Proč stres negativně ovlivňuje obchodní výsledky?
V případě investora, který se nechá unést stresem a jeho chování je ovládáno amygdalou znamená útok příliš dlouhé držení pozice, přikupování či jiné navyšování rizika s cílem trh „porazit“, a to i za cenu možných obrovských ztrát. Útěk znamená předčasné opouštění pozic z důvodu přehnané averze ke ztrátám. Ustrnutí je pak panika a nerozhodnost.
Náš mozek je to nejcennější co máme. Prakticky každý, kdo se chce v současné době prosadit v jakémkoli oboru, musí pochopit jeho mechanismy a naučit se ho ovládat. Platí totiž, že pokud neovládáme svůj mozek, náš mozek ovládá nás. Co je tím myšleno? Mozek se totiž skládá z různých částí, z nichž některé fungují vědomě a můžeme je ovládat, zatímco některé fungují podvědomě a jejich ovládání je jen velmi těžké, či zcela nemožné.
Významnou částí mozku, jenž se dá velmi těžko kontrolovat je mimo jiné i tzv. amygdala. Amygdala má za úkol řešit především stresové situace, a to s důrazem na rychlost řešení a nikoli přesnost. V průběhu evoluce většinou řešení stresových situací totiž nebyla složitá, avšak bylo třeba, aby byla velmi rychlá. Např. v případě útoku predátora, či jiné podobné stresové situace, každá vteřina mohla rozhodnout o přežití. Amygdala tak umí řešit problémy rychle, avšak její nevýhodou může být fakt, že je neumí řešit dostatečně komplexně. Tento mechanismus je tedy nevýhodou pro každého, kdo potřebuje ve stresu přijít s racionálním řešením problému. Amygdala v takových případech totiž často přebírá kontrolu nad naším mozkem (extrémním případem je tzv. amygdala hijack) a rozhodování člověka je pak často ukvapené a chybné.
Amygdala zná tři základní řešení problémů: útok, útěk a ustrnutí. V případě investora, který se nechá unést stresem a jeho chování je ovládáno amygdalou znamená útok příliš dlouhé držení pozice, přikupování či jiné navyšování rizika s cílem trh „porazit“, a to i za cenu možných obrovských ztrát. Útěk znamená předčasné opouštění pozic z důvodu přehnané averze ke ztrátám. Ustrnutí je pak panika a nerozhodnost.
Tak jako tak, rozhodnutí amygdaly v oblasti investování často vedou k neúspěchu. Pokud je investor v klidu, je schopný více používat racionálnější a komplexněji uvažující části mozku jako je např. prefrontální kortex. Proto v mnoha případech obchodníci na demo účtech dosahují zisků a jakmile se dostanou do stresu kvůli reálnému obchodování, kontrolu převezme amygdala a jejich obchodní výsledky se zhorší. Často se tak doporučuje, aby začínající obchodník, který nemá trénovanou psychiku, začínal obchodovat s nižšími částkami a mozek si tak zvykl na tento typ stresu. Následně pak může částky začít navyšovat. Pakliže je totiž amygdala s konkrétním stresorem pravidelně v kontaktu, intenzita její reakce se zmírňuje a člověk tak může být racionálnější a dosahovat lepších obchodních výsledků.
Filip Přibáň
Je studentem magisterského programu na Vysoké školy ekonomické v Praze a třetím rokem pracuje jako finanční analytik ve společnosti AKCENTA CZ. Kromě českého makroekonomického prostředí se zaměřuje také na polský trh. Pravidelně přispívá svými názory do internetových či tištěných médií právě v České republice a Polsku. Mezi jeho koníčky kromě ekonomie patří i neurovědy, neboť pochopení mechanizmů našeho mozku vede i k pochopení našeho ekonomického rozhodování.
AKCENTA CZ je jedním z nejvýznamnějších obchodníků s devizami na českém trhu a ve střední Evropě s více než 20-ti letou tradicí. Kromě výhodných individuálních kurzů pro nákup a prodej deviz a minimálních poplatků za zahraniční platební styk, nabízí i zajištění proti kurzovým rizikům (forwardové obchody a opce). Společnost aktivně působí také v Polsku, Maďarsku, Slovensku a Rumunsku. Klientské portfolio tvoří více než 29 tisíc subjektů, převážně malých a středně velkých firem orientovaných na export nebo import. Je držitelem licence platební instituce a obchodníka s cennými papíry udělenou ČNB.
Výsledky firem - tržby, zisk
Poslední zprávy z rubriky Okénko investora:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Justice.cz - obchodní rejstřík
- Výpis z obchodního rejstříku - rejstřík firem
- Proč stres negativně ovlivňuje obchodní výsledky?
- Proč pokles ropy negativně ovlivňuje US akcie? Snižuje kapitálové výdaje. Ropa pod 50 USD sníží zisky báze S&P 500 o 6 USD
- Výsledky včera ohlašujících společnosti v USA negativně ovlivňují americké futures
- Credit Suisse: Akcie jsou negativně ovlivňovány velkým počtem krátkých pozic
- Horké počasí s nedostatkem srážek v USA negativně ovlivňuje letošní výsadbu
- Technologie výrazně negativně ovlivňují DAX
- Politika negativně ovlivňuje ceny aktiv ve Španělsku, Polsku a Řecku
- Data a zprávy z Asie negativně ovlivňují dění na akciových trzích
Prezentace
28.11.2024 Nejlepší chytré hodinky na světě jsou Samsung.
25.11.2024 Zkontrolujte, zda je vaše nemovitost dobře…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Petr Lajsek, Purple Trading
Zmatek na ropném trhu. Jak se promítne do cen pohonných hmot?
Ali Daylami, BITmarkets
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory