak po otevření na 33,28 udržel po celý den bez výrazného trendu v pásmu mezi 33,20 a 33,32. Snaha o prolomení úrovně 33,20 zintenzivnila v závěru obchodního dne. Americká měna se dostala pod tlak v důsledku revize HDP za první čtvrtletí směrem dolů (z 5,8% na 5,6%), ačkoliv byla očekávána revize směrem dolů. Hladinu 33,20 se však výrazněji prolomit nepodařilo. Závěr obchodování kurz zastihl na 33,19.
    Díky absenci nových domácích fundamentálních impulsů dnes bude pro kurz koruny určující, jakým způsobem se bude vyvíjet kurz eura proti dolaru. Z tohoto pohledu bude dnešní nejdůležitější událostí zveřejnění německého Ifo indexu za květen. Oproti předcházejícímu měsíci se očekává pouze minimální zvýšení indexu. Výsledné číslo tak může překvapit oběma směry a ovlivnit tak kurz eura a následně i koruny. Na druhé straně je třeba upozornit, že likvidita na trhu bude díky svátku ve Spojených státech nižší.
    Kurz JPY/USD
    Jen zahájil své páteční obchodování na úrovni 125,08. Oproti předcházejícím dnům byla volatilita na trhu nízká. Jen nejdříve osciloval pouze v pásmu 124,80-125,20. Odpoledne pak zaznamenal nepatrné posílení k úrovni 124,60. Po zbytek dne se jen pohyboval nepatrně nad touto hladinou. Své obchodování zakončil na úrovni 124,74.
    Trh s japonským jenem byl v pátek nervózní a japonská měna tak nevykazovala tak výraznou volatilitu jako v předchozích dnech. Trh se v současné chvíli obává dalšího vývoje, centrální banka by mohla totiž opět vstoupit na trh se svou intervencí. Centrální banka intervenovala v průběhu minulého týdne dvakrát. Intervence ale nebyly tak úspěšné jak by si vláda s centrální bankou přály. Hrozbu, že intervence ještě neskončily, potvrdil i japonský ministr financí Masajuro Shiokawa.
    Trh v současné době hledí na některé příznivější výsledky ekonomických indikátorů, které by mohly naznačovat počátek oživení ekonomiky. Právě očekávaný lepší výsledek japonského HDP za první kvartál je jedním z motorů pro posilování jenu. Podle agentury Bloomberg očekává trh po sezónním očištění růst o 1,3% q/q.
    Dnes ráno byly zveřejněny dubnové výsledky maloobchodních tržeb velkých prodejců. Tržby meziročně poklesly o -2,0%, nicméně trh očekával mnohem výraznější propad, o -3,7%.
    V průběhu tohoto týdne bude zveřejněn ještě především report o průmyslové výrobě a o nezaměstnanosti. Čísla tak ukáží, zda se předchozí vládní optimistický výhled na pravdivém základě či nikoliv. Ve prospěch jenu také hovoří současný sentiment proti americkému dolaru. Na druhé straně ale nad trhem stále visí hrozba intervence a v tomto týdnu by také měl být zveřejněn aktuální rating japonských dlouhodobých závazků od agentury Moody´s Investor Service. Japonská měna by se tak v tomto týdnu měla udržet zhruba na stávající úrovni. Dnešní obchodování by mělo být klidnější, v USA je svátek.
    Kurz GBP/USD
    V pátek libra proti dolaru posílila. Své obchodování zahájila libra na hladině cca 1,4544. Až do odpoledních hodin měla libra nepatrnou tendenci ztrácet. Libra se dostala k úrovni 1,4500. Odpoledne ale libra výrazněji posílila až nad hladinu 1,4560. Po zbytek dne libra oscilovala v pásmu 1,4560-1,4580. Své obchodování nakonec libra ukončila na úrovni 1,4566.
    V pátek libra opět víceméně sledovala trh euro-dolar. Na domácí fundamenty nijak výrazně nereagovala. Libra si ale polepšila i proti euru, když částečně korigovala své předchozí ztráty způsobené spekulacemi na dřívější vstup Velké Británie do Evropské měnové unie.
    V pátek byla zveřejněna revize britského HDP za první kvartál. Mezikvartální růst byl revidován směrem dolů, z 0,1% na 0,0%. Nicméně meziroční tempo růstu ve výši 1,0% revidováno nebylo. Revizí ale prošlo i americké HDP, také směrem dolů z původních 5,8% na 5,6%.
    Tento týden by měla libra sledovat dění na trhu euro-dolar. Z domácí ekonomiky totiž nebude zveřejněno příliš důležitých údajů. Za zmínku stojí pouze páteční index distribuce a vývoj spotřebitelských úvěrů. Právě vývoj úvěrů by mohl být dalším impulsem pro Bank of England, od které se očekává zvýšení úrokových sazeb v průběhu léta. Proti euru by libra mohla dále korigovat své předchozí ztráty. Dnešní obchodování by mělo být vzhledem ke svátku v USA klidnější.
    Kurz PLN/USD
    Zlotý v pátek proti dolaru mírně posílil. Své obchodování zahájil zlotý na úrovni cca 4,0965. Po zahájení obchodování nejdříve zlotý mírně oslabil na úroveň 4,1060. Po zbytek dne ale zlotý posiloval a postupně se tak dostal pod hladinu 4,0800. Své obchodování zakončil zlotý na úrovni 4,0765.
    Zlotý v pátek mírně posiloval, nicméně se pohyboval pouze v pásmu minulého týdne. K nepatrnému uklidnění přispěl vývoj na domácí politické scéně. Hlavní ekonomický poradce prezidenta Witold Orlowski totiž vyzval všechny příslušné strany k obnově diskuse o determinaci kurzového režimu poté, co se vlád nedohodla s centrální bankou. Po tomto prohlášení stáhla vládní SLD všechny své připravené parlamentní návrhy z programu jednání.
    Pohled poradce prezidenta je pro další vývoj velmi důležitý. Prezident může totiž využít svého práva veto k zamítnutí navrhovaných změn. Nicméně prezident chce případný návrh poslat k přezkoumání Ústavnímu soudu.
    K politickému sporu se vyjádřil také Ernst Welteke, prezident německé Bundesbanky na návštěvě v Polsku. Na otázku ohledně parlamentní diskuse odvětil, že ECB případné omezení nezávislosti polské centrální banky zahrne do svého reportu a Evropskou unii pak bude velmi těžké přesvědčit, aby kandidáta s nepřítomností nezávislé centrální banky přijala.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Poslední zprávy z rubriky Měny-forex:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Kurz Eura, Euro EUR, aktuální kurzy koruny a měn
- Dolar, Americký dolar USD, kurzy měn
- Dolar, Australský dolar AUD, kurzy měn
- Dolar, Kanadský dolar CAD, kurzy měn
- Převod měn - Převodník měn online
- Koupit 1 EUR (euro) - valuty, měnová kalkulačka
- RM Systém, Kurzy akcií cz, kurzovní lístek, kurzy ze dne 24.11.2020
- EUR průměrné kurzy 2024, historie kurzů měn
- Kurzovní lístek Evropská centrální banka, Kurzovní lístky bank
- Energie - vývoj cen energií na komoditních trzích
- Dlouhodobý investiční produkt - novela zákona o kapitálovém trhu
- Kurzy měn, akcie, komodity, zákony, zaměstnání - Kurzy.cz
Benzín a nafta 15.11.2024
Natural 95 35.69 Kč | Nafta 34.46 Kč |
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Okénko finanční rady
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Jak reagovat na konec smlouvy s dodavatelem? Pozor na vyšší ceny
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
Flotilové pojištění ušetří firemní finance i starosti, které se týkají služebních i soukromých cest
Marek Pokorný, Portu
Tomáš Kadeřábek, Swiss Life Select
Iva Grácová, Bezvafinance
Jak se připravit na nečekané výdaje: Tipy na vytvoření a správu nouzového fondu
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Energie dál zlevňovat nebudou, vyplatí se fixovat aktuální ceny?
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna