Německá ekonomická morálka má nakonec něco do sebe
Na vrcholu krize eurozóny tvrdil bývalý italský premiér Mario Monti, že problémy způsobují i Němci svým pohledem na ekonomii. Tedy pohledem, který podle Montiho říkal, že ekonomie je součástí „morální filozofie“ a který Němce vybízel k tomu, aby hledali viníka namísto řešení problémů. Jenže jeden z předních komentátorů Financial Times Gideon Rachman tvrdí, že ekonomie by skutečně měla být součástí morální filozofie. Už proto, že politici by se neměli starat pouze o růst, ale o to, zda „ekonomická činnost má morální smysl“.
Na Západě v posledních letech získal na popularitě názor, že ekonomický systém není spravedlivý. Důsledkem je růst popularity levicových a pravicových populistů, který odráží i neschopnost tradičních politických stran a jejich zástupců spojit ekonomii a morálku. Toto spojení přitom není ničím novým. Možná nejvýznamnější ekonom všech dob Adam Smith byl profesorem morální filozofie na Glasgow University. Úvahy o morálce jej pak vedly ke známému předpokladu, že sledování vlastních ekonomických zájmů prospívá celé společnosti. Morálním filozofem byl Friedrich Hayek, který používal etické argumenty proti státní kontrole ekonomiky. A ostře vystupoval proti následovníkům Marxe, který se zase domníval, že komunismus je morálně nadřazený kapitalismu.
Až do krize roku 2008 dokázali politici nabízet pohled na ekonomiku, který jim zajišťoval volební vítězství. Volné trhy měly odměňovat snahu a úspěch a nabízet příležitosti pro všechny. Globalizace byla hájena s tím, že jde o morální projekt, který sníží nerovnost a chudobu v celém světě. Po finanční krizi ale podobné argumenty začaly ztrácet pevnou půdu pod nohama. Životní standard většiny lidí stagnoval, ale bankám byla poskytnuta finanční pomoc. Do vězení nešel nikdo, kdo se podílel na kolapsu systému. Tím se otevřely dveře politikům jako Donald Trump.
V USA a jižní Evropě zaznívala řada hlasů, které tvrdily, že problémy Řecka se dají vyřešit jen skutečným odpuštěním dluhů. Merkelová si ovšem byla dobře vědoma, že nemůže jít přímo proti přesvědčení běžných Němců. Ti věří, že po nich nemůže nikdo chtít, aby odpouštěli dluhy Řekům, kteří půjčené peníze prošustrovali. Merkelová věděla, že nezáleží jen na ekonomii, ale i na morálce a spravedlnosti. Toho by si měli být vědomi všichni politici.
Patria Online je investiční portál s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- ARES - Administrativní registr ekonomických subjektů, informační registr
- Bitcoin - Aktuálně, ekonomické zpravodajství
- Kdo má dnes svátek?
- Kdy má svátek Martin
- Podpora v nezaměstnanosti - máte nárok?
- Přídavky na děti - kdy máte nárok a kolik dostanete
- Výpočet důchodu - Jak vysoký budete mít důchod?
- Forex trading online - investice do EUR/USD a ostatních měn
- Katastr nemovitostí - nahlížení do katastru nemovitostí online
- Důchodová kalkulačka - odchod do důchodu
- Třídění hmotného majetku do odpisových skupin, Příl.1 - Zákon o daních z příjmů č. 586/1992 Sb.
- Kdy do důchodu?
Prezentace
05.12.2024 K nejprodávanějšímu telefonu sezony tablet zdarma.
28.11.2024 Nejlepší chytré hodinky na světě jsou Samsung.
25.11.2024 Zkontrolujte, zda je vaše nemovitost dobře…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Inflace v listopadu 2024: Jakou investiční strategii zvolit?
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Černý pátek skončil, spotřebitelé utráceli více přes e-shopy, tržby v kamenných obchodech klesly
Štěpán Křeček, BHS
John J. Hardy, Saxo Bank
Petr Lajsek, Purple Trading
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
?