Proč se vlastně tak urputně snažit o dosažení 2 % inflace?
Fed i ECB se již roky urputně snaží o dosažení svého inflačního cíle ve výši 2 %. Je tak namístě se ptát, proč je vůbec inflace ve výši 2 % lepší než inflace pohybující se... třeba kolem 1 %? První důvod spočívá podle francouzské banky Natixis v rozdílné výši inflace v průmyslu a ve službách. Druhý souvisí s nutnými změnami cen relativních. A třetí s nutností snižovat sazby během recese.
Natixis poukazuje na to, že ve Spojených státech i v eurozóně existuje znatelný rozdíl mezi tempem růstu cen v průmyslu a ve službách. V obou ekonomikách rostou zejména ceny služeb, zatímco průmyslové ceny při celkové inflaci pohybující se kolem 1 % stagnují či dokonce padají do deflace (viz následující dva obrázky). Takový vývoj průmyslu škodí. Pokud se má vymanit z deflace, musí celková inflace stoupnout a posunout se směrem ke 2 %.
Druhý argument pro vyšší inflaci souvisí s pohybem relativních cen a mezd. V ekonomice je totiž nutné, aby se neustále měnily relativní ceny různých výrobků a služeb tak, jak se mění jejich poptávka a nabídka. Přímého poklesu cen je ale v praxi často složité dosáhnout a reálné ceny nějakého zboží či služby tak padají pouze díky inflaci. Čím nižší ovšem inflace je, tím máme menší prostor pro podobný pokles reálných cen. To samé platí o mzdách. Jestliže totiž nominální mzdy v nějaké společnosti či odvětví neklesají, jejich reálného poklesu a obnovení rovnováhy na trhu práce lze dosáhnout jen díky inflaci.
Vyšší inflace je výhodná i z hlediska boje s ekonomickým útlumem a recesí. Na ně totiž centrální banky reagují snížením nominálních sazeb. Ovšem v případě, že se inflace nachází dlouhodobě nízko, leží na nízkých úrovních i nominální sazby. Poté ale neexistuje velký prostor pro jejich snížení v případě, že je třeba ekonomiku stimulovat. Většinou totiž platí, že sazby nelze posunout hluboko do záporných hodnot.
Patria Online je investiční portál s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Více zpráv k tématu Inflace
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Inflace - 2020, míra inflace a její vývoj v ČR , Meziroční inflace v %
- Příspěvek na péči 2024 - kalkulačka: výška příspěvku na péči zůstává stejná jako v roce 2022 a díky inflaci si za příspěvek poživatelé pořídí méně slu
- Proč se vlastně tak urputně snažit o dosažení 2 % inflace?
- Proč se vlastně tak urputně snažit o dosažení 2 % inflace?
- Mankiw: Proč je to se zdravotnictvím vlastně tak složité
- Proč jsou Američané vlastně tak bohatí? Produktivitou to není. Prostě víc pracují - Diskuze, názory, doporučení a hodnocení
- Proč si Facebook vlastně vede tak výjimečně dobře?
- Proč jsou Američané vlastně tak bohatí? Produktivitou to není. Prostě víc pracují
- Proč jsou Američané vlastně tak bohatí? Produktivitou to není. Prostě víc pracují
- Proč je vlastně klesající inflace takovým strašákem?
Prezentace
12.12.2024 Český trh zaplavily extrémně zlevněné Samsungy.
05.12.2024 K nejprodávanějšímu telefonu sezony tablet zdarma.
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Inflace v listopadu 2024: Jakou investiční strategii zvolit?
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Černý pátek skončil, spotřebitelé utráceli více přes e-shopy, tržby v kamenných obchodech klesly
Štěpán Křeček, BHS
John J. Hardy, Saxo Bank
Petr Lajsek, Purple Trading
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory