Kurzy měn: Závěr minulého týdne byl pro společnou evropskou měnu velmi úspěšný. Proti americkému dolaru se...
Ranní zpráva
Investiční bankovnictví KB
Datum : 6.5.2002    Kurz USD/EUR
    Závěr minulého týdne byl pro společnou evropskou měnu velmi úspěšný. Proti americkému dolaru se totiž euro vyšplhalo na svou nejsilnější úroveň za posledních sedm měsíců. Nešlo však ani tak o posilování eura, jako spíše o oslabování dolaru. Americké měně ublížila zejména zveřejněná data z amerického trhu práce a ze sektoru služeb. Ta odstartovala masivní nákupní vlnu na euru, ke které napomohla i realizace slop-lossů, které byly nastaveny těsně nad hladinou 0,9100. Z ranních kotací kolem 0,9030 se tak kurz v závěru amerického obchodování vyšplhal až k 0,9173.
    Míra nezaměstnanosti v USA se vyšplhala na 6,0% a dosáhla tak své nejvyšší úrovně od srpna 1994. V březnu se pohybovala ještě na 5,7%. Nepřesvědčily ani další indikátory z amerického trhu práce. Počet nově vytvořených pracovních míst dosáhl 43 tisíc, za předchozí měsíc však bylo číslo revidováno z 53 tisíc na -21 tisíc. Pracovní místa dále ubývají především ve výrobní sféře, což rozhodně nenaznačuje výraznější oživení americké ekonomiky.
    Zklamáním skončilo i páteční zveřejnění indexu ISM ze sektoru služeb. I když se mírné snížení tohoto ukazatele očekávalo, pokles byl poměrně výrazný. Z březnových 57,3 totiž spadl na 55,3. Již třetí měsíc v řadě se však nachází nad úrovní 50,0 indikující expanzi tohoto sektoru. Z hlediska struktury indexu zaznamenala zlepšení složka průmyslových objednávek a složka zaměstnanosti, i když ta se stále nachází pod úrovní 50,0.
    Zatím nevidíme důvod pro změnu v sentimentu na trhu. Ze Spojených států se dnes žádných dat, které by mohly napravit reputaci americké ekonomiky, nedočkáme. Z Německa dnes přijde zajímavý sentiment indikátor ze sektoru služeb; ten bude zveřejněn i za celou EMU. Z Evropy se dále dočkáme dubnového indexu podnikatelského klimatu. Sentiment tak zůstává i na začátku tohoto týdne pro eurový, vzhledem k výraznému posílení eura v závěru minulého týdne však dnes nelze vyloučit technickou korekci.
    Kurz CZK/EUR
    Závěr minulého týdne byl na korunovém trhu poměrně hektický. Během první hodiny pátečního obchodního dne pokračovala koruna v mírném oslabování, které bylo typické prakticky po celý minulý týden, když proti koruně stály obavy ze zásahu ČNB. Z ranní otevírací úrovně 30,68 se tak kurz vyšplhal až téměř k hladině 30,80. Ještě během dopoledne však začala koruna své předchozí ztráty smazávat, kurz se začal posunovat směrem k 30,60.
    Prolomení hladiny 30,60 znamenalo odstartování posilujícího trendu, a to až k odpoledním 30,39. Posílení koruny bylo převážně technického charakteru. Zapůsobit však mohla i zpráva, že antimonopolní úřad schválil prodej Transgasu. Podle lednové dohody mezi ČNB a vládou by však tyto prostředky devizový trh ovlivnit neměly. Směna by měla proběhnout přímo prostřednictvím devizových rezerv ČNB. V samotném závěru pátečního obchodního dne koruna své zisky zkorigovala na uzavíracích 30,50.
    Pokud jde o vývoj v tomto týdnu, z fundamentálního pohledu příliš zajímavý nebude. Nových makroekonomických dat se trh dočká až v jeho samotném závěru, kdy bude oznámen výsledek dubnové inflace a nezaměstnanosti a březnové stavební výroby. Dnes by se tak mělo obchodovat pouze na základě technických faktorů. Vzhledem k páteční vyšší volatilitě odhadujeme pro dnešek pohyb v širším pásmu mezi 30,20 a 30,80. Likvidita na trhu bude nižší, londýnský trh bude díky svátku ve Velké Británii zavřen.
    Kurz CZK/USD
    Pátek byl pro korunu na trhu a americkým dolarem úspěšný. Naší měně se totiž podařilo vymazat veškeré své čtvrteční ztráty a dále posílit. Z ranní otevírací úrovně 34,05 koruna po celý den monotónně posilovala až k odpoledním 33,70. Významně naší měně pomohlo páteční posilování eura na trhu s dolarem. Po zveřejnění horšího výsledku americké nezaměstnanosti koruna posílila výrazně pod 33,70, a to až k 33,40.
    Míra americké nezaměstnanosti se zvýšila z březnových 5,7% na dubnových 6,0%, což bylo výrazně nad očekáváními trhu a rozhodně to nepodporuje optimismus ohledně síly oživení americké ekonomiky. Naopak data spíše přidávají větší váhu těm, kteří se obávají, že americká ekonomika ve druhé polovině roku opět zpomalí. České měně samozřejmě pomohlo i její posílení na trhu s eurem. Uplynulý týden tak koruna zakončila na silné úrovni 33,41.
    I když se z domácí ekonomiky dnes žádné nové fundamentální impulsy neočekávají, vzhledem k páteční vyšší volatilitě trhu koruny proti euru bude nutné tento trh sledovat i dnes. Kurz koruny k dolaru však dnes bude určován především vývojem kurzu eura proti dolaru. Po nepříznivých pátečních datech z amerického trhu práce se může negativní dolarová nálada udržet i dnes. Ve Spojených státech dnes žádná data, která by mohla situaci napravit, zveřejněna nebudou. Pouze v Německu dnes bude oznámen zajímavý sentiment indikátor ze sektoru služeb; ten bude zveřejněn i za celou EMU. Z Evropy se dále dočkáme dubnového indexu podnikatelského klimatu.
    Kurz JPY/USD
    Jen zahájil své páteční obchodování na úrovni 127,84. Po zahájení obchodování byl jen stabilní. Výraznější pohyb v podobě posílení zažil jen až v evropském obchodování. Posiloval až do večerních hodin, kdy se obchodoval již nepatrně pod hladinou 127,00. Své obchodování zakončil jen na úrovni 126,89.
    V pátek sledoval jen dění na trhu euro-dolar. Proti dolaru posílil, proti euru naopak oslabil. Posílení proti dolaru jen dosáhl především díky nedůvěře trhu v americkou měnu a horší než očekávané výsledky z ekonomiky. V pátek to byl překvapivý nárůst míry nezaměstnanosti na 6,0% a výraznější než očekávaný pokles indexu ISM sektoru služeb na 55,3.
    Přestože se proti dolaru jen pohybuje mimo „vládní“ koridor 130-135 JPY/USD, je pravděpodobnost zásahu Bank of Japan na trhu menší. Silnějších úrovní jenu proti dolaru je totiž dosaženo především díky slabosti americké měny. Proti euru je japonský jen v delším období víceméně stabilní. Posilování jenu tak nemá na svědomí větší fundamenty nepodložený optimismus ohledně japonské ekonomiky. Hrozba intervence ale nicméně stále existuje.
    Kurz GBP/USD
    V pátek libra proti dolaru posílila. Své obchodování zahájila libra na hladině cca 1,4623. Výraznější pohyby zaznamenala libra až v evropském obchodování, kdy začala oslabovat. Tento trend zastavila ještě v evropském obchodování. Od odpoledních hodin již libra oscilovala okolo hladiny 1,4680. Své obchodování libra zakončila na úrovni 1,4686.
    Libra v pátek proti dolaru posílila. Vzhledem k svátkům ve Velké Británii bylo obchodování především v rukou trhu euro-dolar. Posílení libry měl na svědomí především americký dolar, který oslaboval globálně. Americký dolar je pod tlakem nedůvěry trhu. Tu pak podporují i zveřejňovaná data z ekonomiky. V pátek to byl překvapivý nárůst míry nezaměstnanosti na 6,0% a výraznější než očekávaný pokles indexu ISM sektoru služeb na 55,3.
    Euro si ale proti dolaru polepšilo více a libra tak proti němu ztrácela. A to i přes zveřejnění PMI indexu ze sektoru služeb za duben. Index vzrostl na očekávaných 54,5. Index je tak na nejvyšší hodnotě od března roku 2001.
    V průběhu tohoto týdne budou zveřejněny údaje z britského průmyslu a vývoj obchodní bilance. Ve čtvrtek ale také bude zasedat bankovní rada centrální banky. Centrální banka ale ke změně v nastavení měnové politiky s největší pravděpodobností nepřistoupí. Proti dolaru by libra měla dále sledovat euro, dolar zatím nejeví známky obratu. Proti euru by si libra v průběhu týdne mohla nepatrně polepšit.
    Kurz PLN/USD
    Zlotý v pátek proti dolaru mírně posílil. Své obchodování zahájil zlotý na úrovni cca 4,0253. Po zahájení obchodování zlotý ještě nepatrně oslabil, ještě dopoledne ale trend obrátil. Postupně pak zlotý posiloval až do konce obchodování. To zlotý zakončil na úrovni 3,9875.
    Zlotý v pátek proti dolaru posílil. Posílení měl ale spíše na svědomí americký dolar, který oslaboval globálně. Proti euru naopak zlotý pokračoval ve čtvrtečním oslabování. Za oslabováním zlotého proti euru stojí především opět zvýšené obavy o nezávislost. Zákonodárci totiž v minulém týdnu přišli s novými variantami, jak donutit centrální banku k výraznějšímu snížení úrokových sazeb. Jednou ze dvou zmíněných variant je případné zkrácení mandátu současných členů bankovní rady, druhou pak schválení speciálního zákona, který donutí centrální banku snížit úrokové sazby mnohem agresivněji. Od vládní SLD se očekává podpoření tohoto návrhu.
    Vše se tak děje po nedávném snížení úrokových sazeb o pouhých 50 bazických bodů. K tomuto snížení se centrální banka odhodlala po dalším poklesu inflace a při vidině rizika v dalším vývoji vládního hospodaření. Většina trhu očekávala výraznější pohyb v podobě 100 bp. Nyní je základní dvoutýdenní sazba na úrovni 9,50%. Inflace poklesla v březnu na nové postkomunistické minimum 3,3% y/y. V dubnu se očekává další pokles.
    Vývoj zlotého v tomto týdnu budou ovlivňovat pouze dva faktory. Jedním z nich bude další vývoj politického nátlaku na centrální banku. Pokud se bude tlak dále stupňovat, hrozí zlotému další oslabení. Druhým faktorem bude dění na světových trzích. Domácí fundamenty do vývoje nezasáhnou, první čísla budou zveřejněna až v příštím týdnu.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Poslední zprávy z rubriky Měny-forex:
Přečtěte si také:
Benzín a nafta 15.11.2024
Natural 95 35.69 Kč | Nafta 34.46 Kč |
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Okénko finanční rady
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Jak reagovat na konec smlouvy s dodavatelem? Pozor na vyšší ceny
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
Flotilové pojištění ušetří firemní finance i starosti, které se týkají služebních i soukromých cest
Marek Pokorný, Portu
Tomáš Kadeřábek, Swiss Life Select
Iva Grácová, Bezvafinance
Jak se připravit na nečekané výdaje: Tipy na vytvoření a správu nouzového fondu
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Energie dál zlevňovat nebudou, vyplatí se fixovat aktuální ceny?
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna