Je už americká ekonomika ve stavu plné zaměstnanosti?
Nezaměstnanost v americké ekonomice se už asi rok drží pod 5 % a podle některých názorů to znamená, že bylo dosaženo významného cíle: Plné zaměstnanosti. Ekonomové takový stav obecně definují tak, že všichni, kteří chtějí pracovní místo, jej mají. Jsou ale Spojené státy skutečně v takové situaci? Odpověď na tuto otázku mimo jiné určí, jakou politiku bude sledovat americká centrální banka Fed. Ten ještě o plné zaměstnanosti nehovoří, ale i tak by mohl začít zvedat sazby rychleji právě proto, že se ekonomika podle jeho názoru tomuto bodu blíží, píše Gillian Whiteová z The Atlantic.
V praxi je hodně složité určit, kdy ekonomika plné zaměstnanosti skutečně dosáhla a pokud se v odhadu spleteme, má to své důsledky. Douglas Holtz-Eakin z American Action Forum tvrdí, že ekonomika již tohoto bodu dosáhla. Poukazuje na to, že existuje určitý optimální bod, ve kterém poptávka po práci odpovídá její nabídce. Pokud dojde k překročení tohoto bodu, poptávka začíná převyšovat nabídku a to znamená, že firmy musí začít zvedat mzdy, aby na trhu práce uspěly. Jestliže se nastartuje tento proces, lze to považovat za důkaz, že onen optimální bod již byl překročen.
Michael Strain z American Enterprise Institute se domnívá, že o překročení plné zaměstnanosti má smysl hovořit až ve chvíli, kdy se růst mezd začne promítat i do vyšších cen. Tedy v době, kdy firmy musí zvyšovat ceny, aby eliminovaly dopad vyššího nákladu práce. A v takovém bodě se podle Straina americká ekonomika ještě nenachází. Je také pravdou, že řada Američanů má stále obavy z ekonomické budoucnosti. Holtz-Eakin to vysvětluje tak, že „lidé jsou plně zaměstnaní a zároveň nespokojení, protože růst mezd je příliš pomalý“. Michael Madowitz z Center for American Progress k tomu ale dodává, že to je přesně ten důvod, proč se ekonomika ve stavu plné zaměstnanosti ještě nenachází. I on však uznává, že americké hospodářství už se stavu plné zaměstnanosti blíží, konečným důkazem jeho dosažení by i podle něj měl být vyšší růst cen.
Holtz-Eakin tvrdí, že v současné situaci by bylo nejlepší „vyhlásit vítězství, normalizovat monetární politiku a pak se snažit provést reformy na nabídkové straně ekonomiky, které by měly pozitivní dopad na produktivitu“. Madowitz se ovšem domnívá, že by šlo o chybu. Ekonomika podle něj potřebuje v první řadě růst a příliš agresivní utahování by jej udusilo.
Je tedy zřejmé, že zatímco určení stavu plné zaměstnanosti je složité, zároveň tyto odhady ovlivňují ekonomickou politiku, která má dlouhodobý dopad na celé hospodářství.
Patria Online je investiční portál s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
22.11.2024 Výsledková sezóna: Obhájila Nvidia svou…
18.11.2024 Nejlepší telefon za 2 990 Kč. Motorola má hit…
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Dvojnásobný růst prodeje bytů oproti loňsku: Co to znamená pro ceny?
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Jak trh reagoval na volby v USA? Historická maxima, ale i prudké propady
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?