Vladimír Urbánek
(Kurzy.cz)
Investice  |  16.11.2017 12:19:42

Ropa může růst klidně na 200 USD, jestli se do sebe pustí Saudi s Íránem. Způsobí to globální recesi


Napětí na Středním východě stále roste. Riziko otevřeného konfliktu mezi Saúdskou Arábií a Íránem se neustále a poměrně rychle zvětšuje. Podle některých analytiků by v případě otevřeného ozbrojeného konfliktu mezi těmito dvěma zeměmi mohla cena ropy poměrně rychle růst a to klidně až ke 200 USD za barel. Hlavním důvodem pro takové odhady jsou obavy o průchodnost Hormuzského průlivu, který leží mezi Íránem a Ománem. Přes tuto úžinu o šířce 34 mil probíhá transport téměř 20% veškeré ropy vytěžené a vyvážené ropným kartelem OPEC. V případě konfliktu by se úžina mohla zcela uzavřít, což by výrazným způsobem narušilo celkové fungování ropného trhu. Provoz v úžině se může zastavit i bez konkrétního vojenského motivu. Stačí aby pojišťovny považovaly riziko v dané oblasti za příliš vysoké a v té souvislosti zvýšily požadované rizikové prémie po majitelích ropných tankerů operujících v dané oblasti, což by mohlo vést k zastavení jejich provozu. Uzavření zmíněné úžiny může být velice rychlé, stejně jako reakce trhů a ekonomik.

V roce 1957 v době Suezské krize došlo k velice rychlému výpadku dodávek 10% světové produkce. Během jediného měsíce ekonomiky USA a Evropy čelili projevům recese.

V roce 1973 v průběhu Arabsko-Izraelské války vedlo embargo OPECu ke čtyřnásobnému růstu cen ropy a trzích a dlouhým frontám na čerpacích stanicích ve světě. Dovoz ropy do USA se snížil o cca 7% celkové potřeby a ekonomika rychle přešla do recese trvající další 2 roky, jež umazala 10% ekonomiky.

Podle odhadů US dovozy ropy z oblasti Perského zálivu stále odpovídají asi 8% celkové spotřeby. Vzhledem k poptávce jiných zemí by dovoz ropy do USA mohl v případě konfliktu SA s Íránem mohl snížit o plných 15% celkové potřeby, tedy dvojnásobek z výše zmíněných dvou krizí. Dá se předpokládat, že to by vyústilo v mnohaletou recesi americké ekonomiky.

Podle analytiků by uzavření průlivu a ztráta 20% světové produkce poslala ropy rychle k 200 USD za barel. Nejvíce by byly zasaženy země, které samy ropu netěží v čele s Evropou, východní Asií a částečně Japonskem a Jižní Koreou. Velmi špatná situace by nastala pro Čínu, která z oblasti Perského zálivu dováží plnou polovinu své obří spotřeby. Zpomalení nebo dokonce recese čínské ekonomiky by přivodilo rozsáhlé sociální a politické problémy nejlidnatější zemi světa.

16.11. 13:47  Text považuji skoro za poplašnou zprávu (Popravčí ekonomů)
16.11. 13:45  Text považuji skoro za poplašnou zprávu (Popravčí ekonomů)
Diskuse je uzavřena





Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2025

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688