Kráčíme směrem k nevídané normalizaci
Pokud se na současný vývoj ve světové ekonomice podíváme trochu s odstupem, zjistíme, že by se mohl naplnit vítaný normalizační scénář. V mnohých z nás mohou sice z pochopitelných důvodů hovory o normalizaci vyvolávat pocity nelibé, v případě globální ekonomiky by ale šlo o věc skutečně pozitivní: Přišlo by upevnění jejího růstu a stabilizace, což umožní stažení monetární stimulace. Jde o ekonomický ekvivalent propuštění pacienta z jednotky intenzivní péče. A celé to dává naději, že poslední krize nebyla definitivním koncem dlouhého období Velkého uklidnění, ale jen jeho přerušením.
V následujícím grafu, o který se s námi dělí Business Week, jsou přehledně vyznačeny očekávané růsty vybraných ekonomik pro letošní a příští rok. Nejde o růžový obrázek v tom smyslu, že by příští rok měli všichni upalovat ještě rychleji, než letos. Podle ekonomů by ale americká ekonomika měla o něco zrychlit – s ohledem na černé labutě v Bílém domě značně pozitivní zpráva. Čína by měla jen o něco málo zpomalit - s ohledem na možná čínská rizika opět dobrá zpráva. A Japonsko by mohlo také o něco zpomalit, ale mělo by stále růst, což je na jeho standardy velmi vítané. Zpomalit by mělo i Německo, výrazně pak Španělsko a Kanada, hodně zrychlit by naopak měla Brazílie. Ruský růst by se měl i nadále pohybovat kolem 2 %, podobné je to s Francií:
Podobných odhadů můžeme přirozeně najít, či sami vytvořit více. Na rozdíl od řady pokrizových let se nyní vedle úvah o síle poptávky již dere do popředí zájmu i diskuse o nabídkové straně ekonomiky a volných kapacitách (tedy diskuse o inflačních tlacích, Phillipsově křivce, atd.). Každopádně se ale zdá být dost dobře možné, že globální růst bude i nadále dost silný na to, aby centrálním bankám umožnil (či si dokonce vynutil) další stahování jejich stimulačních nástrojů. V druhém dnešním grafu jsou vyznačeny projekce společnosti BlackRock týkající se nákupů aktiv ze strany centrálních bank v USA, eurozoně a Japonsku:
Pokud se někdo domnívá, že akciové trhy byly v pokrizových letech taženy nahoru pouze „tištěním peněz“, pak by pro něj měl výše uvedený graf zřejmě působit jako značná motivace k prodejům (viz i můj předchozí příspěvek „Když rozvahy centrálních bank rostly, akcie posilovaly. Co přinese stagnace a pokles rozvah?“). Očekává se totiž, že Fed začne svá aktiva prodávat (jeho rozvaha se bude snižovat). ECB bude své nákupy značně omezovat a i když BoJ bude dvanáctiměsíční plovoucí objemy nákupů držet na přibližně stejných úrovních, celkové injekce likvidity od těchto tří centrálních bank výrazně poklesnou. Spolu se zvedáním sazeb nás tak bude příští rok v tomto scénáři čekat dosud nevídané ekonomicko – monetární normalizace.
Jak jsem ovšem zmiňoval v úvodu, na celou věc je podle mne nejlepší hledět jako na paralelu s propouštěním pacienta z jednotky intenzivní péče poté, co se jeho stav postupně znatelně zlepšil. S ohledem na dlouhý seznam rizik, kterým globální ekonomika potenciálně čelí, je asi těžké si představit, že bychom se namísto k volatilním dlouhodobým stagnacím posunovali zpět k Velkému uklidnění. Možné to ale je. Konec konců, záleží jen na nás, zda následující roky znamenají návrat do červeného, či znatelně klidnějšího období vyznačeného v posledním grafu (čtvrtletní růsty americké ekonomiky):
Zdroj: Moneyandbanking
Patria Online je investiční portál s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Směr příštího pohybu domácích úroků je nyní otevřený oběma směry / BIG EXPERT - akcie + měny, úroky: týden od 31. 10. 2011
- 13.h - Evropa otáčí směr směrem do plusů, BCPP ji následuje při malé likviditě, koruna silnější, ropa v plusu
- 11.h - Evropa hledá směr, BCPP lehce posiluje, koruna hledá směr
- ČR - souhrn 13.10. - zochodované nevídané 2 mld.Kč, přesuny z ČEZu do ostatních titulů
- Zprávy o zlatě - Jaké výročí slaví zlato nevídaným pádem?
- Ropa včera propadla o nevídaných 8,7 %
- Ropa včera propadla o nevídaných 8,7 % - Diskuze, názory, doporučení a hodnocení
- Nevídaný výpadek zanechal 600 milionů Indů bez proudu
- Centrální banky předvádějí naprosto nevídané kousky - Diskuze, názory, doporučení a hodnocení
- Británie šokuje a ODCHÁZÍ z EU = finanční PEKLO, nevídaná vlna výprodejů, libra na 30letém minimu, ropa na 47 USD
- Ropní medvědi prchají dosud nevídaným tempem
- Kráčíme směrem k nevídané normalizaci
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Ali Daylami, BITmarkets
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Od slunečního světla do hlubin: Skrytý zdroj kyslíku, který vyvolává kontroverze
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky